0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
28 tayangan22 halaman

Minggu 29 (08 September - 12 September 2025)

Dokumen ini adalah rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Sains dan Reka Bentuk dan Teknologi dari 8 hingga 10 September 2025. Aktiviti pengajaran termasuk penerangan, perbincangan, dan projek praktikal seperti menghasilkan ketuhar suria dan menjalankan eksperimen magnet. Refleksi menunjukkan jumlah murid yang menguasai objektif pembelajaran dan mereka yang memerlukan latihan pemulihan.

Diunggah oleh

faris
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai PDF, TXT atau baca online di Scribd
0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
28 tayangan22 halaman

Minggu 29 (08 September - 12 September 2025)

Dokumen ini adalah rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Sains dan Reka Bentuk dan Teknologi dari 8 hingga 10 September 2025. Aktiviti pengajaran termasuk penerangan, perbincangan, dan projek praktikal seperti menghasilkan ketuhar suria dan menjalankan eksperimen magnet. Refleksi menunjukkan jumlah murid yang menguasai objektif pembelajaran dan mereka yang memerlukan latihan pemulihan.

Diunggah oleh

faris
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai PDF, TXT atau baca online di Scribd

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

29
08 SEPTEMBER 2025
-
12 SEPTEMBER 2025
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 8/9/2025 MASA 09.00 – 10.00
MINGGU 29
HARI Isnin KELAS 4 DINAMIK
TEMA TENAGA
TAJUK Santai Sains
STANDARD 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang ketuhar suria.
➢ Murid menonton bahan imbasan kod QR.
➢ Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman terhadap bahan
imbasan kod QR.
➢ Murid menghasilkan ketuhar suria dengan menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid akan di bantu oleh guru untuk menghasilkan ketuhar suria menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mempamerkan ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid di minta untuk fokus terhadap pameran ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid yang menghasilkan ketuhar suria dengan cepat dan kemas akan menjadi pemenangnya.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang ketuhar suria dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_22_ / _32_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_10_ / _32_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 8/9/2025 MASA 10.20 – 11.20
MINGGU 29
HARI Isnin KELAS 4 ARIF
TEMA TENAGA
TAJUK Santai Sains
STANDARD 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang ketuhar suria.
➢ Murid menonton bahan imbasan kod QR.
➢ Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman terhadap bahan
imbasan kod QR.
➢ Murid menghasilkan ketuhar suria dengan menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid akan di bantu oleh guru untuk menghasilkan ketuhar suria menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mempamerkan ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid di minta untuk fokus terhadap pameran ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid yang menghasilkan ketuhar suria dengan cepat dan kemas akan menjadi pemenangnya.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang ketuhar suria dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_31_ / _33_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_2_ / _33_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 8/9/2025 MASA 11.20 – 12.20
MINGGU 29
HARI ISNIN KELAS 1 BITARA
TEMA MAGNET
TAJUK Hebatnya Magnet
STANDARD 7.1 Magnet
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.3 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan aktiviti
PEMBELAJARAN 7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang magnet melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan aktiviti
➢ Menjelaskan dua pemerhatian tentang magnet melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mendengar penerangan guru tentang hebatnya magnet.
➢ Murid menganalisis gambar dan teks.
➢ Murid menjalankan aktiviti magnet menarik objek.
➢ Murid mencari objek lain yang boleh ditarik.
➢ Murid mencatat objek tersebut dalam jadual.
➢ Murid berkongsi jawapan mereka bersama-sama rakan.
➢ Murid lain membantu jika terdapat kesalahan.
➢ Murid berbincang bersama guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang hebatnya magnet dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_36_ / _37_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_1_ / _37_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

TARIKH 9/9/2025 MASA 09.00 – 10.00


MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 5 DINAMIK
TEMA UNIT: 3. REKA BENTUK PENGATURCARAAN
TAJUK Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal
STANDARD 6.4.6 Memindahkan atur cara yang telah dibina pada perkakasan dan menguji
PEMBELAJARAN kefungsiannya.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Murid berjaya memindahkan atur cara yang telah dibina pada perkakasan dan menguji kefungsiannya.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mengimbas kembali pelajaran sebelum ini.
➢ Murid merujuk buku teks halaman 60 tentang cara memindahkan atur cara yang telah dibina pada
perkakasan dan menguji kefungsiannya.
➢ Murid membentuk kumpulan kecil.
➢ Murid membaca dan memahami langkah-langkah pemasangan yang ditunjukkan dalam buku teks
halaman 60-61.
➢ Murid membuat kaedah A dan B secara dalam kumpulan. (PBD)
➢ Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini.
REFLEKSI

