0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
139 tayangan14 halaman

RPH Minggu 5

Rancangan pengajaran harian ini membahas aktiviti pembelajaran untuk murid prasekolah pada minggu ke-5 dengan tema perayaan Hari Raya Aidilfitri. Aktiviti terdiri dari main bebas, perbualan awal, pelajaran bahasa Melayu, matematik awal, aktiviti bahasa Inggeris dan fizikal.

Diunggah oleh

michell
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai PDF, TXT atau baca online di Scribd
0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
139 tayangan14 halaman

RPH Minggu 5

Rancangan pengajaran harian ini membahas aktiviti pembelajaran untuk murid prasekolah pada minggu ke-5 dengan tema perayaan Hari Raya Aidilfitri. Aktiviti terdiri dari main bebas, perbualan awal, pelajaran bahasa Melayu, matematik awal, aktiviti bahasa Inggeris dan fizikal.

Diunggah oleh

michell
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai PDF, TXT atau baca online di Scribd

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN SESI 2024/2025


PRASEKOLAH E

MINGGU 5
TEMA:
PERAYAAN HARI RAYA
AIDILFITRI
15.4.2024 – 19.04.2024
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Tarikh :15.04. 2024 Hari : Isnin
Minggu :5 Strategi : Bertema
Masa : 12.30 PM hingga 4.30 PM Tempoh : 4 Jam
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa: Bidang Pembelajaran:
12.30 PM – 12.50 MAIN BEBAS (FREE PLAY)
PM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Students do their own favorite activities or play,
monitor by teachers and PPM
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
12. 50 pm – 1.10 PERBUALAN AWAL ( EARLY CONVERSATION ) PERAYAAN HARI RAYA AIDILFITRI
pm
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
Class Routine : Attendance : 13/19
-Students gather for daily routine activities, saying greetings, attendance,
and recite doa.
Early conversation:
1. Teacher introduced herself and asked the students to introduce
themselves.
2. Provide space and time for students to adapt.
3. Teachers discuss the activities to be carried out today.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.10 – 2.10 PM BAHASA MELAYU PERAYAAN HARI RAYA AIDILFITRI
Standard BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan
Pembelajaran BM 2.2.3 Mengenal pasti dan menyebut huruf kecil dan besar
Tunjang Yang
Disepadukan
Objektif Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
1. Mengecam 3 huruf kecil dan besar dengan betul.
2. Memadankan 3 huruf kecil dan besar dengan betul.
EMK Bahasa ABM lembaran kerja, kad gambar

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


1. Guru menunjukkan kad gambar huruf besar dan kecil bagi Refleksi:
huruf Dd, Ee dan Ff.
Telah menguasai: 5/18
2. Murid menyebut huruf bersama dengan guru dan belajar
Sedang Menguasai: 4/18
membezakan ciri huruf besar dan kecil. Belum menguasai:4/18
3. Murid bermain teka-teki bersama guru tentang huruf besar
atau kecil yang ditunjuk pada kad gambar.
4. Murid membuat lembaran kerja sebagai aktiviti
pengukuhan.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
2.10 – 2.50 pm MATEMATIK AWAL PRA-NOMBOR
Standard MA 2.1 Memahami nombor 1 hingga 10
Pembelajaran MA 2.1.1 Menyebut nombor 1 hingga 10 mengikut urutan

Tunjang Yang KD 2.3.1 Berinteraksi dengan yakin


Disepadukan
Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat menyebut susunan nombor 1 hingga 10 secara menaik
dengan urutan yang betul berdasarkan aktiviti susunan kad nombor.
EMK ABM Kad nombor, lembaran kerja, playdough

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


1. Murid berada di dalam kumpulan secara berdua. Refleksi:
2. Setiap kumpulan diberi kertas A4 yang telah dilukis 10 petak, Telah menguasai: 5/19
plastisin, kad nombor. Sedang Menguasai: 2/19
3. Murid mendengar arahan guru untuk aktiviti hari ini. Belum menguasai:6 /19
4. Murid di minta membuat bebola kecil menggunakan plastisin dan
meletakkan di dalam petak tersebut mengikut jumlah yang di
sebutkan oleh guru.
5. Murid memadankan kad nombor dengan jumlah plastisin
tersebut.
Murid mengira bersama-sama dengan urutan yang betul.

