Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS (RPH – PLC)

Sekolah SJK(C) Thian Hua Sibu Tarikh 05 Ogos 2020


Tingkatan/Kelas 5M Saiz Kelas 28 orang
Waktu 0900-1000 Tempoh (minit) 60 minit
Mata Pelajaran Sains Bidang Pembelajaran Tenaga
Tema Sains Fizikal
Tajuk Perubahan Bentuk Tenaga
Standard Kandungan 5.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
Standard Pembelajaran 5.1.3 Menyatakan tenaga boleh berubah dari satu bentuk ke bentuk lain melalui pemerhatian pelbagai
peristiwa yang berlaku di persekitaran.
5.1.4 Menjelaskan melalui contoh perubahan bentuk tenaga berdasarkan contoh peralatan seperti radio,
telefon bimbit, lampu suluh, televisyen, lilin, basikal.
5.1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir PdP, murid dapat:
 Menjelaskan dengan contoh perubahan bentuk tenaga (TP3)
 Mengitlak bahawa tenaga boleh berubah dari satu bentuk ke bentuk lain. (TP4)
Pengetahuan Lepas Murid Murid mengetahui bahawa tenaga wujud dalam pelbagai bentuk iaitu tenaga solar, tenaga haba, tenaga
kimia, tenaga elektrik, tenaga kinetik, tenaga bunyi, tenaga keupayaan, tenaga cahaya dan tenaga
nuklear.
Kemahiran Saintifik dan Memerhati, meramal, berkomunikasi, membuat kesimpulan, menganalisis
Kemahiran Berfikir
Sikap Saintifik /Nilai i. Berani mencuba
Murni/Nilai Patriotisme ii. Yakin pada diri sendiri
iii. Semangat ingin tahu
iv. Bersyukur
(1) Rujukan Buku teks, buku rujukan
(2) Alat Komputer riba, Projektor LCD
(3) Bahan Paparan slaid, lembaran kerja
Pendekatan Pengajaran Soal jawab, latih tubi, mengimbas kembali, perbincangan

1
STRATEGI / AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN
FASA / MASA ISI KANDUNGAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Fasa 1 Memperkenalkan tajuk 1. Guru menunjukkan gambar 1. Murid memperhatikan gambar. Teknik: penyoalan
pelajaran hari ini – menarik perhatian murid.
Orientasi 2. Murid menjawab soalan.
perubahan tenaga. 2. Guru bersoal jawab tentang
(± 5 minit) M1: radio berbunyi, lilin BBM: gambar
apa yang diperhatikan bernyala,
berdasarkan gambar yang
ditunjukkan. KPS:
S1. Apakah yang anda Berkomunikasi
perhatikan dalam gambar ini?
3. Guru menghubungaitkan Nilai :
aktiviti yang dijalankan
adalah tenaga berubah Berani mencuba,
daripada satu bentuk ke semangat ingin tahu
bentuk yang lain.

