Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran dan


Sejarah Tahun 5
Kelas
Tema/Tajuk Identiti Negara Kita

Masa 9.45 10.45 petang (60 minit)


Standard
12.1 Sukan Kebanggaan Negara
Kandungan
Standard 9.1.1 Menyenaraikan lambang pada Jata Negara.
Pembelajaran
9.1.2 Menyatakan makna lambang-lambang pada Jata
Negara.

K9.1.4 Menyatakan kepentingan menghormati


Jata Negara.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyenaraikan 7 lambang pada jata Negara.
ii. Menyatakan makna 7 lambang pada jata Negara..
iii. Menyatakan 3 kepentingan menghormati Jata Negara.

Aktiviti -powerpoint
-treasure hunt

Elemen Merentas Nilai Murni kerjasama


Kurikulum Menghargai jasa tokoh
KB- menjana idea
KPS- Memahami kronologi
- Membuat penjelasan
- Membuat imaginasi
Elemen Kewarganegaraan- Perkongsian Sejarah
TMK menayangkan video dan jadual banding beza
Patriotisme
Tahap Penguasaan Murid pernah menengok jata negara.
ABM
Pengetahuan Sedia
Ada
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pelaksanaan Aktiviti Kaedah/ Teknik / EMK/ CATATAN


Nilai/ KPS

Set Induksi ( 5 minit) Kaedah/ Teknik : BBM :


1. Kecerdasan -boneka
Pelbagai -

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
1. Guru menayangkan video Linguistik
berkaitan dengan Datuk Lee
Murid menjawab soalan.
Chong Wei.
2. Kaedah Sokratik
2. Guru mengemukakan soalan.
Aktiviti: Soal
a. Siapakah yang ditunjukkan Menyoal
dalam video tersebut?
Guru mengemukakan
(Datuk Lee Chong Wei.) soalan kepada murid
untuk dijawab.
b. Apakah kejayaan yang
pernah dicapai oleh beliau?

(mendapat pingat perak di EMK :


sukan olimpik.) KB: Menjana Idea
c. Kenapa kita perlu Murid mengemukakan
menghormati dan menghargai pandangan tentang sebab
jasa beliau? sesebuah negara
memerlukan tokoh.
(Beliau telah mengharumkan
nama negara.) KPS- membuat
penjelasan
3. Guru mengaitkan Datuk Lee
Chong Wei dengan pencapaian Murid perlu menjelaskan
yang dicapai oleh Malaysia tentang sebab negara
dalam bidang sukan. memerlukan tokoh.
- Membuat
imaginasi
Murid menonton video
dan membuat imaginasi
terhadapnya.

Patriotisme

Nilai-nilai murni-
Menghargai tokoh negara

Langkah 1 (8 minit) Kaedah/ Teknik : -Video yang


mengandungi lagu,
1. Murid diminta untuk 1. Kecerdasan pelbagai
- lirik lagu dan gambar
membaca dialog yang terdapat tokoh tempatan
dalam komik dalam buku teks. Muzik
Aktiviti : Nyanyian -Kertas Soalan
2. Guru akan menunjukkan
kad-kad nama kejohanan

2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
sukan semasa murid membaca Murid menyanyi lagu
dialog berkaitan dengan tokoh-tokoh tempatan
kejohanan sukan tersebut.. 2. Pembelajaran
Koperatif
3. Guru merumuskan bahawa
semua sukan yang dianjurkan Aktiviti : Inside-
dilaksanakan tanpa mengira Outside Circle
kaum dan hal ini telah
EMK:
menyatukan rakyat Malaysia.
TMK-
4. Guru menunjukkan gambar
penglibatkan rakyat Malaysia Guru menayangkan video
dalam memberi sokongan
kepada atlet Malaysia. KPS- Membuat
imaginasi
5. Guru merumuskan bahawa
Murid menonton lakonan
rakyat Malaysia yang berbagai
boneka dan membuat
kaum bersatu dalam memeberi imaginasi terhadapnya.
sokongan telah menunjukkan
sukan dapat menyatukan Nilai-nilai murni -
rakyat Malaysia.
Kerjasama
Menghargai jasa tokoh

Langkah 2 (12 minit) Kedah/ Teknik: BBM: Jadual Banding


Beza dalam
1. Guru menayangkan trailer 1. Kecerdasan
Pelbagai - powerpoint yang
ola bola. Guru mengandungi nama,
mengemukakan soalan. Visual-Spatial sebab dan peristiwa
a. Apakah bidang sukan yang tokoh Dato Maharaja
Murid melihat gambar
ditunjukkan dalam trailer ini? tentang peristiwa tokoh Lela, Tok Janggut,
(bola sepak) yang terdapat dalam buku Dato Bahaman, Haji
teks. Abdul Rahman
b. Adakah anda tahu bidang Limbong dan Dol Said
bola sepak di Malaysia pernah Linguistik
mencapai kejayaan yang Murid menjawab soalan.
cemerlang di dunia?
2. Kaedah Sokratik
(ya/tidak)
Guru mengemukakan
2. Guru mamainkan lagu yang soalan kepada murid
berkaitan dengan bidang bola untuk dijawab.
sepak Malaysia.