Masa RECESS
2.50 – 3.20 PM
Tajuk
Masa Bidang Pembelajaran BAHASA INGGERIS
3.20 – 4.20 PM AKTIVITI PEMBELAJARAN
Standard : BI 1.2 Listen to and respond appropriately
kandungan
Standard BI 1.2.3 Listen to and repeat greetings
Pembelajaran BI 1.2.4 Listen to and sing
BI 2.1.2 Recognize the basic features of a book
BI 1.3.5 Participate in talk about stories heard
Tunjang Yang KD 2.3.3 – berinteraksi dengan yakin
Disepadukan
Objektif At the end of the lesson children able to :
1) listen and sing song
2) listen and repeat greetings
3) participate in the activities held in classroom
4) participate in talk about the stories they heard
EMK Bahasa, Nilai murini ABM Story book (with a connection to
emotions), Flashcards (emotions), Board
game, dice
CADANGAN AKTIVITI CATATAN /IMPAK
• Story book pre-listening 2 Refleksi:
- Teacher read the story card together with student.
- Ask pre and post on open ended question. Telah menguasai: 3/19
• Story book reading Sedang Menguasai: 4/19
- Read the whole story card again to emphasize pupil’s vocabulary.
Belum menguasai:6 /19
• Story book post listening 2
- Discus with pupils about the story card. Teacher can refer to the notes at the
back of the story card.
• Board game (emotion)
- Children play with the board game using emotion flashcards.
Children will roll the dice and answer the question according to the board
game instructions.
AKTIVITI PENAMAT
Masa Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran hari ini.
4.20 – 4.30 PM Menyanyikan lagu selamat pulang.
Murid berbaris dan mengucapkan ucapan selamat pulang.

Murid: Murid dapat mengikuti aktiviti pdp dengan baik tetapi masih ramai murid yang masih berada di
tahap belum menguasai terutama bagi aktiviti pelajaran matematik dan English.
REFLEKSI
KESELURUHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Tarikh : 16.4.2024 Hari : Selasa
Minggu :5 Strategi : Bertema
Masa : 12.30 PM hingga 4.30 PM Tempoh : 4 Jam
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa: Bidang Pembelajaran:
12.30 PM – 12.50 Perbualan Awal
PM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Pupils are asked to sit in the seats provided according to their Attendance:
names that are pasted on the table.
• The teacher takes the presence of the students by saying the 16/19
student's name and asking the student to answer the teacher's
call.
• Question and answer with the students about their feelings when
they went to school today.
• Hygiene check – nails, hair, teeth and clothing.