Fasa 2 Sembilan bentuk tenaga: 1. Guru membimbing murid 1. M1: tenaga solar, tenaga haba, Teknik:
tenaga solar, tenaga haba, menjana semula idea tenaga kimia, tenaga elektrik,
Pencetusan Idea Penyoalan dan
tenaga kimia, tenaga mengenai bentuk-bentuk tenaga kinetik, tenaga bunyi, perbincangan
(± 15 minit) elektrik, tenaga kinetik, tenaga dengan peta minda. tenaga keupayaan, tenaga
tenaga bunyi, tenaga cahaya, tenaga nuklear
S1: Nyatakan bentuk tenaga
keupayaan, tenaga BBM: kad gambar
yang telah anda pelajari. 2. Murid memahami bahawa
cahaya, tenaga nuklear tenaga boleh berubah dari satu
2. Guru membimbing murid
bentuk ke bentuk lain.
menyenaraikan bentuk tenaga KPS :
Memahami tenaga boleh yang terlibat berdasarkan 3. Murid memerhatikan gambar Berkomunikasi,
berubah dari satu bentuk gambar aktiviti yang yang ditunjukkan. buat hipotesis
ke bentuk lain. ditunjukkan. (Amali sains) 4. M1: Radio – tenaga bunyi,
3. Guru membimbing murid tenaga elektrik, tenaga kimia
mengetahui bahawa tenaga
Amali Sains: Aktiviti Lilin – tenaga kimia, tenaga
boleh berubah dari satu
menyenaraikan bentuk haba, tenaga cahaya
bentuk ke bentuk lain.
2
tenaga yang terlibat 4. Guru menunjukkan gambar M2: Radio – tenaga elektrik →
berdasarkan aktiviti yang serta membimbing murid tenaga bunyi + tenaga haba
dijalankan. menyatakan tenaga yang Lilin – tenaga kimia → tenaga
wujud kemudian menyatakan cahaya + tenaga haba
perubahan tenaga yang
berlaku.
S1: Apakah bentuk tenaga
yang wujud dalam peralatan
tersebut?
S2: Apakah perubahan tenaga
yang terlibat semasa alat
tersebut berfungsi?
Teknik:
Fasa 3 Tenaga tidak boleh 1. Guru menerangkan konsep 1. Murid memberikan perhatian
dicipta atau dihapus, tenaga tidak boleh dicipta atau sepenuhnya semasa guru Perbincangan
Penstrukturan
tetapi boleh berubah dari dihapus, tetapi boleh berubah membuat penjelasan.
Semula Idea
satu bentuk ke bentuk dari satu bentuk ke bentuk 2. Murid memahami kegunaan
(± 20 minit) yang lain. yang lain. simbol “→” dan “+” dalam BBM : buku teks,
2. Guru membuat penjelasan pengilustrasi perubahan tenaga. slaid powerpoint
tentang tajuk pelajaran hari ini 3. Murid memberi jawapan
Bentuk tenaga boleh
dengan beberapa contoh:
diubah secara berturut- tentang bentuk tenaga yang
turut dalam sesuatu - Semasa proses terlibat dan menerangkan
KPS :
peralatan / situasi. fotosintesis, tumbuhan perubahan tenaga yang berlaku
hijau mengubah tenaga bedasarkan gambar. Berkomunikasi,
solar kepada tenaga kimia memerhati,
4. Murid-murid melibatkan diri
Satu bentuk tenaga boleh untuk simpanan. dalam perbincangan (dua hala
berubah kepada lebih
- Pemanas air solar bersama guru).
daripada satu bentuk
mengubah tenaga solar KBKK:
tenaga. - Main piano: tenaga kimia
kepada tenaga haba. menganalisis,
→ tenaga kinetik → tenaga
- Kakulator solar mengubah bunyi menghubungkait
Memahami kegunaan tenaga solar kepada tenaga - Lampu suluh: tenaga kimia
symbol “→” dan “+” elektrik. → tenaga elektrik →tenaga
dalam pengilustrasi
3. Guru membuat penerangan cahaya + tenaga haba Nilai: berfikir secara
perubahan tenaga.
bahawa bentuk tenaga boleh rasional, semangat
- Mesin basuh: tenaga
3
ingin tahu
diubah secara berturut-turut. elektrik → tenaga kinetik +
(simbol →) tenaga bunyi
- Berbasikal: tenaga kimia - Tiang lampu solar: tenaga
→ tenaga kinetik solar → tenaga elekrtik +
tenaga haba
- Permainan gelongsor:
tenaga keupayaan →
tenaga kinetik
- Saterika: tenaga elektrik
→ tenaga haba
- Kereta permainan: tenaga
kimia → tenaga elektrik
→ tenaga kinetik
4. Guru juga menerangkan satu
bentuk tenaga boleh berubah
kepada lebih daripada satu
bentuk tenaga. (simbol +)
- Mancis dinyalakan: tenaga
kimia → tenaga haba +
tenaga cahaya
- Badan kita mengubahkan
tenaga kimia daripada
makanan kepada tenaga
haba dan tenaga kinetik
5. Bagi mengukuhkan
pengetahuan murid, guru
menggunakan beberapa
gambar alatan berbincang
bentuk tenaga yang terlibat
dan menerangkan perubahan
tenaga yang berlaku.
6. Guru memberi masa selama 2
minit untuk berbincang bagi
setiap gambar.