3. Murid diminta untuk menanyi EMK:


selama 2 kali. Guru memberi

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
penerangan tentang sejarah KB- Menjana idea
sukan bola sepak di Malaysia
berdasarkan lirik lagu. Murid memikir tentang
iktibar yang boleh
4. Guru menerangkan kejayaan diperoleh daripada tokoh-
yang dicapai dalam bidang bola tokoh perjuangan.
sepak melalui buku teks.
KPS -
5. Murid diminta menghasilkan
peta alir tentang pencapaian Memahami kronologi
gemilang dalam bidang bola
sepak secara berpasangan. Murid dapat mengetahui
urutan peristiwa, sebab
dan akibat perjuangan
tokoh tempatan melalui
jadual banding beza.
Membuat Imaginasi
Murid melihat gambar
yang terkandung dalam
buku teks dan membuat
imaginasi terhadap
peristiwa yang telah
berlaku

Nilai Murni -
Kerjasama
Menghargai jasa tokoh

TMK -
membentangkan
jadual banding
beza dengan
menggunakan
powerpoint.

Elemen
Kewarganegaraan-
Perkongsian Sejarah
Murid mengambil iktibar
kesan penjajahan kuasa
luar ke atas negara.

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Langkah 3 ( 9 minit) Kaedah/ Teknik : - satu sampul surat
yang mengandungi
1. Guru menerangkan tentang 1. Pembelajaran
koperatif satu set soalan,
pencapaian 6 orang atlet jawapan serta jadual
Malaysia melalui penayangan Aktiviti :TGT markah.
video yang disediakan.
2. Kecerdasan
2. Murid dibahagikan kepada 4 Pelbagai -
kumpulan dan setiap kumpulan
Linguistik
dibahagikan 2hingga 3 orang
tokoh. Setiap murid perlu Murid menanya soalan
menghasilkan peta bulatan kepada murid kumpulan
berdasarkan atlet tersebut. yang lain

3. Setiap kumpulan
membentangkan hasil EMK :
kumpulan.
KPS -
Memahami kronologi
Murid dapat mengetahui
urutan peristiwa, sebab
dan akibat perjuangan
tokoh tempatan melalui
menanya dan menjawab
soalan

Nilai Murni -
Kerjasama

1. Guru menanyakan beberapa Kaedah : ABM :


soalan dan merumuskan
pengajaran pada hari ini. 1. Pembelajaran Inkuiri -Kertas Majong
Penemuan

Aktiviti : Gallery
Tour

2. I - Think

3. Kecerdasan
Pelbagai

Linguistik

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Murid berbincang tentang
sebab dan peristiwa
perjuangan tokoh
tempatan.

Kinestetik

Murid membuat
perbentangan

KBAT - Menganalisis

Murid menganalisi tentang


sebab dan peristiwa
perjuangan tokoh
tempatan

EMK :

KPS

memahami kronogi

Murid berbincang tentang


peristiwa perjuangan
tokoh tempatan.

Membuat interpretasi

Murid berbincang tentang


sebab perjuangan tokoh
tempatan.

Nilai Murni -
kerjasama

Murid bekerjasama dalam


menganalisis sebab dan
peristiwa.

Langkah 5 (10 minit) Kaedah : ABM :

1. Guru meletakkan satu jadual 1. Bermain sambil -Jadual besar


yang besar di papan hitam. belajar
Jadual tersebut telah dilengkapi -Hanger

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
dengan nama tokoh, tetapi 2. Kecerdasan
sebab dan peristiwa Pelbagai
perjuangan tokoh
dikosongkan. Kinestik

2. Murid akan dipilih secara Murid bergerak untuk


rawak oleh guru. Murid yang meletakkan hanger pada
dipilih akan diberikan satu tempat yang betul.
hanger yang mengandungi EMK :
sebab atau peristiwa
perjuangan tokoh. KPS membuat
interpretasi
3. Murid perlu meletakkan
hanger tersebut pada tempat
yang betul.
Nilai-nilai murni
4. Guru mengemukakan
soalan. Cinta akan negara

a. Semua tokoh ini sanggup Murid membincangkan


berkorban diri untuk kepentingan
mempertahankan kedaulatan mempertahankan negara.
negara. Apakah kepentingan
untuk mempertahankan
kedaulatan negara?