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


12. 50 pm – 1.20 Fizikal Self Movement
pm
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
SK: : FK 2.1 meneroka pelbagai pergerakan ( kesedaran ruang ) • Belajar sambal bermain.
SP : FK 2.1.1 Melakukan pergerakan dalam
i. Ruang diri. Refleksi:
ii. Ruang am.
KESEPADUAN : KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi. Telah menguasai: 10/18
OBJECTIVE At the end of the lesson, children can understand the simple Sedang Menguasai: 5/18
instruction on move a side, a front and a back correctly. Belum menguasai:1 /18
ACTIVITY:
INDUCTION SET: The teacher explains to the students the right and left
side of the student's body.
STEP :
1. Children in a circle
2. Children do the warming up routine
3. Children stand and hold the waist, and teacher show to the
children how to move a side, a front and a back
- Song A side A side A side.
- A side, A side, Aside, A side A front A back,
- A side A front, A side A back,
- A side A front A back.( Repeat 2X withe the different speed ).
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.20 – 2.20 PM BAHASA INGGERIS My Family
Standard BI 1.2 Listen to and respond appropriately
Pembelajaran BI 2.2.5 Recognise and sound out letters of the alphabet
Tunjang Yang
Disepadukan
Objektif By the end of the lesson, most of the pupils will be able to;
1. Write recognisable letters.
EMK Bahasa ABM Nursery rhymes CD/Radio, Pucture card
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
Pre-lesson routines : Opening time Refleksi:
❑ Greetings and sing ‘A Hello Song’.
Lesson development : EXPLOIT
Telah menguasai: 5/18
Circle time
❑ Pupils sing alphabet song. Sedang Menguasai: 6/18
❑ Exploit acivity 5 Belum menguasai: 5/18
1. Teacher places a maximum of five flashcards on the floor so that the
pupils can see them.
2. Teacher demonstrates how to play the game.
3. Teacher selects one flashcard and keep it secret. Teacher says, “I’m
thinking of a toy. It isn’t the car, it isn’t the doll. What is it?”
4. Pupils need to think and the pupil who can guess it can come to
front and lead the game.
❑ Set up table time
Table time
1. Transition chant.
1,2,3,4 up we get, off the floor
5, 6, 7, 8 to the table, then we wait
2. Manual activity – alphabet puzzles
3. Tidy up.
Post-lesson routines : Closing time
Reflecting on learning and sing ‘Goodbye Song’.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
2.20 – 2.50 pm AKTIVITI PEMBELAJARAN SAINS AWAL
Standard SA 2.5.2 Membuat ramalan apa yang akanberlaku berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
Pembelajaran
Tunjang Yang FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang melibatkan penggunaan motor halus.
Disepadukan
Objektif At the end of the lesson, children can make predictions about what will happen when the ingredients
are mixed correctly.
EMK Alam sekitar ABM : Bahan Maujud
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
1. 1. Making a Hari Raya Rainbow. • Pembelajaran Penerokaan
2. Teacher shows to the children the basic color of the rainbow.
3. Children are divided into a few groups. Telah menguasai: 5/18
4. Each group get the soap and a basin. Sedang Menguasai: 6/18
5. Teacher demonstrate the children how to make a rainbow from the
Belum menguasai: 5/18
liquid soap and water.
6. Use the straw to blow the liquid and making a bubble.
7. Children may see a color appear from the bubble.
Children also making the rainbow using the water soap and water jet
/ sprinkler.
Masa RECESS
2.50 – 3.20 PM
Tajuk
Masa Bidang Pembelajaran
3.20 – 4.20 PM PENDIDIKAN MORAL
Standard PM 5.1.2 Bersopan dalam pertuturan dan tingkah laku dengan orang lain
kandungan
Standard PM 5.1.2 Bersopan dalam pertuturan dan tingkah laku dengan orang lain
Pembelajaran
Tunjang Yang : KD 2.3.3 – berinteraksi dengan yakin
Disepadukan
Objektif Pada akhir pembelajaran murid boleh bersopan semasa bertutur dan menunjukkan tingkah laku yang sopan
dengan orang lain.
EMK Bahasa, Nilai murNI ABM Video cerita Upin Ipin, lembaran kerja
CADANGAN AKTIVITI CATATAN /IMPAK
❑ Murid mendengar dan menyanyikan lagu Didi & Friends “Bersopan Santun”.
❑ Guru menerangkan sikap bersopan santun yang berkaitan dengan nilai Telah menguasai: 3/6
hemah tinggi.
Sedang Menguasai: 2/6
❑ Kemudian, murid diminta melakonkan semula situasi yang terdapat dalam
video Didi & Friends “Bersopan Santun”. Belum menguasai: 1/6
❑ Seterusnya, murid mewarnakan gambar berkaitan nilai Hemah Tinggi.
AKTIVITI PENAMAT
Masa Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran hari ini.
4.20 – 4.30 PM Menyanyikan lagu selamat pulang.
Murid berbaris dan mengucapkan ucapan selamat pulang serta membaca doa untuk pulang.

Murid dapat mengikuti aktiviti Pdp dengan baik dan masih terdapat banyak jumlah murid dalam
REFLEKSI kategori belum menguasai berbanding tahap telah menguasai.
KESELURUHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Tarikh : 17.4..2024 Hari : Rabu
Minggu :4 Strategi : Bertema
Masa : 12.30 PM hingga 4.30 PM Tempoh : 4 Jam
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa: Bidang Pembelajaran:
12.30 PM – 12.50 MAIN BEBAS (FREE PLAY)
PM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Membiarkan murid bermain dengan rakan-rakan baharu.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
12. 50 pm – 1.10 PERBUALAN AWAL ( EARLY CONVERSATION ) Hari Raya
pm
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
Class Routine : Attendance Number of Pupils
-Students gather for daily routine activities, saying greetings, attendance,
Present 14
and recite doa.
Absent 5
Early conversation:
1. Teacher introduced herself and asked the students to introduce Total 19
themselves.
2. Provide space and time for students to adapt.
3. Teachers discuss the activities to be carried out today.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.10 – 1.50 PM KREATIVTI DAN ESTETIKA Keluarga Saya
Standard KE 3.2 Mengetahui media dalam menghasilkan karya seni
Pembelajaran KE 3.3.2 menghasilkan karya kreatif melalui aktiviti menggambar
Tunjang Yang KD2.3.1 Bertutur dengan yakin.
Disepadukan
Objektif At the end of the lesson, the children will be able to :
Form the plasticine into at least 5 pieces of Raya biscuits based on the molds available at the arts
and crafts center.
EMK Bahasa, Nilai Murni ABM plasticine, paper plate, toys

