Anda di halaman 1dari 12

FAKULTI SAINS SUKAN DAN KEJURULATIHAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5


PENDIDIKAN JASMANI
TINGKATAN 3
TAJUK : SOFTBAL ( KEMAHIRAN MENYAMBUT DAN MENGHANTAR ARAS DADA )
PENSYARAH PENYELIA : EN. ROSHDAN BIN AHMAD

DISEDIAKAN UNTUK :

NAMA NO.MATRIK
MOHAMAD HASRUL BIN OMAR D20131064883
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh : 8.8.2016 Tingkatan : 3KAA & 3RK1

Hari : Isnin Bil. pelajar :

Masa : 8.20 9.40 pagi

Tunjang Pembelajaran : Kemahiran.

Bidang Pembelajaran : Permainan Softball

Unit/Fokus Pembelajaran : Menghantar dan menyambut aras dada

Pengetahuan Sedia ada Pelajar : Pelajar pernah bermain secara tidak formal dengan rakan-rakan pada masa senggang.

Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat :

Psikomotor : Pelajar dapat melakukan sekurang-kurangnya 5 kali percubaan kemahiran menghantar dan menyambut

bola aras dada bagi permainan softball dengan gaya dan teknik yang betul.

Kognitif : Pelajar dapat menyatakan secara lisan cara lakuan dalam kemahiran menghantar dan menyambut bola

aras dada mengikut fasa bagi permainan softball dengan betul.


Afektif : 1. Pelajar dapat menunjukkan semangat penyertaan semasa fasa permulaan ( pemanasan badan ) dalam

aktiviti menghantar dan menyambut bola bagi permainan softball.

2. Pelajar dapat menunjukkan semangat berpasukan semasa fasa kemuncak ( permainan kecil ) dalam

aktiviti menghantar dan menyambut bola aras dada bagi permainan softball.

Strategi Mengajar : Stail Arahan ( A )

KBKK/Nilai/Kemahiran Proses Sains: Pelajar dapat menggunakan kemahiran berfikir secara kreatif sepanjang sesi pembelajaran tentang

kemahiran menghantar dan menyambut bola aras dada bagi permainan softball.

Persediaan Pelajar : Pakaian sukan yang sesuai dan pengetahuan awal mengenai softball.
Persediaan Guru : wisel, pakaian sukan, alat bantu mengajar
FASA AKTIVITI MAKLUMAT P&P ORGANISASI CATATAN

Aktiviti Guru : - Guru menerangkan kepada pelajar


PENGENALAN
mengenai kemahiran menghantar dan
Guru mengambil menyambut bola aras dada dalam
Set induksi
kehadiran permainan softball.
pelajar.
(20 minit)
Guru
Petunjuk :
menerangkan - Guru menerangkan cara lakuan
pelajar : guru Alat bantu
kemahiran menghantar dan menyambut
berkenaan mengajar :
bola aras dada mengikut fasa dalam
kemahiran : pelajar
permainan softball. Wisel
menyambut dan
Kon
menghantar
1) Menghantar Penanda
Aktiviti pelajar :
- Fasa persediaan (a) Objektif afektif
Pelajar memberi tercapai
respon kepada Berdiri, kaki di sebelah tangan
dominan berada di belakang.
guru.
Ekstensi lengan yang memegang
Pelajar mengikut
bola dan tangan dianjak ke
arahan guru. belakang.

- Fasa perlaksanaan

Tangan yang memegang bola (b)


digerakkan ke arah sasaran
melepasi
paras kepala.
Berat badan dialihkan ke kaki
hadapan.

- Fasa ikut lajak

Bola dilepaskan ke hadapan


(c)
dengan

berat badan dipindahkan ke kaki . .


. hadapan.

2) Menyambut

- Fasa persediaan

Kaki dibuka seluas bahu.


Muka dan badan menghadap ke
arah bola. (a)

- Fasa pelaksanaan

Sarung tangan dibuka menghadap


ke arah
bola.
Biar bola masuk ke poket sarung
tangan.

Memanaskan badan - Fasa ikut lajak

Berat badan dipindahkan ke kaki


Pelajar akan bermain
belakang. (b)
permainan throw and Kedudukan tangan dan badan
catch menggunakan bola kembali seperti dalam posisi untuk
gimnastik membaling. Objektif afektif 1
tercapai

- Pelajar akan dipecahkan kepada 4


kumpulan.

- Kumpulan 1 vs kumpulan 2 dan


kumpulan 3 vs kumpulan 4

- Setiap pasukan mestilah mempunyai


seorang penjaga gol yang berada di
kawasan pihak lawan.

- Setiap pasukan akan cuba menghantar


bola aras dada kepada penjaga gol.

- Apabila wisel dibunyikan, pelajar perlu


melakukan regangan seperti gaya yang

Aktiviti Guru : ditunjukkan oleh guru.

Guru
menerangkan
Lakuan hantaran
dan menangkap
aras dada secara
berpasangan.
( 20 kaki)

Aktiviti Guru :
Guru Objektif
menerangkan psikomotor tercapai
Lakuan hantaran
dan menangkap
aras dada secara
berpasangan.
( 30 kaki)
PERKEMBANGAN
- Dalam 2 barisan pelajar menghadap
pasangan dengan jarak 20 kaki.
Ansur maju 1

( 10 minit) - Pelajar melakukan kemahiran


menghantar dan menyambut bola
paras dada

- Lakukan sehingga guru memberi arahan


seterusnya. xxxxxxxxxxxxxxxx

20 kaki

xxxxxxxxxxxxxxxx

Ansur maju 2 - Dalam 2 barisan pelajar menghadap


pasangan dengan jarak 30 kaki.
(10 minit)
- Pelajar melakukan kemahiran
menghantar dan menyambut bola
paras dada

- Pelajar melakukan kemahiran


dengan menambahkan kelajuan xxxxxxxxxxxxxxxx
bola semasa hantaran.

- Lakukan sehingga guru memberi arahan


30 kaki
seterusnya.

xxxxxxxxxxxxxxxx

Langkah 3 Aktiviti Guru : - Dalam 2 barisan pelajar menghadap


pasangan dengan jarak 50 kaki.
(10 minit) Guru xxxxxxxxxxxxxxxx
menerangkan
Lakuan hantaran - Pelajar melakukan kemahiran
dan menangkap menghantar dan menyambut bola
aras dada secara paras dada
berpasangan.
( 50 kaki)
- Pelajar melakukan kemahiran 50 kaki
dengan menambahkan kelajuan xxxxxxxxxxxxxxxx
bola semasa hantaran.

- Lakukan sehingga guru memberi Objektif afektif 2


Permainan kecil arahan seterusnya. tercapai

Men in the orbit

KEMUNCAK
- Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan
(10 minit) 1 vs 2, 3 vs 4

- Pemain akan menghantar dan


menyambut bola untuk dihantar kepada
rakan sepasukan yang menjaga gol.

- Pemain hanya dibenarkan


menggunakan hantaran paras dada dan
hantaran lambung sahaja.

- Pemain yang berjaya menyambut bola


Menyejukkan badan
tidak dibenarkan berlari sambil
membawa bola.

- Kumpulan yang paling banyak


menjaringkan gol dikira pemenang.
PENUTUP
Objektif kognitif
( 15 minit ) tercapai

- Melakukan aktiviti kelonggaran otot


secara statik.
Refleksi

- Seorang pelajar akan dipilih untuk


aktiviti menyejukkan badan.

Guru menanyakan soalan kepada pelajar:

Nyatakan cara lakuan kemahiran


menghantar dan menyambut bola aras dada
mengikut fasa dalam permainan softball ?
Penilaian Kendiri : _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Penilaian Penyelia : _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________
