Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 305


MINGGU 13 07.30-08.30 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 3 APRIL 2018 / SELASA
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK a. Ruang Tempat Kediaman
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 1. Menyenaraikan 3 jenis ruang tempat kediaman
KRITERIA KEJAYAAN 2. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 fungsi ruang bagi setiap jenis ruang tempat kediaman
Guru menunjukkan dua gambar berkaitan tempat kediaman. Murid memberi respon terhadap
gambar tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 Murid menyatakan contoh ruang di rumah mereka.
 PdPc: 3 jenis ruang dan fungsi setiap ruang diterangkan secara ringkas melalui power point.
AKTIVITI
 Murid dibahagikan dalam 3 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai jenis ruang
PENGAJARAN &
tempat kediaman yang berbeza.
PEMBELAJARAN (P&P)
 Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melengkapkan peta buih dan peta pokok di dalam modul pembelajaran
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM Buku Rujukan/Buku ___________
Model/Gambar/Carta Power Point
Kerja ___

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
PENILAIAN 1. Guru meminta pelajar untuk menyebut tiga jenis ruang dan contohnya.

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI
BIL.MURID HADIR : Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Mesyuarat / Kursus
ditangguhkan kerana
Program Sekolah : __________________________
Aktiviti Luar
Cuti Rehat / Cuti Sakit
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 305
MINGGU 14 07.30-08.30 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 10 APRIL 2018 /SELASA
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK b. Keselesaan tempat kediaman
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 1. Menerangkan sekurang-kurangnya 4 daripada 6 faktor keselesaan tempat kediaman
KRITERIA KEJAYAAN
Guru menunjukkan dua gambar berkaitan tempat kediaman. Murid memberi respon terhadap
gambar tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 Murid menyatakan sebab rumah mereka selesa untuk didiami.
AKTIVITI  PdPc: faktor keselesaan tempat kediaman diterangkan secara ringkas melalui power point.
PENGAJARAN &  Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai 1 daripada
PEMBELAJARAN faktor keselesaan tempat kediaman.
(P&P)  Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melengkapkan peta buih dan peta pokok di dalam modul pembelajaran
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM Buku Rujukan/Buku ___________
Model/Gambar/Carta Power Point
Kerja ___

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
PENILAIAN Guru meminta murid menyatakan semula factor keselesaan tempat kediaman

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Mesyuarat / Kursus
BIL. MURID HADIR: ditangguhkan kerana
Program Sekolah : __________________________
Aktiviti Luar
Cuti Rehat / Cuti Sakit
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 308
MINGGU 13 07.30-09.30 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 4 APRIL 2018 / RABU
a. Ruang Tempat Kediaman
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK b. Faktor keselesaan tempat
PEMBELAJARAN
kediaman
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF
1. Menyenaraikan 3 jenis ruang tempat kediaman
PEMBELAJARAN/
2. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 fungsi ruang bagi setiap jenis ruang tempat kediaman
KRITERIA KEJAYAAN
3. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 faktor keselesaan tempat kediaman
Guru menunjukkan dua gambar berkaitan tempat kediaman. Murid memberi respon terhadap
gambar tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 Murid menyatakan contoh ruang di rumah mereka.
 PdPc: 3 jenis ruang , fungsi setiap ruang dan faktor keselesaan tempat kediaman diterangkan
AKTIVITI secara ringkas melalui power point.
PENGAJARAN &  Murid melengkapkan peta dakap di dalam modul pembelajaran berkenaan jenis ruang dan
PEMBELAJARAN fungsi ruang
(P&P)  Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai 1 daripada
faktor keselesaan tempat kediaman.
 Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
PENILAIAN 1.Guru meminta pelajar untuk menyebut tiga jenis ruang dan contohnya.
2. Guru meminta murid menyatakan semula factor keselesaan tempat kediaman
……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI
BIL.MURID HADIR: Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
__________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 305
MINGGU 14 11.30-12.30
MASA
TARIKH / HARI 13 APRIL 2018 / JUMAAT TENGAHHARI
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK c. Penjagaan tempat kediaman
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 1. Menyenaraikan kesemua 3 jenis pembersihan tempat kediaman
KRITERIA KEJAYAAN 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 jenis pembersihan tempat kediaman
Guru menunjukkan beberapa gambar ruang yang bersih dan kotor. Murid memberi respon
terhadap gambar tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: 3 jenis pembersihan tempat kediaman diterangkan secara ringkas melalui power point.
AKTIVITI  Murid dibahagikan dalam 3 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai 1 daripada
PENGAJARAN & jenis pembersihan tempat kediaman.
PEMBELAJARAN  Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
(P&P)  Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melengkapkan peta pokok di dalam modul pembelajaran berkenaan jenis pembersihan
tempat kediaman
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
PENILAIAN Guru meminta murid menyatakan semula 3 jenis pembersihan tempat kediaman

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI
BIL.MURID HADIR: Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
__________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB KEMAHIRAN TEKNIKAL KELAS 3KAA
MINGGU 14 10.20-11.20 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 11 APRIL 2018 / RABU
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK c. Penjagaan tempat kediaman
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 6 jenis alat pencuci dan 4 agen pencuci yang
PEMBELAJARAN/ digunakan dalam kerja pembersihan
KRITERIA KEJAYAAN 2. Menerangkan sekurang-kurangnya kesemua 6 langkah membersih, 4 langkah
mengemas dan 6 langkah menghias tempat kediaman.
Guru menunjukkan video membersihkan rumah. Murid memberi respon terhadap video
tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: alat dan agen pencuci sertan cara membersih, mengemas da menghias diterangkan
secara ringkas melalui power point.
 Murid menyatakan alat-alat pencuci dan agen pencuci dengan mengisi jadual yang disediakan
AKTIVITI
dalam modul pembelajaran.
PENGAJARAN &
 Murid dibahagikan dalam 3 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai cara
PEMBELAJARAN
membersih, mengemas atau menghias.
(P&P)
 Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melengkapkan peta alir di dalam modul pembelajaran berkenaan cara membersih,
mengemas dan menghias tempat kediaman
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
Guru meminta murid menyatakan semula alat dan agen pencuci serta cara-cara membersih,
PENILAIAN
mengemas dan menghias tempat kediaman
……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
BIL.MURID HADIR:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 308
MINGGU 14 07.30-09.30 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 11 APRIL 2018 / RABU
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK c.Penjagaan tempat kediaman
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyenaraikan kesemua 3 jenis pembersihan tempat kediaman
OBJEKTIF
2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 jenis alat pencuci dan 2 agen pencuci yang
PEMBELAJARAN/
digunakan dalam kerja pembersihan
KRITERIA KEJAYAAN
3. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 langkah membersih, 2 daripada 4
langkah mengemas dan 3 daripada 6 langkah menghias tempat kediaman.
Guru menunjukkan beberapa gambar ruang yang bersih dan kotor serta menonton video
tentang aktiviti pembersihan tempat kediaman.Murid memberi respon terhadap gambar dan
video tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: 3 jenis pembersihan tempat kediaman,alat dan agen pencuci serta langkah
membersih,mengemas dan menghias diterangkan secara ringkas melalui power point.
 Murid dibahagikan dalam 3 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai 1 daripada
AKTIVITI
jenis pembersihan tempat kediaman.
PENGAJARAN &
 Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
PEMBELAJARAN
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
(P&P)
 Murid melengkapkan peta pokok di dalam modul pembelajaran berkenaan jenis pembersihan
tempat kediaman
 Murid menyenaraikan alat dan agen pencuci di dalam jadual
 Murid menghasilkan peta alir bagi menerangkan langkah membersih, mengemas dan
menghias.
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
PENILAIAN Guru meminta murid menyatakan semula 3 jenis pembersihan serta alat dan agen pencuci
tempat kediaman
REFLEKSI
BIL.MURID HADIR:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 305
MINGGU 15 11.20 – 12.20 PM
MASA
TARIKH / HARI 20 APRIL 2018 / JUMAAT
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK c.Penjagaan tempat kediaman
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 1. Melakukan sekurang-kurangnya 3 aktiviti pembersihan bengkel
KRITERIA KEJAYAAN
Guru menunjukkan video membersihkan rumah. Murid memberi respon terhadap video
tersebut dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: Guru menerangkan aktiviti pembersihan yag akan dilakukan secara ringkas melalui
AKTIVITI demonstrasi
PENGAJARAN &  Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan diberikan tugas pembersihan
PEMBELAJARAN berasingan.
(P&P)  Murid menyatakan dan memilih alat-alat pencuci dan agen pencuci yang akan mereka
gunakan.
 Guru memantau aktiviti murid.
 Murid membuat rumusan tajuk

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
Guru menilai hasil kerja pembersihan yang telah dilaksanakan.
PENILAIAN

