Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

Tajuk/Tema

Warna Ton

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.1 Mendemonstrasi warna ton bunyi

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- mendemonstrasikan warna ton bunyi haiwan dan kenderaan.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1) Murid mendengar lagu O Macdonald.


2) Murid menyanyi semula lagu O Macdonald. Guru menarik
perhatian murid kepada bunyi haiwan.
3) Murid menghasilkan bunyi berdasarkan corak yang terdapat pada
kad ikon yang dipaparkan.
4) Murid mengangkat kad ikon mengikut bunyi yang didengar.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kad Ikon, Kibod

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90% murid dapat membezakan warna ton


10% murid perlu di beri latihan berkenaan warna ton

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek membezakan warna ton menerusi aktiviti
pemerhatian dan pendengaran dalam pengajaran dan pembelajaran
akan datang
Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Tajuk/Tema

Postur

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.2 Menyanyi dengan postur dan pernafasan yang betul.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- menyanyi dengan postur dan pernafasan yang betul

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1. Guru menunjukkan postur berdiri dan duduk yang betul.


2. Latihan pernafasan.
3. Mendengar dan dan membuat latihan vocal huruf a, e, i, o , u.
4. Menyanyi lagu ke Taman Bunga dengan sebutan huruf vocal
yang jelas dan postur yang betul.
5. Menyanyi lagu ke Taman Bunga dengan pernafasan yang
betul mengikut frasa lagu.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Carta Lagu

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

- 95% murid dapat menyanyi dengan postur yang betul


5% murid perlu dibimbing untuk membetulkan postur badan
Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek postur menerusi aktiviti nyanyian dalam
pengajaran dan pembelajaran akan datang

Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Tajuk/Tema

Alunan Muzikal (Solfa)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.3 Menyanyi solfa Do, Re dan Mi

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- Menyanyikan solfa dalam pelbagai corak irama

Aktiviti Pengajaran dan 1. Guru menyoal murid tentang filem-filem lakonan P.Ramlee
Pembelajaran
2. Guru menyenaraikan respon murid di papan putih.
3. Guru mengaitkan topik dengan kemahiran yang akan di ajar.
4. Guru memperkenalkan isyarat tangan solfa do, re, mi.
5. Guru memainkan not solfa do, re, mi pada rekorder.
6. Guru membimbing murid menyanyikan solfa do, re, mi sambil
membuat isyarat tangan solfa do, re, mi.
7. Murid-murid menyanyikan solfa do, re, mi dengan isyarat tangan.
8. Murid-murid menyanyikan solfa do, re, mi dengan pelbagai corak
irama bersama guru
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Rekorder CD 2 track 09, 16, 17 - 20

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

75% murid menguasai nyanyian solfa


25% murid perlu dibimbing bagi mengenali solfa

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek solfa dalam aktiviti isyarat tangan dalam
pengajaran dan pembelajaran akan datang.
Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Tajuk/Tema

Rasa Sayang (Tempo)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.4 Menyanyi mengikut tempo

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- Menyanyi mengikut tempo dengan betul.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1. Guru menerangkan konsep tempo dengan memberikan


pelbagai jenis tempo cepat dan lambat.
2. Murid memahami konsep yang disampaikan.
3. Guru mengajar murid menyanyikan lagu Rasa Sayang dengan
pelbagai jenis tempo.
4. Murid diminta membuat gerakan kreatif mengikut tempo
yang dimainkan.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Carta Lagu

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90% murid dapat menyanyi dengan tempo yang betul


10% murid perlu dibimbing dalam konsep tempo

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek tempo menerusi aktiviti nyanyian dan gerakan
kreatif dalam pengajaran dan pembelajaran akan datang.
Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Tajuk/Tema

Sungai (Dinamik)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.5 Mengaplikasi dinamik dalam nyanyian


- lembut (p)
- kuat (f)

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- Memainkan alat perkusi mengikut dinamik lembut dan kuat
melalui lagu Sungai

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1. Mendengar lagu Sungai.


2. Menyanyi lagu Sungai.
3. Perbincangan mengenai dinamik lembut dan kuat
mengikut carta lagu yang ditunjukkan.
4. Memain alat perkusi mengikut carta lagu yang ditunjukkan.
5. Mengenalpasti dinamik kuat dan lembut melalui permainan
alat perkusi

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Kastenet, Kerincing, Tamborin dan Carta Lagu

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90% murid memahami konsep dinamik


10% murid perlu dibimbing dalam mengaplikasi dinamik
dalam lagu

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek dinamik menerusi permainan alat perkusi dalam
pengajaran dan pembelajaran akan datang.
Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Tajuk/Tema

Sungai (Sebutan Vokal A,E,I,O,U)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

1.1.6 Menyanyi dengan sebutan vokal a,e,i,o,u dengan betul.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- Menyanyikan lagu Sungai dengan sebutan a,e,i,o,u dengan
jelas dan betul.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1. Mendengar lagu Sungai.


2. Menyanyi lagu Sungai dengan sebutan yang jelas.
3. Murid memperbaiki setiap sebutan perkataan vokal a,e,i,o,u
dalam lagu tersebut.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod dan Carta Lagu

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90% murid memahami konsep (sebutan vokal)


10% murid perlu dibimbing dalam memperjelaskan sebutan
vokal a,e,i,o,u.
Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek sebutan vokal a,e,i,o,u menerusi nyanyian dalam
pengajaran dan pembelajaran akan datang.

Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tajuk/Tema

Sungai (Dinamik)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran
Objektif Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

1.2.1

(RPH) DUNIA MUZIK

Memainkan alat perkusi mengikut detik


- postur

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


- Memainkan alat perkusi dengan postur badan yang betul
1. Guru menunjukkan kaedah mengandalikan alat perkusi dan
postur badan yang betul (kerincing, kastenet, tamborin dan
kayu tik-tok).
2. Murid memainkan alat perkusi dengan postur yang betul
(dalam kumpulan berlima).

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Kastenet, Kerincing, Tamborin dan Kayu Tik-Tok

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90 % murid memahami konsep


10 % murid perlu dibimbing dalam memainkan alat perkusi
mengikut postur badan yang betul.

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek postur badan menerusi permainan alat perkusi
dalam pengajaran dan pembelajaran akan datang.

Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tajuk/Tema

Sungai (Dinamik)

Masa

30 minit

Standard Pembelajaran

Objektif Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

(RPH) DUNIA MUZIK

1.2.2 Memaikkan perkusi mengikut tempo


- Cepat
- Lambat
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
- Memainkan alat perkusi dengan tempo yang betul
1. Guru menunjukkan permainan alat perkusi dengan mengikut
alunan muzik(kerincing, kastenet, tamborin dan kayu tik-tok).
2. Murid diminta untuk mengecam tempo pada muzik yg
dimainkan.
3. Murid memainkan alat perkusi mengikut tempo yang betul
(dalam kumpulan berlima).

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Kibod, Kastenet, Kerincing, Tamborin dan Kayu Tik-Tok

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

90 % murid memahami konsep


10 % murid perlu dibimbing dalam memainkan alat perkusi
mengikut postur badan yang betul.

Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek postur badan menerusi permainan alat perkusi
dalam pengajaran dan pembelajaran akan datang.

Mata Pelajaran
Kelas / Tahun

Dunia Muzik
3 Amanah

Tajuk/Tema

Ceritaku (Dinamik)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(RPH) DUNIA MUZIK

Masa

1.15 Petang 1.45 Petang (30 minit)

Standard Pembelajaran

1.1.5 Mengaplikasi dinamik dalam nyanyian.


- lembut ( p )
- kuat ( f )

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran :


- Murid dapat menyanyidan memainkan alat perkusi mengikut
dinamik lembut dan kuat melalui lagu Ceritaku .

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

1. Mendengar semula lagu Ceritaku (di ajar dalam pengajaran


yang lalu)
2. Menyanyi lagu Ceritaku.
3. Perbincangan mengenai dinamik lembut dan kuat
mengikut carta lagu yang ditunjukkan.
4. Menyanyikan lagu mengikut tersebut mengikut dinamik yang
ditunjukkan.
5. Memain alat perkusi mengikut carta lagu yang ditunjukkan.
6. Mengenalpasti dinamik kuat dan lembut melalui nyanyian
dan permainan alat perkusi.

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)

Kreativiti

Bahan Bantu Belajar

Simbal Jari, Tamborin, Carta Lagu

Penilaian pengajaran
dan pembelajaran

Pemerhatian

Refleksi

Seramai 30 orang murid dapat menguasai postur pernafasan yang


betul. Seramai 5 orang murid memerlukan bimbingan.