☐_26_ / _32_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_6_ / _32_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 9/9/2025 MASA 10.20 – 11.20
MINGGU 29
HARI SELASA KELAS 1 ARIF
TEMA MAGNET
TAJUK Hebatnya Magnet
STANDARD 7.1 Magnet
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.3 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan aktiviti
PEMBELAJARAN 7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang magnet melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan aktiviti
➢ Menjelaskan dua pemerhatian tentang magnet melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mendengar penerangan guru tentang hebatnya magnet.
➢ Murid menganalisis gambar dan teks.
➢ Murid menjalankan aktiviti magnet menarik objek.
➢ Murid mencari objek lain yang boleh ditarik.
➢ Murid mencatat objek tersebut dalam jadual.
➢ Murid berkongsi jawapan mereka bersama-sama rakan.
➢ Murid lain membantu jika terdapat kesalahan.
➢ Murid berbincang bersama guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang hebatnya magnet dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_32_ / _36_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_4_ / _36_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 9/9/2025 MASA 11.20 – 12.20
MINGGU 29
HARI Selasa KELAS 6 CERDAS
TEMA Sains Hayat
TAJUK 10.0 Gerhana
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Fenomena Gerhana Bulan dan Gerhana Matahari
STANDARD 10.1.4 Meramalkan keadaan di Bumi semasa kejadian gerhana Bulan dan gerhana
PEMBELAJARAN Matahari.
10.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang fenomena gerhana Bulan dan gerhana
Matahari melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Membuat ramalan mengenai keadaan di Bumi semasa kejadian gerhana Bulan dan gerhana Matahari.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid dipilih secara rawak untuk memakai cermin mata hitam yang dibawa oleh guru di dalam kelas.
➢ Murid membaca keratan akhbar bertajuk “Kejadian Gerhana Matahari Tahun 2019” yang dibawa oleh
guru.
➢ Murid berbincang dengan guru mengenai tajuk Keadaan di Bumi Semasa Gerhana.
➢ Murid melihat empat gambar yang ditampal oleh guru dan empat orang dipilih secara rawak untuk
menceritakan pandangan mereka terhadap gambar tersebut.
➢ Murid meramalkan mengenai keadaan air laut semasa berlakunya gerhana Bulan
➢ Murid bersedia untuk membuat aktiviti kamera lubang jarum.
➢ Murid menjelaskan pemerhatian mereka secara lisan.
➢ Murid dan guru membuat rumusan dan kesimpulan tentang aktiviti yang dilaksanakan.
REFLEKSI

