Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN GURU

Mata Pelajaran : Seni Visual


Tahun : Tingkatan 4
Bilangan Pelajar : 30 orang
Bidang Kegiatan : Komunikasi Visual
Tajuk : Lukisan
Isi Kandungan : Konsep, sejarah, ciri-ciri, elemen, teknik dan bahan-bahan
menghasilkan lukisan.

Objektif : Objektif umum : 1. Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual
serta berkomunikasidalam semua bidang seni
Memahami
Objektif khusus : 2.Menghuraikan teknik-teknik penghasilan
lukisan dan jenis lukisan yang boleh dihasilkan.
3.Menunjukkan bahan-bahan yang sesuai
untuk menghasilkan sebuah lukisan

Aktiviti : Pelajar menghasilkan asas lukisan perspektif satu, dua dan tiga titik
lenyap



















Alat Bantuan Pengajaran : Buku Rujukan Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4 & 5 dan
Gambar, dan Slaid.


1. Buku Rujukan Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4 & 5.









2. Contoh lukisan daripada pelukis terkenal dari Barat ( Jelus Cheret ) :


a) Poster IEtendard Francais b) Poster Vin Mariani








L'Etendard Franais, Jules Chret's
1891 poster for the bicycle shop on
the Quai d'Orsay.
Vin Mariani, Jules Chret's 1894
poster for the digestif and tonic wine
fortified by coca.


c) Poster Exposition d) Poster Saxoleine









3.Gambar teknik menghasilkan poster :



a) Teknik Lukisan b) Teknik Catan







Saxoline , Jules Cherets 1896
poster for that women would
aspire to the beauty and high
spirits.
Exposition, Jules Chret's 1898
poster for to prove she's more than
just another pretty face and does
quite an admirable job.
1.Merujuk lukisan tidak berwarna.
2.Menggunakan pensel atau dakwat
hitam.
3.Memerlukan kemahiran ton warna
gelap dan terang untuk menonjolkan
subjek warna.

1.Lebih kepada penggunaan bahan
berasaskan cecair atau bahan basah
seperti cat air, cat poster dan cat
minyak.


c) Teknik Kolaj d) Teknik Komputer e) Teknik Campuran










4.Gambar jenis-jenis poster :

a) Poster Dekoratif



b) Poster Kreatif dan Abstrak


1. Merujuk kepada
penggunaan komputer dan
perisian yang sesuai untuk
penghasilan poster.

1. Gabungan penggunaan
sebahagian atau
kesemua teknik yang
telah diterangkan
sebelum ini.

1. Kaedah tampalan potongan
bahan cetakan seperti
majalah, akhbar, dan bahan
kutipan atau terbuang.

1. Garisan, dan warnanya merata.

2.Gambar yang digunakan untuk hiasan.

3.Dapat meniru alam sekitar seperti haiwan,
tumbuhandan manusia.
1.Kreatif
- pemikiran spontan, bersifat baru,
- berimaginasi, penemuan saintifik dan
kadang-kadang berlawanan dengan logik.
2. Abstrak
- Objek, manusia ditonjolkan dalam
susunan bentuk atau imej yang
dipermudahkan, garisan, dan warna.
- Mungkin/ tidak menyerupai subjek.
- diolah dalam pelbagai maksud oleh
mereka yang melihatnya.

(Kreatif) (Abstrak)

c) Poster Perkhidmatan Awam




d) Poster Hiburan



e) Poster Pertandingan


1. Segala bentuk poster yang berkaitan dengan
perkhidmatan awam seperti Hari Pekerja,
MAMPU dan sebagainya.

1. Poster yang bertemakan hiburan seperti
Konsert Nyanyian, Konsert Amal,
Motivasi Bersama Artis, Temu Bual
Dengan Selebriti dan lain-lain.


f) Poster Sukan







g) Poster Iklan dan Promosi



h) Poster Media dan Teknik Percetakan


1. Segala aktiviti yang dipertandingkan
seperti Pertandingan Boling, Futsal,
Permainan Kanak-kanak,Melukis,
Hafazan, Mewarna dan sebagainya.

1. Poster yang bertemakan sukan seperti
Bola Sepak, Futsal, Kayak, Olahraga,
Badminton dan lain-lain.

1.Poster yang memaparkan sesuatu iklan atau
promosi. Contohnya iklan jawatan kosong,
iklan Kem Minda Kreatif, promosi jualan
murah, dan sebagainya.



Alat / Bahan Belajar : Pensel, pemadam, kertas lukisan, cat poster / cat air, berus, palet
dan bekas air.










1. Menggunakan komputer dalam
menghasilkan poster media dan teknik
percetakan. Contohnya, poster dihasilkan
dengan menggunakan Adobe Photoshope.
a) Pensel
- Ada 2 jenis : Pensil
mata hitam berjenis
keras. Jenis ini dapat
menghasilkan garisan
cerah dan ton pudar.
- Pensil yang lembut
dan ton yang dihasilkan
adalah gelap.
b) Pemadam
Pemadam jenis
lembut sesuai
digunakan supaya
poster yang
dihasilkan tidak
koyak apabila
dipadam.
c) Kertas Lukisan
- Kertas lukisan biasa
mempunyai permukaan
yang sesuai untuk pensel.

- Kertas cat air terdapat
dalam pelbagai gred
kelicinan. Kertasnya tebal
dan bermutu tinggi,mahal
tetapi baik untuk
digunakan.
d) Cat Poster
- Cat poster boleh
didapati dalam tiub
atau botol.

- Mengandungi
pengilat larut air dan
bersifat legap.

- Bahantara yang
digunakan ialah air.











e) Cat Air
- Ia bersifat lut sinar,
lembut dan boleh dibuat
legap sekiranya cat air
dari tiub.

- Cat air akan menjadi
tebal sekiranya disapu
berlapis-lapis.

- Bahantara yang
digunakan ialah air.
f) Berus
- Menghasilkan
pelbagai kualiti
garisan.
- Boleh menggunakan
berus bulat,berus cina
dan berus leper.
- Pelbagai kesan garisan
dapat dihasilkan
mengikut jenis berus
seperti berus cina
menimbulkan kesan
garisan halus dan
sederhana.
g) Palet
1.Palet untuk
membancuh cat
poster / cat air.

h) Bekas Air
1. Bekas air untuk
membolehkan
mencuci
berus untuk
menggunakan
warna lain.

Per / Langkah


Isi
Kandungan




BBM /
Catatan Guru Pelajar

Set induksi
(3 minit)




1.Mendapatkan
kekreatifan
idea untuk
menghasilkan
lukisan yang
menarik.



1.Guru
menunjukkan
beberapa contoh
gambar lukisan.






1. Pelajar
memerhatikan
setiap gambar
yang ditunjukkan
sambil cuba
mendapatkan idea
untuk membuat
lukisan.



Gambar dan
Slaid























Langkah 2
(5 minit)
















1.Teknik
menghasilkan
lukisan.
.








1.Guru
menerangkan
pelbagai teknik
untuk
menghasilkan
poster. sama ada
teknik lukisan,
teknik catan,
teknik kolaj dan
montaj, teknik
komputer serta
teknik campuran
dan juga jenis
poster yang boleh
dihasilkan.






Buku Rujukan
Pendidikan
Seni Visual
Tingkatan
4 & 5,
Gambar, dan
Slaid

Langkah 3
(5 minit)



1.Pemilihan
bahan poster.
.



1.Guru
menunjukkan
bahan-bahan
yang sesuai
untuk


1) Pelajar
menghasilkan
asas lukisan
perspektif satu,
dua dan tiga


Pensel,pen
pemadam,
kertas lukisan,
menghasilkan
lukisan serta
fungsinya.

titik lenyap
.

Kemuncak :
(60 minit)








1.Tugasan
menghasilkan
poster
masing-
masing.



1.Guru meminta
pelajar
menghasilkan
lukisansama ada
menggunakan
teknik lukisan,
pointerlistik
bertemakan benda
bagi menghasilkan
sebuah karya seni
2.Guru
memerhatikan
gerak kerja
pelajar.



1. Pelajar membuat
lukisan secara
pointerlistik
bertemakan benda
bagi menghasilkan
sebuah karya seni




2.Pelajar
menyiapkan
tugasan.


-

Rumusan
(2 minit)




1.Rumusan
pembelajaran
tentang
penghasilan
lukisan.



1.Guru meminta
pelajar
menghantar
tugasan yang
telah disiapkan
atau dijadikan
sebagai latihan
di rumah.
.


1.Pelajar
menyerahkan
tugasan yang
telah siap atau
disiapkan di
rumah.



-

Penilaian :