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


INDUCTION SET : The teacher explains the activities that will be carried AKTIVITI PDP TIDAK DAPAT DIJALANKAN KERANA
out in the art and craft corner. GURU MENGHADIRI MESYUARAT KURIKULUM
STEP : SEKOLAH.
1. Pupils together make prints using printing tools or cookie molds and
separate according to the same color and shape.
2. Pupils talk about the results they produced.
3. The biscuit model is placed in a paper plate and they play pondok-
pondok to welcome the festive Hari Raya
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
2.10 – 2.50 pm AKTIVITI PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU (PRATULIS)
Standard ( BM 2.2.2 Menyebut dan membunyikan huruf vokal.
Pembelajaran BM 3.1.5 – mengkoordinasikan pergerakan mata dengan tangan mengikut arah yang betul

Tunjang Yang ( FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan tangan dan kemahiran motor halus melalui pelbagai
Disepadukan aktiviti.

Objektif Pada akhir pembelajaran murid prasekolah dapat


Membunyikan 5 huruf vokal dengan sebutan yang betul sambil menunjukkan huruf vokal di
hadapan kelas.
EMK Bahasa ABM : LEMBARAN KERJA, Puzzle huruf vokal

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


1. AKTIVITI : AKTIVITI PDP TIDAK DAPAT DIJALANKAN KERANA
SET INDUKSI : Permainan puzzle huruf vokal GURU MENGHADIRI MESYUARAT KURIKULUM
LANGKAH : SEKOLAH.
1. Murid menyanyikan lagu AEIOU sambil menonton television.
2. Murid menyanyi bersama-sama mengikut muzik di television.
3. Murid diminta berada di dalam kumpulan masing-masing.
4. Setiap kumpulan diberi kad huruf vokal.
5. Setiap kumpulan di minta mencari padanan huruf vokal dengan
gambar dan menampal di hadapan kelas.
6. Lanjutan daripada aktiviti, murid diberi lembaran kerja sebagai
peneguhan daripada aktiviti yang dialankan.

Masa RECESS
2.50 – 3.20 PM
Tajuk
Masa Bidang Pembelajaran KETRAMPILAN DIRI
3.20 – 4.20 PM AKTIVITI PEMBELAJARAN
Standard KE 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan
kandungan
Standard KE 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan
Pembelajaran
Tunjang Yang PM 5.1.2 Bersopan dalam pertuturan dan tingkah laku dengan orang lain
Disepadukan
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid boleh;
1) Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti “Kuih Raya Saya”.
2) Menyanyikan lagu raya dengan sebutan yang betul dan jelas.
EMK Bahasa, ABM KAD GAMBAR/song
CADANGAN AKTIVITI CATATAN /IMPAK
❑ Guru memasang lagu bertemakan Hari Raya Aidilfitri. Telah menguasai: 5/13
❑ Murid menyanyikan lagu bersama-sama. Sedang Menguasai: 5/13
❑ Guru bertanya murid mengenai perasaan dan persediaan murid menyambut Hari
Belum menguasai: 4/13
Raya Aidilfitri.
❑ Murid berkongsi luahan perasaan dan persediaan menyambut Hari Raya Aidilfitri.
❑ Guru menerangkan aktiviti “Kuih Raya Saya”. Murid diminta menyediakan kuih
raya menggunakan bahan yang disediakan oleh guru.
❑ Guru menunjukkan cara membuat kuih raya menggunakan play dough.
❑ Murid membuat kuih raya dengan bimbingan guru..
AKTIVITI PENAMAT
Masa Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran hari ini.
4.20 – 4.30 PM Menyanyikan lagu selamat pulang.
Murid berbaris dan mengucapkan ucapan selamat pulang.

