Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan


Tingkatan : 2 Nilam
Tarikh : 26 Januari 2010
Masa : 20 minit
Bilangan murid : 49 orang
Tema : Malaysia Negara Berdaulat
Tajuk : Sistem Demokrasi Berparlimen di Malaysia
SubTajuk : Pilihan raya
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran ini, pelajar dapat:
 Menyatakan perjalanan proses pilihan raya mengikut turutan yang betul.
 Membezakan syarat-syarat untuk menjadi ahli Suruhanjaya Pilihanraya, pengundi dan calon yang bertanding dalam pilihan
raya.
 Menjalankan tanggungjawab dan hak sebagai seorang warganegara.
 Menghargai dan menyedari pentingnya sistem demokrasi di Malaysia.

Pendekatan : Pendekatan Induktif dan koperatif


Teknik : Penerangan, simulasi, pemerhatian, soal jawab dan nyanyian
Bahan : Rakaman video/lagu Malaysia Gemilang, iklan televisyen pergi mengundi, rakaman lagu ‘Mari Mengundi’, slaid
powerpoint, model peti undi, ‘Jalur Gemilang’ , flash card, kad manila, maker pen dan papan putih.

1
Langkah Pengajaran & Pembelajaran:
Aktiviti Pengajaran
Langkah/ BBM/Kaedah/
Isi Kandungan dan Pembelajaran
Masa Teknik/Nilai
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set Induksi  Tayangan iklan tentang  Guru menayangkan  Pelajar mengikuti arahan Strategi:
(2 minit) pilihan raya rakaman iklan tentang dan memberi tumpuan Pemusatan guru dan bahan
pilihan raya. pada iklan yang
ditayangkan di skrin putih. Kaedah:
 Guru menyoal pelajar  Pelajar menjawab soalan Induktif
seperti berikut: guru.
- Apakah topik yang - Mengundi Teknik:
dibualkan di dalam - Pilihanraya Tayangan video dan soal-
iklan tersebut? jawab
- Bilakah pelajar dapat - Apabila tiba waktu
menonton iklan seperti pilihanraya umum BBM:
ini? Sedutan iklan televisyen

 Guru menjelaskan kaitan  Pelajar mendengar KBKK:


iklan tersebut dengan penjelasan yang Menjana idea dan
tajuk pengajaran hari ini. disampaikan oleh guru. menghubungkait

2
Langkah 1  Sistem Demokrasi  Guru menerangkan  Pelajar mendengar Strategi:
(6 minit) Berparlimen dan Pilihan maksud sistem penerangan guru sambil Pemusatan guru dan bahan
raya demokrasi berparlimen. menulis nota.
 Pihak yang terlibat dalam  Guru meminta pelajar  Pelajar bangun dan Kaedah:
pilhan raya: membaca slaid memberi respon Induktif
1) Badan yang mentadbir
pilihan raya Teknik:
2) Pengundi Penerangan dan soal jawab
3) Calon yang bertanding
BBM:
 Proses pilihan raya:  Semasa penerangan,  Pelajar sentiasa memberi Tayangan slaid
1) Pengumuman tarikh guru turut memberi perhatian kepada guru
2) Penamaan calon peranan/watak terlibat Nilai:
3) Kempen dalam setiap proses Bersifat terbuka dan
4) Hari mengundi kepada pelajar terpilih menghormati satu sama lain
5) Proses kira undi
6) Keputusan KBKK:
7) Ucapan calon yang Pengetahuan sedia ada
menang pelajar
Langkah 2  Pilihanraya 2 Nilam:  Guru mengarahkan  Pelajar yang berkenaan Strategi:
(4 minit) Simulasi proses pelajar terpilih untuk tampil ke hadapan untuk Pemusatan pelajar dan
mengundi: menunjukkan proses melakukan situasi pada bahan
- Beratur di luar tempat mengundi. hari mengundi.
mengundi Kaedah:
- Menyemak  Guru membimbing dan  Pelajar yang lain memberi Simulasi
nama/daftar undi memberi arahan kepada perhatian.
- Memilih calon pelajar berkenaan. Teknik:
bertanding Penerangan guru dan
- Memasukkan undi ke tunjuk cara oleh pelajar
dalam peti undi  Guru memberi maklum  Pelajar memberi
balas terhadap aktiviti pandangan individu. BBM:
yang dilakukan. Rekaan kertas undi, model
peti undi, dan lain-lain
bahan

3
Nilai:
Mematuhi arahan

KBKK:
Mengaplikasikan dan
membuat urutan

Penilaian  Aktiviti Berkumpulan:  Guru mengarahkan  Wakil setiap kumpulan Strategi:


(4 minit) - Pelajar dibahagikan wakil setiap kumpulan tampil kehadapan. Pemusatan bahan dan
kepada 3 kumpulan tampil dan memilih pelajar
- Pelajar dikehendaki soalan tugasan.
menjawab soalan yang  Guru memberi Kaedah:
diberikan dengan penerangan ringkas Koperatif
memilih jawapan yang tentang aktiviti dan
disediakan dengan mengagihkan bahan Teknik:
betul. untuk aktiviti kepada Kerja dalam kumpulan
- Tempoh masa yang wakil kumpulan.
ditetapkan adalah  Guru memantau setiap  Pelajar menjalankan ABM:
mengikut tempoh masa kumpulan. aktiviti. Lagu Mari Mengundi, kad
lagu yang dimainkan. manila, kertas warna, dan
 Guru membincangkan  Pelajar memberi perhatian maker pen
jawapan yang diberikan.
Nilai:
Kerjasama dan menepati
masa

KBKK:
Mengumpul dan memilih
jawapan yang betul

Kesimpulan  Nyanyian lagu  Guru mengarahkan  Pelajar berdiri di tempat Strategi:

4
dan Penutup  Merumuskan topik pelajar berdiri. masing-masing. Pemusatan bahan dan guru
(4 minit) pengajaran melalui  Guru mengedarkan  Pelajar menyanyi sambil
paparan video dan ‘Jalur Gemilang’ kepada menggerakkan tubuh Teknik: Nyanyian
nyanyian lagu pelajar dan meminta serta mengibarkan “Jalur
semua pelajar bersama- Gemilang“ mengikut ABM:
sama menyanyikan lagu iringan lagu dan rentak Rakaman lagu ‘Malaysia
“Malaysia Gemilang” muzik tersebut. Gemilang’ dan Jalur
dengan penuh Gemilang
semangat.
 Guru merumuskan topik Nilai:
pengajaran hari ini Berbangga dan bersyukur
dengan membuat dengan sistem
perkaitan lagu yang pemerintahan negara
dinyanyikan tadi.
 Guru menyoal pelajar:  Pelajar memberi respon
- Apakah yang dapat kepada soalan guru:
kamu lihat berdasarkan - Masyarakat yang bersatu
rakaman video yang padu, aman dan damai.
diiringi lagu sebentar
tadi?
- Bagaimanakah negara
yang gemilang, - Hasil daripada kerajaan
cemerlang dan terbilang yang memerintah dan
ini wujud? sistem demokrasi yang
 Guru memberi motivasi diamalkan.
supaya menghargai
keamanan yang dikecapi  Pelajar mendapat
hari ini. rumusan keseluruhan
pelajaran hari ini.
 Pelajar mengucapkan
terima kasih.

Refleksi Diri/Catatan Guru:

5
Penilaian oleh penilai:
