Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

1.

Butiran Am : Tarikh Masa Tahun Bilangan murid Umur Mata pelajaran Tema Tajuk

: : : : : : : :

7 Ogos 2012 10.50 pagi 11.50 pagi (60 minit) 5 Bestari 15 orang 11 tahun Bahasa Melayu Kebudayaan Malaysia Budi Bahasa Budaya Kita

2.

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama : 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca. Aras 3 i. Membuat ringkasan berkaitan teks yang dibaca. Fokus Sampingan : 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 1 iii. Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang dikemukakan dengan menggunakan bahasa yang santun. Objektif Pelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : i. Menulis isi penting yang terdapat pada bahan bacaan. ii. Menjawab soalan pemahaman yang diberikan berdasarkan teks dengan tepat. iii. Membina ayat seruan dengan menggunakan kata seru yang diberikan dengan betul.

3.

4.

Sistem Bahasa : i. Tatabahasa ii. Kosa kata

: Ayat seruan : kursus, budaya, rakyat

5.

Pengisian Kurikulum : i. Ilmu : Kajian Tempatan, kebudayaan. ii. Nilai Murni : Patriotisme, prihatin, tanggungjawab iii. Kemahiran bernilai tambah : Kemahiran berfikir : Menghubungkait, membuat memberi pendapat, menjana idea. Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal.

penilaian,

6.

Bahan Bantu Mengajar : i. Petikan dialog. ii. Buku teks. ii. Gambar. Pengetahuan Sedia Ada : i. Murid mengamalkan sikap berbudi bahasa dalam kehidupan. ii. Murid sentiasa diajar oleh ibu bapa dan pihak sekolah untuk mengamalkan sikap berbudi bahasa.

7.

Langkah/ Masa Set Induksi (5 Minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran i. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan amalan sikap berbudi bahasa. ii. Murid diminta untuk memberi pendapat mengenai beberapa perkara berkaitan sikap berbudi bahasa. iii. Murid diminta memberikan contoh yang sesuai berkaitan akibat tidak mengamalkan sikap berbudi bahasa. iv. Guru menyatakan tajuk pelajaran.

Catatan

Soalan: i. Apakah yang kamu faham mengenai sikap berbudi bahasa? ii. Apakah kesan sekiranya masyarakat tidak mengamalkan sikap ini? iii. Tajuk pelajaran: Budi Bahasa Budaya Kita.

i. KB - Menjana idea iii. Teknik -Soal jawab

Langkah 1 (15 minit)

i. Petikan dialog Budi Bahasa Budaya Kita ii. Bacaan secara : -Dialog

i. Murid diminta untuk membuka buku teks halaman 118. ii. Murid diminta membaca teks tersebut secara mentalis. iii. Beberapa murid dipilih secara rawak untuk melakonkan teks dialog tersebut. iv. Murid lain diminta memberikan perhatian untuk mendapatkan maklumat daripada teks dialog. v. Guru membimbing bacaan murid supaya lancar bacaan,

FS 1.2 Aras 1 i. KB -Menjana idea ii. KP -VerbalLinguistik iii. BBM -Petikan Teks

sebutan serta intonasi yang betul. vi. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan teks dialog yang telah dilakonkan. Langkah 2 (15 minit) i. Petikan teks ii. Soalan pemahaman ii. Murid dikehendaki menjawab soalan tersebut berdasarkan kepada petikan teks. iii. Murid juga diminta untuk menulis maksud tersurat dan maksud tersirat berdasarkan beberapa ayat yang ditentukan. iii. Beberapa orang murid dipilih untuk menjawab soalan tersebut di hadapan. iv. Guru membincang dan membimbing jawapan murid dan menyuruh murid membuat pembetulan bagi jawapan yang salah. Langkah 3 (10 minit) i. Tatabahasa : Ayat Seruan -nah -eh -cis -amboi i. Murid melihat petikan teks dan mengenal pasti ayat seruan. ii. Murid diterangkan mengenai ayat seruan oleh guru. iii. Murid diminta untuk membacakan ayat seruan yang terdapat dalam petikan. iv. Guru membimbing jawapan murid. Langkah 4 (10 minit) Latihan pengukuhan : Ayat Seruan i. Murid diberikan beberapa perkataan yang terdiri daripada kata seru. ii. Murid dikehendaki untuk i . KB -Menjana idea -Merumus ii. KP -Verbali. KB -Menjana idea -Membuat kaitan dan perhubungan ii. KP -VerbalLinguistik iii. BBM -Lembaran kerja i. Guru mengedarkan soalan pemahaman kepada murid. FU 9.2 Aras 3 i. KB -Menjana idea ii. KP -VerbalLinguistik -Interpersonal iii. BBM -Petikan teks

membina ayat seruan menggunakan kata seru yang telah diberikan. iii. Guru membimbing jawapan murid. Penutup (5 minit) Penutup Kognitif i. Guru bertanya kepada murid mengenai kefahaman murid berdasarkan tajuk pembelajaran pada hari ini. Penutup Sosial i. Guru mengucapkan tahniah kepada muridmurid kerana berjaya mengikuti pembelajaran pada hari ini. i. Guru merumus keseluruhan isi pelajaran kepada murid. ii. Murid memberikan pendapat berkaitan amalan sikap berbudi bahasa. iii. Guru menyatakan nilai murni yang terdapat dalam pelajaran dan memberi tepukan sebagai peneguhan positif.

Linguistik iii. BBM -Lembaran kerja

i. KB -Menjana idea