Murid dapat mengikuti aktiviti Pdp dengan baik dan masih terdapat banyak jumlah murid dalam kategori
REFLEKSI belum menguasai berbanding tahap telah menguasai.
KESELURUHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Tarikh : 18.4.2024 Hari : Khamis
Minggu :4 Strategi : Bertema
Masa : 12.30 PM hingga 4.30 PM Tempoh : 4 Jam
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa: Bidang Pembelajaran:
12.30 PM – 12.50 Perbualan Awal
PM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Pupils are asked to sit in the seats provided according to their Attendance Number of Pupils
names that are pasted on the table.
• The teacher takes the presence of the students by saying the Present 14

student's name and asking the student to answer the teacher's Absent 5
call. Total 19
• Question and answer with the students about their feelings when
they went to school today.
• Hygiene check – nails, hair, teeth and clothing.

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk:


12. 50 pm – 1.20 Fizikal Various movement
pm
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
SK : : FK 2.2.3 Melakukan pergerakan lokomotor dalam pelbagai: (i) aras • Belajar sambil bermain.
SP FK 2.1.2) Melakukan pergerakan pada pelbagai aras: •
(i) tinggi Telah menguasai: 5/14
(ii) sederhana Sedang Menguasai: 5/14
rendah Belum menguasai: 4/14
KESEPADUAN : BI 1.2.4 Listen to and follow instructions.
OBJEKTIF : : Pada akhir pembelajaran murid boleh melakukan pergerakan
membaling bola aras tinggidan sederhana.
AKTIVITI :
❑ 1. Sesi memanaskan badan.
❑ Guru menunjukkan cara membaling bola di aras tinggi dan sederhana.
❑ Murid dminta untuk membuat bulatan lalu guru akan membaling bola pada
aras tinggi dahulu lalu aras sederhana kepada setiap murid.
❑ Sesi menyejukkan badan.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.20 – 2.20 PM AKTIVITI PEMBELAJARAN MATEMATIK AWAL
Standard MA 1.5.1 Menjelaskan ketekalan:
Pembelajaran (i) Panjang

Tunjang Yang PM 9.1.3 Berani melibatkan diri dalam aktiviti.


Disepadukan
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid boleh menjelaskan ketekalan panjang sesuatu objek.

EMK Bahasa ABM Bahan maujud


CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Guru menunjukkan dua batang aiskrim/pembaris/penyedut minuman Belajar sambil bermain.
yang dilekatkan pada papan putih pada kedudukan yang berbeza.
• Guru bertanya kepada murid mengenai objek yang lebih panjang atau Telah menguasai: 5/13
sama panjang.
Sedang Menguasai: 5/13
• Guru menerangkan mengenai ketekalan panjang objek (Contoh,
panjang 2 batang aiskrim tetap sama walaupun berubah kedudukan). Belum menguasai: 4/13
• Seterusnya, murid dibahagikan secara berkumpulan. Setiap kumpulan
diberikan beberapa batang aiskrim/pembaris/penyedut minuman.
• Guru membimbing setiap kumpulan mengenai konsep ketekalan
panjang menggunakan objek yang disediakan..
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
2.20 – 2.50 pm Fizikal dan Estetika Penjagaan Kesihatan
Standard : FK 3.1.3 Catch objects tossed by oneself
Pembelajaran FK 3.1.4 Catch objects thrown by others
Tunjang Yang SA 2.5 Membuat ramalan apa yang akan berlaku berdasarkan aktivtii yang dijalankan .
Disepadukan
Objektif : By the end of the lesson, most of the pupils will be able to;
1. Catch objects tossed by oneself.
2. Catch objects thrown by others.
EMK Nilai murni ABM : kad bergambar
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
1. Pupils warm up with teacher’s guidance.
2. Teacher explains “Let’s catch the ball!” activity to pupils.
3. Each member of the group is required to catch the object that is thrown
by himself/herself.
4. Then, the activity continues with each member of the first group
passing the ball to the second group member. The members of the
second group are required to catch the ball.
5. Passing and catching the ball is done alternately between two groups.
6. Pupils cool down with teacher’s guidance.

Masa RECESS
2.50 – 3.20 PM
Tajuk
Masa Bidang Pembelajaran KETRAMPILAN DIRI
3.20 – 4.20 PM AKTIVITI PEMBELAJARAN
Standard KD 1.1 Mengenali dan mengurus emosi sendiri
kandungan KD 1.1.1 Mengenal pasti dan menceritakan pengalaman emosi yang melibatkan perasaan
gembira, sedih, takut, marah dan malu
Tunjang Yang BM 1.2.1 mendengar dan memberi respons terhadap cerita yang didengar.
Disepadukan
Objektif : Di akhir pengajaran, murid dapat menceritakan sekurangnya 2 daripada 5 rutin aktiviti yang
dilakukan semasa menjelangnya hari raya berdasarkan pengalaman.

EMK Bahasa, Nilai murNI ABM


CADANGAN AKTIVITI CATATAN /IMPAK
SET INDUKSI : Murid diberi peluang bercerita mengenai sambutan hari Refleksi:
raya mereka Ketika sambutan hari raya pada tahun lepas.. Telah menguasai: 5/14
LANGKAH : Sedang Menguasai: 5/14
Murid sudah melalui rutin setiap tahun. Belum menguasai: 4/14
❑ Bercerita mengenai rutin yang dilakukan oleh kanak-kanak dan ahli
keluarga mereka pada waktu Hari Raya Pertama.
❑ Lembaran kerja urutan aktiviti.
❑ Murid menyusun urutan gambar mengikut cerita yang didengar.
❑ Mewarnakan gambar kanak-kanak menyambut Hari Raya
AKTIVITI PENAMAT
Masa Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran hari ini.
4.20 – 4.30 PM Menyanyikan lagu selamat pulang.
Murid berbaris dan mengucapkan ucapan selamat pulang serta membaca doa untuk pulang.

Murid dapat mengikuti aktiviti Pdp dengan baik dan masih terdapat banyak jumlah murid dalam
REFLEKSI kategori belum menguasai berbanding tahap telah menguasai.
KESELURUHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
Tarikh : 19.4.2024 Hari : Jumaat
Minggu :4 Strategi : Bertema
Masa : 7.30 AM hingga 11.20 AM Tempoh : 4 Jam
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa: Bidang Pembelajaran:
12.30 PM – 12.50 MAIN BEBAS (FREE PLAY)
PM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
• Membiarkan murid bermain dengan rakan-rakan baharu.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
12. 50 pm – 1.10 PERBUALAN AWAL ( EARLY CONVERSATION ) KELUARGA SAYA
pm
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
Class Routine : Attendance Number of Pupils
-Students gather for daily routine activities, saying greetings, attendance,
Present 16
and recite doa.
Absent 3
Early conversation:
1. Teacher introduced herself and asked the students to introduce Total 19
themselves.
2. Provide space and time for students to adapt.
3. Teachers discuss the activities to be carried out today.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.10 – 1.50 PM BAHASA MELAYU HARI RAYA
Standard ( BM 1.3 mendengar dan mengecam bunyi bahasa
Pembelajaran : BM 1.3.1 mendengar dan menyebut abjad.

Tunjang Yang KD 2.2.3 berinteraksi dengan yakin.


Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid prasekolah dapat menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis
makanan yang disediakan sewaktu sambutan hari raya.
EMK Bahasa, Nilai Murni ABM
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
SET INDUKSI : Murid diminta menyanyikan lagu Selamat Hari Raya. Murid dapat mengikuti pdp dengan baik.
LANGKAH :
1. Murid mendengar cerita daripada guru mengenai sambutan hari
raya.
2. Murid melihat gambar-gambar mengenai makanan ketika
sambutan hari raya sambil menyebutnya dengan bimbingan guru.
3. Murid dibimbing untuk membaca perkataan yang ditunjukkan.
4. Murid membaca perkataan sehingga lancar dan memadankan
dengan gambar dan melekatkan di papan putih.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
1.50 – 2.50 Pm PENDIDIKAN MORAL HARI RAYA
Pendidikan Islam: Diajar oleh Ustazah Rosmawati
Standard PM 4.1 menunjukkan sikap berterima kasih atas pemberian, bantuan dan jawab yang diterima
Pembelajaran PM 4.1.2 menunjukkan pelbagai cara menyatakan penghargaan atas jasa, bantuan atau
pemberian yang diterima.

