Anda di halaman 1dari 4

2.

1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (JABATAN KAJIAN SOSIAL)

Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 5 Pintar

Tarikh : 23 March 2010 (Selasa)

Masa : 8.30- 9.30 Pagi (60 Minit)

Bil murid : 20 orang (8 Lelaki, 12 Perempuan)

Tema : Sayangi Keluarga

Tajuk : Keluarga Dan Peranannya

Subtajuk : Keluarga Asas Dan Keluarga Kembangan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid akan dapat:

1) Mengenalpasti keluarga asas dan keluarga kembangan.


2) Menyenaraikan salasilah keluarga asas
3) Membincangkan peranan dan tanggungjawab setiap
anggota keluarga
Pengetahuan sedia ada : Murid mempunyai keluarga dan mengenal anggota

keluarganya.

Unsur Patriotisme : Semangat kekitaan

Penerapan Nilai : Hormat-menghormati, Kasih-sayang, Toleransi, Berhemah

tinggi, Bersyukur

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

BIL SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN KUANTITI


1. Laptop Sebuah
2. LCD Sebuah
3. Perisian “Power Point” 1Persembahan
4. Kertas warna 20 helai
5. Sampul berwarna
6. Kad Flash

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Catatan (Penerapan Nilai


Pembelajaran Bestari/ Murni/ Nilai Alam Sekitar/
Kemahiran Generik Unsur Patriotisme/ Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran)
Set Induksi (Masa: 5 Minit)
TKP - Kasih sayang
1. Murid diminta - Linguistik
menyanyikan lagu - Kinestetik
“ Keluarga” sambil - Laptop
mengikut gaya yang Kemahiran Belajar
ditunjukkan oleh guru. - Menjana Idea
2. Murid secara rawak
diminta memberi
pendapat mengenai lagu
yang telah dinyanyikan.
3. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pembelajaran hari
ini.

Langkah 1 (Masa: 15 Minit) -Patuh pada arahan


. TKP:
1. Murid ditunjukkan dengan - Kinestatik
persembahan slaid
bertajuk “Keluarga Saya”
2. Murid diberi penerangan KB -Laptop
oleh guru mengenai - Memerhati - Projektor LCD
perbezaan keluarga asas - Menjana Idea - Kad Flash
dan keluarga - Mengkategori
kembangan.
3. Murid dipilih secara
rawak untuk
mengkategorikan
anggota keluarga asas
dan keluarga kembangan
dengan menampal kad
flash di papan tulis .

Langkah 2 (Masa: 15 Minit)


1. Murid diberikan kertas TKP: - Patuh pada arahan
warna.
2. Murid diberi penerangan - Kinestatik - Kertas warna
mengenai struktur
salasilah keluarga.
3. Secara individu, murid
diminta untuk melakar
salasilah keluarga asas
mereka mengikut
kreativiti masing-masing.

Langkah 3 (20 Minit)


1. Murid dibahagikan TKP: - Berkerjasama
kepada empat kumpulan - Interpesonal - Patuh pada arahan
berlima. - Kinestatik - Hormat-
2. Wakil setiap kumpulan - Linguistik menghormati
diminta untuk mengambil - Intrapersonal
satu sampul yang - Sampul berwarna
mengandungi situasi KB
yang berbeza.
3. Murid diminta untuk - Koperatif dan
memainkan peranan dan Koloboratif
tanggungjawab setiap - Menjana Idea
anggota keluarga
mengikut berdasarkan
situasi yang diberi.

Penutup (Masa 5 Minit)


1. Murid diminta untuk TKP: - Kerjasama
memilih kumpulan yang - Interpesonal
terbaik bagi aktiviti main - Linguistik
peranan
2. Murid diminta untuk
merumus isi
pembelajaran pada hari
ini.