(untuk memastikan kedamaian


negara, supaya negara
sentiasa aman dan damai)

Penutup (3 minit) Kaedah/ Teknik :

1. Guru menanyakan beberapa 1. Kecerdasan


soalan dan merumuskan Pelbagai -
pengajaran pada hari ini. Linguistik
Guru merumuskan
pengajaran hari ini dengan
mengemukakan soalan
kepada murid.
2. Teknik Menyoal
Guru menyoal murid
pelbagai soalan

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH

Soalan untuk Inside-Outside Circle

Bulatan 1:
1. Dato Maharaja Lela berasal dari mana?
Jawapan :Perak
2. Siapakah yang berasal dari Kelatan? Tok Janggut
atau Dato Bahaman?
Jawapan : Tok Janggut
3. Mat Salleh adalah berasal dari Borneo Utara atau
Sarawak?
Jawapan : Borneo Utara
4. Nyatakan seorang tokoh yang berasal dari Sarawak.
Jawapan : Sharif Masahor / Rentap
Bulatan 2 :
5. Dol Said berasal dari mana?
Jawapan : Melaka/Naning

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH

1. Haji Abdul Rahman Limbong berasal dari mana?


Jawapan : Terengganu
2. Siapakah yang berasal dari Negeri Sembilan? Dato
Bahaman atau Yamtuan Antah?
Jawapan : Yamtuan Antah
3. Antanom adalah berasal dari Borneo Utara atau
Terengganu?
Jawapan : Borneo Utara
4. Nyatakan tokoh yang berasal dari Sarawak.
Jawapan : Sharif Masahor dan Rentap
5. Dato Bahaman berasal dari mana?
Jawapan : Pahang

Jadual Banding beza

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH

Soalan untuk TGT

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
1. Nyatakan dua sebab penentangan Dato Maharaja Lela terhadap British.

Jawapan : cukai baharu, British campur tangan dalam adat resam Melayu

2. Nyatakan dua sebab penentangan Tok Janggut terhadap British.

Jawapan : Cukai yang membebankan, peraturan Tanah Baharu.

3. Nyatakan dua sebab penentangan Dato Bahaman terhadap British.

Jawapan : Kehilangan hak mengutip cukai, dilucutkan gelaran sebagai pembesar.

4. Nyatakan dua sebab penentangan Haji Abdul Rahman Limbong terhadap


British.

Jawapan : Undang-undang dan peraturan baru, orang yang tidak membayar cukai
dikenakan tindakan.

5. Nyatakan dua sebab penentangan Dol Said terhadap British.

Jawapan : Mempertahankan kedaulatan Naning, menentang pelaksaan undang dan


bayaran cukai.

6. Nyatakan peristiwa penentangan Dato Maharaja Lela terhadap British.

Jawapan: Dato Maharaja Lela dan Seputum telah membunuh JWW Birch ketika
beliau sedang mandi.

7. Nyatakan peristiwa penentangan Tok Janggut terhadap British.

Jawapan : Tok Janggut melancarkan serangan ke atas Pasir Puteh.

8. Nyatakan peristiwa penentangan Dato Bahman terhadap British.

Jawapan : Dato Bahman menyerang Balai Polis Lubuk Terua. Dato Bahaman
menawan Kuala Tembeling dan Jeram Ampai.

9. Nyatakan peristiwa penentangan Haji Abdul Rahman Limbong terhadap


British.

Jawapan : Beliau dan para petani telah menduduki balai polis dan bangunan
kerajaan di Kuala Berang.

10. Nyatakan peristiwa penentangan Dol Said terhadap British.

Jawapan : Mengalahkan British dengan menggunakan taktik perang gerila dan


mendapat bantuan pembesar.

11. Nyatakan kesan penentangan Dato Maharaja Lela terhadap British.

Jawapan : Dato Maharaja Lela ditangkap dan dijatuh hukuman gantung.

12. Nyatakan kesan penentangan Dato Bahaman terhadap British.

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Jawapan : Berundur ke Kelatan dan mendapat perlindungan di Chiengmai, Thailand.

13. Nyatakan kesan penentangan Tok Janggut terhadap British.

Jawapan : Pihak British menyerang balik dan Tok Janggut terkorban dalam
pertempuran.

14. Nyatakan Kesan penentangan Haji Abdul Rahman Limbong terhadap


British.

Jawapan : Beliau dibuang negeri ke Mekah.

15. Nyatakan Kesan penentangan Dol Said terhadap British.

Jawapan : Ditewaskan dan tinggal dalam buangan di Melaka.

Jadual Markah

Nama Peserta Jumlah


Markah
Soalan
Soalan 1

Soalan 2

Soalan 3

Soalan 4

Soalan 5

Lirik Lagu Tokoh tokoh tempatan

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Dato Maharaja Lela beliau dari Perak,

Tok Janggut beliau adalah dari Kelantan.

Haji Abdul Rahman Limbong, tokoh Terengganu,

Negeri Sembilan terdapat Yamtuan Antah.

Terdapat juga Dol Said, yang dari Melaka,

Dato Bahaman beliau pula dari Pahang.

Sarawak ada dua, tokoh yang berani

Iaitu Sharif Masahor dan juga Rentap.

Ada dua lagi tokoh menentang British,

Mereka adalah Mat Salleh serta Antanom.

Mereka berasal dari Bornoe Utara

Kita harus menghargai sumbangan tokoh.

Irama lagu <the more we get together>

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
1.

2.

3. roda impian+

14