Tunjang Yang KD 2.3.1 bertutur dengan yakin.


Disepadukan
Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat menyebut ucapan terimakasih apabila menerima sesuatu
pemberian daripada orang lain seperti sabahat, guru, adik beradik dan ibu bapa dengan itonansi
yang betul.
EMK Nilai Murni ABM : LEMBARAN KERJA, kad gambar, video
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
SET INDUKSI : Murid menerima bungkusan kecil makanan yang Refleksi:
diberikan oleh guru. Telah menguasai: 3/6
LANGKAH : Sedang Menguasai:2/6
1. Guru memerhatikan setiap murid menerima bungkusan tersebut. Belum menguasai: 1/6
2. Selepas menerima guru memberi arahan supaya bungkusan
tersebut tidak dibuka sebingga waktu tamat sekolah nanti.
3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai cara dan adab
seseorang ketika menerima sesuatu pemberian.
4. Murid ditekankan dan diingatkan untuk sentiasa mengucapkan
terima kasih apabila menerima sumbangan, bantuan dan
pemberian dari seseorang sebagai tanda penghargaan.
5. Murid menjawab soalan di dalam lembaran kerja.
Masa RECESS
2.50 – 3.10 PM
Tajuk
Masa Bidang Pembelajaran KEMANUSIAAN
3.10 – 4.00 PM AKTIVITI PEMBELAJARAN
Standard KM 5.1 Memahami keindahan alam sekitar.
kandungan KM 5.1.1 bercerita tentang keindahan alam sekitar.

Tunjang Yang KD 2.3.1 bertutur dengan yakin.


Disepadukan
Objektif Pada akhir pengajaran, murid prasekolah dapat menyanyikan lagu Selamat Hari Raya dengan
penuh semangat dan ceria berdasarkan mood lagu.
EMK Bahasa, Nilai murini ABM KAD GAMBAR
CADANGAN AKTIVITI CATATAN /IMPAK
SET INDUKSI : Aktiviti 2 : Pilih Mana Satu i. Guru menunjukkan dua gambar
(Lampiran 2A dan 2B).
LANGKAH :
1. Guru bersoal jawab dengan murid:
• Manakah gambar yang kamu suka?
• Apakah perbezaan antara gambar 1 dan gambar 2?
• Apakah yang akan terjadi sekiranya sisa pepejal tersebut
dibiarkan di kawasan taman permainan?
2. Guru menunjukkan kad imbasan menguruskan sisa pepejal di rumah
dan di sekolah (Lampiran 3).
3. Murid membuat rumusan langkah-langkah mengitar semula sisa
pepejal.
11.00 – 11.10 AM Bidang Pembelajaran Tajuk
AKTIVITI PEMBELAJARAN MUZIK
SK : KE 1.1 menyanyikan lagu daripada pelbagai repetoir
SP : KE 1.1.4 menyanyikan lagu.
KESEPADUAN : KM 4.1.2 melibatkan diri dalam dalam
sambutan perayaan utama.
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran, murid prasekolah
dapat menyanyikan lagu Selamat Hari Raya dengan
penuh semangat dan ceria berdasarkan mood lagu.
AKTIVITI :
SET INDUKSI : Guru menunjukkan gambar sebuah
keluarga Ketika suasana menyambut Hari Raya dan
bersoal jawab dengan murid.
LANGKAH :
1. Murid menonton video lagu-lagu Hari Raya.
2. Murid membaca lirik lagu yang dipaparkan di
skrin hadapan
3. Murid menyanyi lagu Hari Raya dengan penuh
kegembiraan .
4. Murid meniru aksi di paparan skrin sambil
menyanyi dengan kuat.
AKTIVITI PENAMAT
Masa Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran hari ini.
11.10 – 11.20 AM Menyanyikan lagu selamat pulang.
Murid berbaris dan mengucapkan ucapan selamat pulang serta membaca doa untuk pulang.

Murid dapat mengikuti aktiviti Pdp dengan baik pada harini dan hamper 6/6 murid yang hadir dapat
REFLEKSI menguasai pembelajaran yang di ajar.
KESELURUHAN
