0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
91 tayangan5 halaman

BM Tahun 6 M2

Rancangan Pelajaran Harian untuk Bahasa Melayu Tahun 6 merangkumi pelbagai kemahiran seperti mendengar, membaca, menulis, bercerita, dan tatabahasa dengan tema kekeluargaan. Setiap sesi pembelajaran mempunyai objektif dan kriteria kejayaan yang jelas, serta aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang terancang. Refleksi menunjukkan bahawa sebilangan murid memerlukan bimbingan tambahan untuk mencapai kejayaan dalam pembelajaran.

Diunggah oleh

g-96054419
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd
0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
91 tayangan5 halaman

BM Tahun 6 M2

Rancangan Pelajaran Harian untuk Bahasa Melayu Tahun 6 merangkumi pelbagai kemahiran seperti mendengar, membaca, menulis, bercerita, dan tatabahasa dengan tema kekeluargaan. Setiap sesi pembelajaran mempunyai objektif dan kriteria kejayaan yang jelas, serta aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang terancang. Refleksi menunjukkan bahawa sebilangan murid memerlukan bimbingan tambahan untuk mencapai kejayaan dalam pembelajaran.

Diunggah oleh

g-96054419
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6


Minggu 2 Tarikh 23.2.2025 Hari Ahad
Kelas 6 WAWASAN Masa 08.15 – 09.15 Kehadiran /
1. 1. Saling Kemahiran Mendengar
Tema Unit
Kekeluargaan Menyayangi Bahasa dan Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut
berkomunikasi dalam situasi formal dan situasi tidak semula ujaran yang terdapat dalam pelbagai situasi.
formal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut 1. (Cemerlang): Mendengar, mengecam, dan menyebut
semula sekurang-kurangnya 3 ujaran dalam semula sekurang-kurangnya 5 ujaran dalam pelbagai
pelbagai situasi tidak formal dengan sebutan yang situasi tidak formal dengan sebutan yang jelas dan
betul menggunakan bahan bantu mengajar dan betul serta boleh memberikan contoh situasi lain
bimbingan guru. dengan bimbingan guru.
2. (Sederhana): Mendengar, mengecam, dan menyebut
semula sekurang-kurangnya 3 ujaran dalam pelbagai
situasi tidak formal dengan sebutan yang boleh
difahami.
3. (Lemah): Mendengar, mengecam, dan menyebut
semula sekurang-kurangnya 1 ujaran dalam pelbagai
situasi tidak formal dengan bimbingan guru.
ABM/BBM/BBB Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Jasa Ibu Tidak Terbalas (Buku Teks: 2)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula 2. Murid bincangkan cara wujudkan kasih sayang dalam keluarga.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan
yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid mendengar audio dan mengecam sebutan.
 Murid menyebut ujaran dalam pelbagai situasi.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
10 orang murid dapat menguasai pembelajaran pada hari ini dan diberikan latihan
pengukuhan.
Refleksi
5 orang murid belum menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari ini dan diberikan
bimbingan berfokus dan latihan pengayaan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 2 Tarikh 24.2.2025 Hari Isnin
Kelas 6 WAWASAN Masa 12.15 – 1.15 Kehadiran
1. 1. Saling Kemahiran
Tema Unit
Bahasa Membaca
Kekeluargaan Menyayangi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera
dan bahan bukan sastera.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. (Cemerlang): Membaca dan memahami sekurang-
1. Membaca dan memahami sekurang-kurangnya tiga kurangnya lima maklumat penting daripada teks cerita
maklumat penting daripada teks cerita dengan dengan intonasi yang jelas dan betul serta boleh
intonasi yang betul serta menunjukkan pemahaman mentafsir maklumat tersirat dalam teks dengan
melalui jawapan lisan atau bertulis dengan bimbingan guru.
bimbingan guru. 2. (Sederhana): Membaca dan memahami sekurang-
kurangnya tiga maklumat penting daripada teks cerita
dengan intonasi yang boleh difahami serta dapat
menjawab soalan pemahaman dengan bimbingan
guru.
3. (Lemah): Membaca dan memahami sekurang-
kurangnya satu maklumat penting daripada teks
cerita dengan bimbingan guru serta dapat
memberikan respons asas terhadap isi teks.
ABM/BBM/BBB Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fauzan Anak yang Cakna (Buku Teks: 3)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid membaca dan memahami teks cerita.
 Murid membaca, memahami, dan mentafsir bahan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
7 orang murid dapat menguasai pembelajaran pada hari ini dan diberikan latihan
pengukuhan.
Refleksi
8 orang murid belum menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari ini dan diberikan
bimbingan berfokus dan latihan pengayaan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 2 Tarikh 25.2.2025 Hari Selasa
Kelas 6 WAWASAN Masa 10.45 – 11.45 Kehadiran
1. 1. Saling Kemahiran
Tema Unit
Bahasa Menulis
Kekeluargaan Menyayangi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis puisi secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. (Cemerlang): Menulis sebuah gurindam lengkap
