Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Gemilang

Tarikh : 25/01/2024

Masa : 9.05 pagi – 10.05 pagi

Bilangan Murid : 25 orang

Modul/ Projek / AP : Aktiviti Pembelajaran

Tema Mingguan : Haiwan

Tajuk : Jadi seperti singa

Tunjang Utama : Tunjang Kreativiti dan Estetika

Standard Kandungan : KE 3.3 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya


seni (Ekspresi Kreatif)

Standard Pembelajaran : KE 3.3.4 Menghasilkan binaan kreatif

Kesepaduan Tunjang : FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti

yang melibatkan alatan

Elemen Merentas Kurikulum :

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:


1. Menghasilkan topeng singa secara individu.

2. Menggunting garisan lurus menggunakan gunting.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat singa di zoo.

Bahan Bantu Mengajar : topi, binocular, gam, gunting, pinggan kertas, straw, hiasan

Mata, hot glue gun dan selotip

Kemahiran Abad Ke-21 : Bersifat ingin tahu, bermaklumat dan berdaya tahan

Kecerdasan Pelbagai (MI) : spiritual, interpersonal dan kinestatik

Kemahiran Berfikir : membuat ramalan menjana idea, menghubungkait dan


membuat kesimpulan
Penerapan Nilai : fokus, berdisiplin, mendengar arahan, berhati-hati dan
menghargai

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN


MASA

Set Induksi Roleplay 1. Guru berlakon menjadi Bahan Bantu


renjer hutan. Mengajar:
(5 Minit) 2. Guru bersoal jawab - Binokular
dengan murid. - Topi

Kemahiran Abad Ke-


21:
- Bersifat ingin
tahu

EMK:
- Bahasa

Kecerdesan pelbagai
(MI):
- Interpersonal

Kemahiran Berfikir:
- Membuat
ramalan

Nilai:
- Fokus

Langkah 1 Mari menggunting 1. Murid diberikan sehelai Bahan Bantu


kertas warna kuning Mengajar:
(10 minit) dan oren setiap - Gunting
seorang. - Kertas warna
2. Murid menggunting
garisan lurus Kemahiran Abad Ke-
menggunakan gunting. 21:
- bermaklumat

Kecerdesan pelbagai
(MI):
- Kinestatik

Kemahiran Berfikir:
- Menjana idea

Nilai:
- Berhati-hati

Langkah 2 Topeng singa 1. Murid mendapat Bahan Bantu


pinggan berbentuk Mengajar:
(30 minit) separa setiap - Pinggan
seorang. - Gam
2. Murid menggamkan - Hiasan mata
kertas warna pada
pinggan. Kemahiran Abad Ke-
3. Murid melekatkan 21:
hiasan mata pada - Berdaya
topeng tersebut. tahan

Kecerdesan pelbagai
(MI):
- Kinestatik

Kemahiran Berfikir:
- Menghubung
kait

Nilai:
Mendengar
arahan
Langkah 3 Berlakon seperti singa 1. Murid berlakon menjadi Kemahiran Abad Ke-
(10 minit) singa. 21:
2. Murid membuat bunyi - bermaklumat
seperti singa
Kecerdesan pelbagai
(MI):
- Kinestatik

Kemahiran Berfikir:
- Menjana idea

Nilai:
- Berdisiplin

Penutup Refleksi 1. Murid mengimbas Kecerdesan pelbagai


kembali pembelajaran. (MI):
(5 minit) 2. Guru memberikan - Interpersonal
pujian kepada murid.
Kemahiran Berfikir:
- Mmebuat
kesimpulan

Nilai:
- Menghargai
