Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Sejarah

Kelas 5 USM

Tarikh 10 JULY 2017

Masa 9.10 pagi – 10.10 pagi

Jumlah Murid 28 Orang Murid

Tajuk / Tema Perjuangan Kemerdekaan Negara

Standard Kandungan :
9.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British
Standard Pembelajaran :
7.2.3 Menyatakan sebab penentangan tokoh tempatan terhadap
Fokus
British.
K 7.2.5 Menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan pemimpin
terdahulu
K 7.2.6 Menyatakan kepentingan mempertahankan kedaulatan
negara.
Pada Akhir Pengajaran Dan Pembelajaran, murid-murid dapat :
- Menyatakan 2 sebab penentangan tokoh tempatan dengan
Objektif membaca kad imbasan yang diedarkan.
Pembelajaran - Mengenal pasti 3 kepentingan mempertahankan kedaulatan negara
dengan membuat lembaran kerja.

Penerapan Nilai - Bersyukur,berusaha, bangga


dengan negara, kerjasama,
rajin, berdikari
Kemahiran Berfikir - Menjana idea,
menghubungkait, menilai,
Elemen Merentas mengenal pasti
Kurikulum Dimensi Kewarganegaraan - Keterikatan emosi kepada
negara, perasaan kekitaan,
cinta akan negara
Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai - Visual ruang, linguistik,
kinestetik, interpersonal.

Kemahiran
Elemen Asas Sejarah, Signifikan bukti, Mencari sumber, Membuat
Pemikiran
imaginasi
Sejarah

Bahan Bantu Gambar tokoh, Kad imbasan, Sampul surat, Lembaran kerja.
Mengajar
LANGKAH / ISI PELAJARAN / AKTIVITI PENGAJARAN KAEDAH / TEKNIK
MASA DAN PEMBELAJARAN / EMK / BBM
KPS

Set Induksi Menyelesaikan puzzle 1. Guru memilih dua orang KAEDAH /


( ± 5 minit ) tokoh perjuangan. TEKNIK
murid secara rawak.
- Belajar Sambil
Bermain
2. Murid diminta untuk
membuat ‘puzzle’ yang BBM :
- Gambar tokoh-
diberikan. tokoh tempatan
dalam ‘puzzle’.
3. Murid disoal mengenai
EMK :
gambar yang terdapat
- Teori Kecerdasan
dalam puzzle. Pelbagai
i. siapakah yang terdapat * Visual, Linguistik,
4. Guru mengaitkan kinestetik
dalam gambar?
ii. negeri manakah beliau jawapan murid dengan - Penerapan Nilai
tajuk pelajaran hari ini. * Bersyukur
berjuang? * Berusaha

- KB
* Menghubungkait

-DK
*Keterikatan emosi
kepada nagara

Langkah 1 Kad imbasan tentang 1. Guru membahagikan KAEDAH /


( ± 20 minit ) murid-murid kepada 3 TEKNIK
tokoh-tokoh tempatan - Pembentangan
kumpulan
diedarkan.
2. Murid diedarkan dengan BBM :
- Kad Imbasan
kad-kad imbasan.
(nota kecil).

3. Guru menjelaskan nama- EMK :


nama tokoh-tokoh - Teori Kecerdasan
tempatan. Pelbagai
* Visual
4. Murid dijelaskan kawasan
kebangkitan tokoh-tokoh - Penerapan Nilai
tempatan. * Berusaha
* Rajin
- KB
5. Murid disoal tentang * Menghubungkait
nama dan kawasan
kebangkitan tokoh-tokoh -KPS
* Elemen Asas
tempatan.
Sejarah

Langkah 2 Murid melengkapkan peta 1. Murid dibahagikan KAEDAH :


( ± 15 minit ) Malaysia dengan kepada 3 kumpulan. - Penyelesaian
melekatkan gambar tokoh- Masalah
tokoh berdasarkan tempat 2. Sebuah peta Malaysia
berjuang. diletakkan di hadapan kelas. BBM :
Sampul surat yang
3. Bagi setiap kumpulan berisi kad manila
dibekalkan satu sampul kecil, peta
surat dan kad manila kecil. Malaysia
Dalam sampul surat
tersebut terdapat gambar EMK :
tokoh-tokoh tempatan. - Teori Kecerdasan
Pelbagai
4. Murid dihendaki *Interpersonal
mengenali kawasan *Kinestetik
kebangkitan tokoh-tokoh
tempat tersebut. - Nilai
*Kerjasama
5. Murid dihendaki menulis *Berusaha
jawapan mereka pada kad *Rajin
manila kecil yang diedarkan.
- KB :
6.Murid diminta untuk *Menghubungkait
melekatkan gambar tokoh *Menjana idea
tempatan pada peta * Mengenal pasti
Malaysia mengikut negeri-
negeri yang betul -DK
*Perasaan
7. Guru akan membetulkan Kekitaan
jawapan murid.
- KPS
* Mencari sumber
* Signifikan bukti

Langkah 3 Lembaran kerja diedarkan 1. Murid dijelaskan rasa KAEDAH /


( ± 15 minit ) kepada murid-murid kebanggaan terhadap TEKNIK :
sebagai aktiviti perjuangan pemimpin - Soal Jawab
pengukuhan. terdahulu supaya murid
BBM :
dapat rasakan perjuangan Lembaran Kerja
pemimpin.
2. Murid diedarkan EMK :
lembaran kerja. -Nilai
*Berdikari
3. Murid diminta membuat *Bersyukur
lembaran kerja.
-KB
4. Guru membincangkan *Menjana idea
jawapan dengan murid. *Menghubungkait

-KPS
*Membuat
Imaginasi

-DK
* Cinta akan
negara

Penutup Merumuskan isi pelajaran 1. Murid disoalkan beberapa KAEDAH /


( ± 5 minit ) dengan mengadakan sesi soalan mengenai pelajaran TEKNIK :
soal jawab bersama hari ini. - Soal jawab
murid.
2. Murid dan guru membuat EMK :
rumusan mengenai -Teori Kecerdasan
pelajaran hari ini. Pelbagai
*Linguistik
3. Seterusnya, murid diberi
peneguhan. - Nilai
* Bangga dengan
negara.