1. Menulis sebuah gurindam secara mekanis dalam dengan sekurang-kurangnya empat baris,
bentuk tulisan berangkai dengan kemas dan betul menggunakan tulisan berangkai yang kemas dan
berdasarkan tema kekeluargaan menggunakan betul serta dapat menyampaikan mesej yang jelas.
bimbingan guru. 2. (Sederhana): Menulis sebuah gurindam dengan
sekurang-kurangnya dua baris, menggunakan tulisan
berangkai yang boleh dibaca dengan kesalahan
minimum.
3. (Lemah): Menulis sekurang-kurangnya satu baris
gurindam, menggunakan tulisan berangkai dengan
bimbingan guru.
ABM/BBM/BBB Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Sayang Ayah (Buku Teks: 4)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami situasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
 Murid menulis gurindam dalam bentuk kad ucapan dengan menggunakan tulisan
berangkai.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
7 orang murid dapat menguasai pembelajaran pada hari ini dan diberikan latihan
pengukuhan.
Refleksi
8 orang murid belum menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari ini dan diberikan
bimbingan berfokus dan latihan pengayaan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 2 Tarikh 26.2.2025 Hari Rabu
Kelas 6 WAWASAN Masa 12.45 – 1.15 Kehadiran
1. 1. Saling Kemahiran
Tema Unit
Bahasa Seni Bahasa
Kekeluargaan Menyayangi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang
bahasa dalam bahan sastera. mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun dalam
bentuk persembahan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. (Cemerlang): Bercerita dengan lancar dan
1. Bercerita dan mengujarkan sekurang-kurangnya dua mengujarkan sekurang-kurangnya empat peribahasa
peribahasa serta menggunakan bahasa yang santun dengan penggunaan bahasa yang santun serta
dalam dialog secara lisan dengan bimbingan guru. ekspresi yang sesuai dalam persembahan.
2. (Sederhana): Bercerita dan mengujarkan sekurang-
kurangnya dua peribahasa dengan penggunaan
bahasa yang santun dalam persembahan.
3. (Lemah): Bercerita dan mengujarkan sekurang-
kurangnya satu peribahasa dengan penggunaan
bahasa yang santun dalam persembahan dengan
bimbingan guru.
ABM/BBM/BBB Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Mari Kita Bantu Ayah (Buku Teks: 5)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bercerita dan mengujarkan dialog dengan menggunakan peribahasa dan
Aktiviti Utama bahasa yang santun dengan bimbingan guru.
 Murid mempersembahkan cerita serta dialog yang mengandungi peribahasa dan
bahasa yang santun.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
7 orang murid dapat menguasai pembelajaran pada hari ini dan diberikan latihan
pengukuhan.
Refleksi
8 orang murid belum menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari ini dan diberikan
bimbingan berfokus dan latihan pengayaan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 2 Tarikh 27.2.2025 Hari Khamis
Kelas 6 WAWASAN Masa 09.15 – 10.15 Kehadiran
1. 1. Saling Kemahiran
Tema Unit
Bahasa Tatabahasa
Kekeluargaan Menyayangi
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut
konteks. konteks;
1. (i) kata nama am
(ii) kata nama khas
(iii) kata ganti nama
Ilmu: 1.1.6 Membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan serta menceritakan faktor yang
HP PKJR menghalang pandangan pemandu
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
dapat: melalui:
1. Mengenal pasti dan menggunakan sekurang- 1. (Cemerlang): Mengenal pasti dan menggunakan
kurangnya tiga kata nama (kata nama am, kata nama sekurang-kurangnya lima kata nama (kata nama am,
khas, dan kata ganti nama) dalam ayat yang sesuai kata nama khas, dan kata ganti nama) dalam ayat
berdasarkan konteks dengan bimbingan guru. yang gramatis serta dapat memberikan contoh
tambahan dengan betul.
2. (Sederhana): Mengenal pasti dan menggunakan
sekurang-kurangnya tiga kata nama dalam ayat yang
boleh difahami.
3. (Lemah): Mengenal pasti dan menggunakan
sekurang-kurangnya satu kata nama dalam ayat
dengan bimbingan guru.
ABM/BBM/BBB Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Kami Bangga, Tuk Akub (Buku Teks: 6)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan
yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti kata nama am, kata nama khas, dan kata ganti nama
berdasarkan bahan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid membina ayat mengikut konteks.
PKJR: Had Laju dan Jarak (Buku aktiviti: 1)
 Murid menonton klip video.
 Murid memberikan respons dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
_____ orang murid dapat menguasai pembelajaran pada hari ini dan diberikan latihan
pengukuhan.
Refleksi
_____ orang murid belum menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari ini dan diberikan
bimbingan berfokus dan latihan pengayaan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana program
Catatan
sekolah.