4
7. Guru memilih murid secara
rawak untuk menjawab
perubahan tenaga daripada
gambar yang dipaparkan.
Strategi: Kerja
Fasa 4 Amali Sains: Aktiviti 1. Bagi menjalankan amali sains, 1. Murid menjalankan aktiviti
pengukuhan secara guru mengedarkan lembaran secara individu. individu
Aplikasi Idea
individu mengenai kerja dan memberi arahan 2. Murid melibatkan diri dalam
(± 15 minit) perubahan tenaga. supaya murid menyelesaiakan BBM: Lembaran
sesi perbincangan jawapan.
tugasan dalam masa 3 minit. kerja
2. Guru berbincang dengan
KBAT:
murid penglibatan perubahan
Fikirkan satu situasi di Nilai : Yakin dan
tenaga berdasarkan gambar
mana bentuk tenaga berdikari, bersyukur
yang ditunjukkan.
berubah daripada tenaga
keupayaan kepada tenaga 3. Guru memberikan tugasan dan
memberi arahan siapkan
kenetik kepada tenaga
dalam buku latihan.
bunyi.
- Berdasarkan situasi
berikut, nyatakan bentuk
tenaga yang akan diubah
oleh tenaga kimia.
a. Memasak
b. Jogging
c. Menyanyi
- Tuliskan perubahan tenaga
yang terlibat berdasarkan 3. Murid memberikan jawapan
peralatan berikut: bagi soalan yang ditunjukkan.
a. Telefon bimbit - Memasak: tenaga haba
b. Televisyen - Jogging: tenaga kinetik
c. Motorsikal - Menyanyi: tenaga bunyi
4. Guru memupuk nilai 4. Murid memberikan jawapan
bersyukur kepada Tuhan di perubahan tenaga peralatan.
kalangan murid, kerana sifat
5
tenaga boleh berubah dari satu - Telefon bimbit: tenaga
bentuk ke bentuk yang lain. kimia → tenaga elektrik →
tenaga cahaya + tenaga
5. Guru membimbing murid
bunyi + tenaga haba
fikirkan satu situasi di mana
bentuk tenaga berubah - Televisyen: tenaga elektrik
daripada tenaga kimia kepada → tenaga cahaya + tenaga
tenaga elektrik kepada tenaga bunyi + tenaga haba
haba dan tenaga cahaya. - Motorsikal: tenaga kimia
→ tenaga elektrik →
tenaga kinetik → tenaga
bunyi + tenaga haba
5. Murid digalakkan mengamal
dan menghayati nilai murni
tersebut.
6. Jawapan murid: Buah kelapa
jatuh dari pokok.
Strategi: Penyoalan,
Fasa 5 Kognitif: pengukuhan 1. Guru memberikan beberapa 1. Murid menjawab soalan.
tentang topik tenaga – soalan secara lisan. membuat
Refleksi 2. M1: Ya kesimpulan
Tenaga boleh berubah S1: Adakah tenaga boleh
(± 5 minit) dari satu bentuk ke 3. M2: Kipas = tenaga elektrik 
berubah bentuk?
bentuk yang lain. tenaga kinetik + tenaga bunyi
S2: Berikan dua contoh
peralatan yang berlainan Nilai: Berani
Sosial: Murid menunjukkan berlakunya mencuba
berkerjasama dan saling perubahan tenaga daripada
memotivasi antara murid. satu bentuk kepada bentuk
yang lain dengan tepat.
2. Guru memberikan dorongan
dan pujian kepada murid.

6
Refleksi:

______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

DISEDIAKAN OLEH: DISAHKAN OLEH:

______________________ ______________________
( WONG LING WEI ) (WONG SIEW LEH)URU
GURU SAINS KELAS 5M GURU BESAR
TARIKH: 28 JUN 2020 TARIKH:
