Anda di halaman 1dari 6

Rancangan mengajar harian Pendidikan Kesihatan

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tunjang Tajuk Sub tajuk : Gaya Hidup Sihat : Pemakanan : Makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat :

Tarikh Masa Kelas

: 27 Julai 2010 : 9.45 pagi 10.15 pagi : 1 Cempaka

Bilangan murid : 34 Orang

Pengalaman sedia ada

Murid-murid pernah melihat poster-poster dan gambar-gambar makanan berkhasiat yang dipamerkan di sekolah.

Unsur Seni Dalam Pendidikan: Seni Visual Seni Muzik Seni Pergerakan : - lembaran kerja warna, Gunting dan Tampal. : - menyanyi mengikut tempo yang betul. : - pergerakan asas : kemahiran bukan lokomotor : melakukan aksi pergerakan tangan

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat: a) Kognitif a. Menyenaraikan sekurang-kurangya empat jenis makanan yang berkhasiat dengan betul. b. Menyatakan sekurang-kurangnya empat jenis makanan tidak berkhasiat dengan betul.

b) Afektif a. Menunjukkan semangat ingin tahu yang tinggi sepanjang sesi pembelajaran dengan bertanyakan pelbagai soalan. b. Mempamerkan keyakinan diri dengan bercakap dengan lancar semasa sesi pembentangan di hadapan kelas. c. Menunjukkan kerjasama dengan memberi jawapan ketika sesi soal jawab

Strategi utama KBKK Penerapan nilai Bahan bantu mengajar

: Belajar cara belajar, Teori kecerdasa pelbagai, pembelajaran secara konstektual : Mencirikan, menyenaraikan, memilih : kerjasama, prihatin, perasaan ingin tahu, berdisiplin, bertolak ansur :

Bilangan 1 2 3 4

Perincian Poster piramid makanan Kad imbasan makanan Kad imbasan makanan Borang kosong

Bilangan 1 12 10 34

Gambar makanan

64

Fasa / masa

Strategi p & p / aktiviti

Fokus pembelajaran

Catatan

Set induksi ( 5 minit )

Belajar cara belajar Guru bertanyakan soalan kepada murid

Soalan : - Apakah jenis makanan yang dimakan setiap hari? - Apakah makanan kegemaran kamu? BBM : Jawapan : - Jenis makanan yang dimakan setiap hari adalah nasi, roti, sayur-sayuran, ikan, ayam dna sebagainya. - Makanan kegemaran saya adalah nasi ayam, mee goring, buah-buahan dan lain-lain. Poster piramid makanan

KB Kreatif Menjana idea

Apakah yang murid-murid nampak pada poster? Makanan berkhasiat iaitu : Roti nasi, sayur-sayuran buah-buahan, telur, susu.

Perbincangan berdasarkan poster

Baiklah murid-murid, pada hari ini kita akan belajar tentang makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat.

Perkemban gan ( 20 minit )

BCB Menunjukkan kad imbasan mengenai makanan berkhasiat

Guru menunjukan kad imbasan makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat kepada muridmurid.

Kad imbasan makanan berkhasiat : o o o o o o Buah anggur Lobak Terung Bijirin Buah mangga Nasi

Langkah 1 ( 5 minit )

KB Mencirikan Mengenalpasti

Kad imbasan tidak berkhasiat : o o o o Aiskrim Kek Coklat Jeruk Murid meneliti model 3D makanan yang ditunjukkan oleh guru. Murid menyebut setiap model 3D yang ditunjukkan

Langkah 2 ( 5 minit )

BCB - kemahiran mendengar

Jenis makanan yang berkhasiat adalah seperti susu, sayur-sayuran, buah-buahan, bijirin, nasi dan sebagainya. Kebaikan makan makanan berkhasiat adalah Memberikan tenaga Membantu membina tulang yang kuat Membantu proses penghadaman Menjauhi diri daripada penyakit

Pembelajaran secara konstektual

Guru menyampaikan maklumat tentang jenis makanan berkhasiat dan kebaikannya. Jenis makanan yang tidak berkhasiat adalah seperti coklat, gula-gula, jeruk, makanan ringan, air bergas. Keburukan makan makanan tidak berkhasiat adalah

Guru menyampaikan maklumat tentang jenis makanan tidak berkhasiat dan keburukannya kepada tubuh badan.

o Air bergas banyak gula dan sangat manis o Coklat merosakkan gigi, berlemak o Makanan ringan tiada khasiat dan banyak perasa dan masin.

Langkah 3 ( 10 minit )

KB Kritis Mengklasifikasikan

Guru memberikan setiap orang murid gambar makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat BBM : Lembaran kerja Gambar gambar makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat

Guru juga memberikan satu borang kosong yang berjadual.

Perbincangan berlaku antara guru dan murid untuk menguji kefahaman murid- murid.

Kemudian murid akan memilih dan mengkategorikan setiap gambar yang dapat dan menampal di ruang petak yang disediakan.

Guru membimbing murid-murid menyiapkan tugasan yang diberikan.

Kemudian guru mengadakan perbincangan bersama murid bagi mengukuhkan pemahaman mereka

Penutup ( 5 minit )

BCB - Skimming - Scanning

Guru memberikan arahan Murid bernyanyi bersama-sama guru mengikut tempo dan lirik yang betul. Lagu makanan berkhasiat Bernyanyi bersamasama

KP Muzik Kinestatik Saya suka (2x ) Minum susu (2x) Tulang jadi kuat (2x) Sukanya (2x ) Saya suka (2x) Makan sayur (2x) Badan jadi sihat (2x) Sukanya Saya suka (2x) Makan buah (2x) Otak jadi cerdas (2x) Sukanya

Murid bernyanyi bersama-sama guru lagu makanan berkhasiat dengan pic dan tempo yang betul berdasarkan melodi Are You Sleeping sambil melakukan pergerakan.

Rujuk lampiran

Refleksi :