☐_30_ / _34_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_4_ / _34_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 10/9/2025 MASA 07.30 – 08.30
MINGGU 29
HARI Rabu KELAS 4 BITARA
TEMA TENAGA
TAJUK Santai Sains
STANDARD 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang ketuhar suria.
➢ Murid menonton bahan imbasan kod QR.
➢ Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman terhadap bahan
imbasan kod QR.
➢ Murid menghasilkan ketuhar suria dengan menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid akan di bantu oleh guru untuk menghasilkan ketuhar suria menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mempamerkan ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid di minta untuk fokus terhadap pameran ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid yang menghasilkan ketuhar suria dengan cepat dan kemas akan menjadi pemenangnya.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang ketuhar suria dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_32_ / _35_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_3_ / _35_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 10/9/2025 MASA 09.00 – 10.00
MINGGU 29
HARI Rabu KELAS 4 DINAMIK
TEMA TENAGA
TAJUK Refleksi Minda
STANDARD 7.2 Sumber Tenaga Boleh Dibaharui dan Sumber Tenaga Tidak Boleh Dibaharui
KANDUNGAN
STANDARD 7.2.2 Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid mengimbas kembali tentang pelajaran yang dipelajari dalam unit ini.
➢ Murid merumus pelajaran dengan meneliti refleksi minda.
➢ Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat merumuskan pelajaran tentang refleksi
minda.
➢ Murid membincangkan tentang kepentingan lain penggunaan sumber tenaga.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian
➢ Murid diberikan lembaran kerja.
➢ Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid dipilih untuk membacakan lembaran kerja yang telah dilengkapkan
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja mereka kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang berhemat menggunakan tenaga dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_27_ / _32_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_5_ / _32_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 10/9/2025 MASA 10.20 – 11.20
MINGGU 29
HARI Rabu KELAS 4 CERDAS
TEMA TENAGA
TAJUK Santai Sains
STANDARD 7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga dalam kehidupan seharian
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang ketuhar suria.
➢ Murid menonton bahan imbasan kod QR.
➢ Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman terhadap bahan
imbasan kod QR.
➢ Murid menghasilkan ketuhar suria dengan menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid akan di bantu oleh guru untuk menghasilkan ketuhar suria menggunakan bahan-bahan terpakai.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mempamerkan ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid di minta untuk fokus terhadap pameran ketuhar suria yang dihasilkan.
➢ Murid yang menghasilkan ketuhar suria dengan cepat dan kemas akan menjadi pemenangnya.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang ketuhar suria dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_27_ / _33_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_6_ / _33_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 11/9/2025 MASA 07.30 – 08.30
MINGGU 29
HARI Khamis KELAS 4 ARIF
TEMA TENAGA
TAJUK Refleksi Minda
STANDARD 7.2 Sumber Tenaga Boleh Dibaharui dan Sumber Tenaga Tidak Boleh Dibaharui
KANDUNGAN
STANDARD 7.2.2 Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid mengimbas kembali tentang pelajaran yang dipelajari dalam unit ini.
➢ Murid merumus pelajaran dengan meneliti refleksi minda.
➢ Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat merumuskan pelajaran tentang refleksi
minda.
➢ Murid membincangkan tentang kepentingan lain penggunaan sumber tenaga.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian
➢ Murid diberikan lembaran kerja.
➢ Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid dipilih untuk membacakan lembaran kerja yang telah dilengkapkan
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja mereka kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang berhemat menggunakan tenaga dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_27_ / _33_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_6_ / _33_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 11/9/2025 MASA 09.00 – 10.00
MINGGU 29
HARI Khamis KELAS 6 CERDAS
TEMA Sains Hayat
TAJUK 10.0 Gerhana
STANDARD KANDUNGAN 10.1 Fenomena Gerhana Bulan dan Gerhana Matahari
STANDARD 10.1.4 Meramalkan keadaan di Bumi semasa kejadian gerhana Bulan dan gerhana
PEMBELAJARAN Matahari.
10.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang fenomena gerhana Bulan dan gerhana
Matahari melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Mengingat kembali isi pelajaran unit 10 dan menjawab soalan Asah MInda dalam buku Latihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid dan guru berbincang mengenai keseluruhan topik 10 yang telah dipelajari
➢ Semua murid menulis dan menjawab soalan asah minda di dalam buku tulis.
➢ Murid diberikan 35 minit untuk menyelesaikan soalan asah minda
➢ Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan tertentu sambil berbincang dengan murid lain dan
guru.
➢ Murid menjana idea dengan menjawab soalan bonus misteri dalam kotak Ajaib yang guru sediakan.
➢ Murid dan guru membuat rumusan dan kesimpulan tentang aktiviti yang dilaksanakan.
REFLEKSI

☐_33_ / _34_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_1_ / _34_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

TARIKH 11/9/2025 MASA 11.20 – 12.20


MINGGU 29
HARI Khamis KELAS 5 ARIF
TEMA UNIT: 3. REKA BENTUK PENGATURCARAAN
TAJUK Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal
STANDARD 6.4.6 Memindahkan atur cara yang telah dibina pada perkakasan dan menguji
PEMBELAJARAN kefungsiannya.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Murid berjaya memindahkan atur cara yang telah dibina pada perkakasan dan menguji kefungsiannya.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mengimbas kembali pelajaran sebelum ini.
➢ Murid merujuk buku teks halaman 60 tentang cara memindahkan atur cara yang telah dibina pada
perkakasan dan menguji kefungsiannya.
➢ Murid membentuk kumpulan kecil.
➢ Murid membaca dan memahami langkah-langkah pemasangan yang ditunjukkan dalam buku teks
halaman 60-61.
➢ Murid membuat kaedah A dan B secara dalam kumpulan. (PBD)
➢ Murid merumuskan perkara penting yang telah dipelajari hari ini.
REFLEKSI

☐_3`_ / _35_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_3_ / _35_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 12/9/2025 MASA 08.00 – 08.30
MINGGU 29
HARI JUMAAT KELAS 1 BITARA
TEMA MAGNET
TAJUK Tarikan dan Tolakan Magnet
STANDARD 7.1 Magnet
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Membuat kesimpulan tentang daya tarikan dan tolakan antara kutub-kutub magnet
PEMBELAJARAN dengan menjalankan penyiasatan.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Membuat kesimpulan tentang daya tarikan dan tolakan antara kutub-kutub magnet dengan menjalankan
penyiasatan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mendengar penerangan guru tentang tarikan atau tolakan magnet.
➢ Murid menjalankan penyiasatan berkaitan magnet.
➢ Murid menjalankan aktiviti untuk menguji tarik dan tolak.
➢ Murid menyesuaikan tindakan magnet yang betul. BA hlmn 44.
➢ Murid melengkapkan ayat yang diberikan.
➢ Murid dipilih untuk membaca ayat di hadapan kelas.
➢ Murid membulatkan tindakan magnet yang betul. BA hlmn 45.
➢ Murid melengkapkan ayat yang diberikan.
➢ Murid berbincang bersama guru.
REFLEKSI

☐_31_ / _37_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_6_ / _37_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 12/9/2025 MASA 08.30 – 09.00
MINGGU 29
HARI JUMAAT KELAS 1 ARIF
TEMA MAGNET
TAJUK Tarikan dan Tolakan Magnet
STANDARD 7.1 Magnet
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.4 Membuat kesimpulan tentang daya tarikan dan tolakan antara kutub-kutub magnet
PEMBELAJARAN dengan menjalankan penyiasatan.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Membuat kesimpulan tentang daya tarikan dan tolakan antara kutub-kutub magnet dengan menjalankan
penyiasatan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid mendengar penerangan guru tentang tarikan atau tolakan magnet.
➢ Murid menjalankan penyiasatan berkaitan magnet.
➢ Murid menjalankan aktiviti untuk menguji tarik dan tolak.
➢ Murid menyesuaikan tindakan magnet yang betul. BA hlmn 44.
➢ Murid melengkapkan ayat yang diberikan.
➢ Murid dipilih untuk membaca ayat di hadapan kelas.
➢ Murid membulatkan tindakan magnet yang betul. BA hlmn 45.
➢ Murid melengkapkan ayat yang diberikan.
➢ Murid berbincang bersama guru.
REFLEKSI

☐_33_ / _36_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_3_ / _36_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 12/9/2025 MASA 09.00 – 10.00
MINGGU 29
HARI Jumaat KELAS 4 BITARA
TEMA TENAGA
TAJUK Refleksi Minda
STANDARD 7.2 Sumber Tenaga Boleh Dibaharui dan Sumber Tenaga Tidak Boleh Dibaharui
KANDUNGAN
STANDARD 7.2.2 Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid mengimbas kembali tentang pelajaran yang dipelajari dalam unit ini.
➢ Murid merumus pelajaran dengan meneliti refleksi minda.
➢ Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat merumuskan pelajaran tentang refleksi
minda.
➢ Murid membincangkan tentang kepentingan lain penggunaan sumber tenaga.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian
➢ Murid diberikan lembaran kerja.
➢ Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid dipilih untuk membacakan lembaran kerja yang telah dilengkapkan
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja mereka kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang berhemat menggunakan tenaga dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_33_ / _35_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_2_ / _35_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 12/9/2025 MASA 10.20 – 11.20
MINGGU 29
HARI Jumaat KELAS 4 CERDAS
TEMA TENAGA
TAJUK Refleksi Minda
STANDARD 7.2 Sumber Tenaga Boleh Dibaharui dan Sumber Tenaga Tidak Boleh Dibaharui
KANDUNGAN
STANDARD 7.2.2 Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjana idea kepentingan penggunaan sumber tenaga secara berhemah.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid mengimbas kembali tentang pelajaran yang dipelajari dalam unit ini.
➢ Murid merumus pelajaran dengan meneliti refleksi minda.
➢ Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat merumuskan pelajaran tentang refleksi
minda.
➢ Murid membincangkan tentang kepentingan lain penggunaan sumber tenaga.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid mengaitkan pembelajaran dengan aplikasi kehidupan seharian
➢ Murid diberikan lembaran kerja.
➢ Murid melengkapkan lembaran kerja secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid dipilih untuk membacakan lembaran kerja yang telah dilengkapkan
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja mereka kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang berhemat menggunakan tenaga dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐_28_ / _33_ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐_5_ / _33_ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