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
BIL.MURID HADIR:
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 306
MINGGU 15 10.20 – 11.20 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 17 APRIL 2018 / SELASA
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK d.Susun atur alatan dan kelengkapan
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 faktor dalam menyusun atur alatan dan
PEMBELAJARAN/ kelengkapan di tempat kediaman.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 jenis susun atur alatan dan kelengkapan di
dapur.
Guru menunjukkan video susun atur ruang tempat kediaman dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: faktor menyusun atur alatan dan kelengkapan di rumah dan jenis susun atur alatan dan
kelengkapan di dapur diterangkan secara ringkas melalui power point.
 Murid menyenaraikan faktor susun atur alatan dan kelengkapan di rumah dengan
menghasilkan peta buih di dalam modul pembelajaran.
AKTIVITI
 Murid menghasilkan melengkapkan jadual penerangan konsep susunan di dapur.
PENGAJARAN &
 Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai cara
PEMBELAJARAN
menyusun atur dapur menggunakan kaedah tampalan kertas warna yang melambangkan
(P&P)
alatan pada sekeping kertas A4.
 Setiap ahli kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melukis susun atur dapur di dalam modul pembelajaran
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
Murid menjawab latihan dalam frog vle
PENILAIAN

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
BIL.MURID HADIR:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 305
MINGGU 16 07.30-08.30 PAGI
MASA
TARIKH / HARI 24 APRIL 2018 / SELASA
BIDANG
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK d.Susun atur alatan dan kelengkapan
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 faktor dalam menyusun atur alatan dan
PEMBELAJARAN/ kelengkapan di tempat kediaman.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 jenis susun atur alatan dan kelengkapan di
dapur.
Guru menunjukkan satu video dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: faktor menyusun atur alatan dan kelengkapan di rumah dan jenis susun atur alatan dan
kelengkapan di dapur diterangkan secara ringkas melalui power point.
 Murid menyenaraikan faktor susun atur alatan dan kelengkapan di rumah dengan
menghasilkan peta buih di dalam modul pembelajaran.
AKTIVITI
 Murid melengkapkan jadual penerangan konsep susunan di dapur.
PENGAJARAN &
 Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai cara
PEMBELAJARAN
menyusun atur dapur menggunakan kaedah tampalan kertas warna yang melambangkan
(P&P)
alatan pada sekeping kertas A4.
 Setiap ahli kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
 Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melukis susun atur dapur di dalam modul pembelajaran
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan Murid)
Murid menjawab latihan dalam frog vle
PENILAIAN

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
BIL.MURID HADIR:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN KHB PERTANIAN KELAS 308
MINGGU 15 07.30-09.30
MASA
TARIKH / HARI 18 APRIL 2018 /RABU
BIDANG c.Penjagaan tempat kediaman
BAB 4 : TEMPAT KEDIAMAN TOPIK
PEMBELAJARAN d. Susun atur alatan dan kelengkapan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 1. Menerangkan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 jenis susun atur alatan dan kelengkapan di dapur.
KRITERIA 2. Melakukan sekurang-kurangnya 3 aktiviti pembersihan dengan bergotong-royong di dalam bengkel
KEJAYAAN
Guru menunjukkan video susun atur ruang tempat kediaman dan mengaitkan dengan tajuk.
 PdPc: faktor menyusun atur alatan dan kelengkapan di rumah dan jenis susun atur alatan dan
kelengkapan di dapur diterangkan secara ringkas melalui power point
 Murid menyenaraikan faktor susun atur alatan dan kelengkapan di rumah serta konsep susunan di
dapur dengan menghasilkan peta buih dan jadual penerangan di dalam modul pembelajaran.
 Murid dibahagikan dalam 4 kumpulan dan setiap kumpulan berbincang mengenai cara menyusun
AKTIVITI atur dapur menggunakan kaedah tampalan kertas warna yang melambangkan alatan pada sekeping
PENGAJARAN & kertas A4.
PEMBELAJARAN  Setiap ahli kumpulan membuat pembentangan hasil perbincangan
(P&P)  Sesi sumbangsaran dan soal jawab
 Murid melukis susun atur dapur di dalam modul pembelajaran
 Guru menerangkan aktiviti pembersihan yang akan dilakukan secara ringkas melalui demostrasi.
 Murid dibahagikan dalam 3 kumpulan dan setiap kumpulan diberikan tugas pembersihan berasingan.
 Murid menyatakan dan memilih alat-alat pencuci dan agen pencuci yang akan mereka gunakan.
 Guru memantau aktiviti murid.
 Murid membuat rumusan tajuk.

Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja Modul Subjek Lain-lain:


ABM/BBM ___________
Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta Power Point ___
Kerja

Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian Global


ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam Patriotisme TMK Pendidikan Kewangan
KURIKULUM (EMK) Sekitar
Nilai Murni Kreativiti & Inovasi STEM

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI


Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN
PENGAJARAN & Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________

TAHAP
PENGUASAAN/PBD Band 1 Band 2 Band 3 Band 4 Band 5 Band 6
(Nyatakan Bilangan
Murid)
 Murid menjawab latihan dalam frog vle
PENILAIAN
 Guru menilai hasil kerja pembersihan yang telah dilaksanakan.
……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
BIL.MURID HADIR:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ________________________________