30

22 SEPTEMBER 2025
-
26 SEPTEMBER 2025
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 22/9/2025 MASA 09.00 – 10.00
MINGGU 30
HARI Isnin KELAS 4 DINAMIK
TEMA BAHAN
TAJUK Sumber Asas Bahan
STANDARD 8.1 Sumber Asas Bahan
KANDUNGAN
STANDARD 8.1.1 Menjelaskan melalui contoh sumber asas bagi bahan yang digunakan untuk
PEMBELAJARAN membuat objek.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui dua contoh sumber asas bagi bahan yang digunakan untuk membuat objek.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang sumber asas bahan.
➢ Murid membezakan sumber asas bahan daripada tumbuh-tumbuhan, haiwan, petroleum dan batuan.
➢ Murid akan dipanggil secara rawak untuk menyatakan perbezaan yang di minta.
➢ Murid menyatakan contoh objek lain yang dihasilkan daripada sumber asas tumbuh-tumbuhan, haiwan,
petroleum dan batuan.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid menjelaskan ciri-ciri bahan bagi objek yang mereka nyatakan tersebut.
➢ Murid diberi lembaran kerja.
➢ Murid akan diberi masa untuk
➢ Murid melengkapkannya secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja yang sudh lengkap kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang sumber asas bahan dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 22/9/2025 MASA 10.20 – 11.20
MINGGU 30
HARI Isnin KELAS 4 ARIF
TEMA BAHAN
TAJUK Sumber Asas Bahan
STANDARD 8.1 Sumber Asas Bahan
KANDUNGAN
STANDARD 8.1.1 Menjelaskan melalui contoh sumber asas bagi bahan yang digunakan untuk
PEMBELAJARAN membuat objek.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menjelaskan melalui dua contoh sumber asas bagi bahan yang digunakan untuk membuat objek.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
➢ Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
➢ Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
➢ Murid fokus semasa penerangan guru tentang sumber asas bahan.
➢ Murid membezakan sumber asas bahan daripada tumbuh-tumbuhan, haiwan, petroleum dan batuan.
➢ Murid akan dipanggil secara rawak untuk menyatakan perbezaan yang di minta.
➢ Murid menyatakan contoh objek lain yang dihasilkan daripada sumber asas tumbuh-tumbuhan, haiwan,
petroleum dan batuan.
➢ Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
➢ Murid menjelaskan ciri-ciri bahan bagi objek yang mereka nyatakan tersebut.
➢ Murid diberi lembaran kerja.
➢ Murid akan diberi masa untuk
➢ Murid melengkapkannya secara individu atau berkumpulan dengan bimbingan guru.
➢ Murid akan menunjukkan lembaran kerja yang sudh lengkap kepada guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang sumber asas bahan dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS
TARIKH 22/9/2025 MASA 11.20 – 12.20
MINGGU 30
HARI ISNIN KELAS 1 BITARA
TEMA MAGNET
TAJUK Tarikan dan Tolakan Magnet
STANDARD 7.1 Magnet
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.5 Menentukan kekuatan magnet ke atas objek dengan menjalankan penyiasatan.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
➢ Menentukan kekuatan magnet ke atas dua objek dengan menjalankan penyiasatan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


➢ Murid mendengar penerangan guru tentang tarikan dan tolakan magnet.
➢ Murid memahami apa itu magnet.
➢ Murid memerhatikan situasi yang diberikan.
➢ Murid mengenal pasti objek yang dapat ditarik.
➢ Murid menguji dan menjalankan aktiviti tarik dan tolak.
➢ Murid menyelesaikan soalan yang diberikan.
➢ Murid berkongsi jawapan mereka bersama-sama rakan.
➢ Murid lain membantu jika terdapat kesalahan.
➢ Murid berbincang bersama guru.
➢ Murid merumuskan isi pelajaran tentang tarikan dan tolakan magnet dengan bimbingan guru.
REFLEKSI

☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan bimbingan guru.

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
