Anda di halaman 1dari 9

RPH DSV TAHUN 1 KOLAJ

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 1

Mata pelajaran                    : Dunia Seni Visual     

Tarikh                                    : 

Masa                                      : 9:00 pagi-10:00 pagi (60 minit)

Tahun                                    : 1 Amanah

Bilangan murid                    : 30 orang

Bidang                                   : Menggambar

Aktiviti                                   : Kolaj

Tema                                     : Alam semula jadi

Tajuk                                     : Buah-buahan

Alat                                        : Pembaris

Bahan                                    :  Gam, kertas lukisan (tamplet sedia ada) dan kertas warna

Bahan Bantu Mengajar     :  kotak undian, kolaj yang telah siap, buah-buahan           

EMK                                       : Kreativiti dan inovatif, keusahawanan, TMK

STANDARD KANDUNGAN :

1.    Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, warna, dan harmoni yang
dalam penghasilan kolaj.

2.    Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi


penentuan media dan teknik dalam membuat kolaj.

3.    Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam membuat kolaj.

4.    Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Persepsi estetik

Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang terdapat pada
karya seni

1.1.1 Unsur seni

                        1.1.1.1 Rupa – organik dan geometri

                        1.1.1.2 Warna – bebas

1.1.2 Prinsip rekaan  

                        1.1.2.1 Harmoni – rupa, bentuk dan warna

1.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
seni

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

                        1.2.1.1 Alat – pembaris

                        1.2.1.2 Bahan – kertas lukisan, gam, dan kertas warna

1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya

                        1.2.2.1 Teknik – kolaj (kering atas kering)

1.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual
dalam menghasilkan karya seni.

            1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

            1.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya

1.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual.

            1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

            1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan


            1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

Objektif :

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1.    Menyatakan definisi kolaj.

2.    Boleh menggunting dan menampal kertas warna dengan kreatif, selamat dan kemas.

3.    Menghasilkan kolaj mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara kreatif.

4.    Membuat apresiasi mudah terhadap karya kolaj sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual.

Langkah-langkah :

AKTIVITI PDP /
KOMPONEN ISI PELAJARAN CATATAN
ILLUSTRASI

 Guru membawa 1.    Guru mengedarkan BBM :


sebuah kotak sebuah kotak yang
Set induksi Kotak kepingan puzzle
yang berisi mengandungi kepingan
buah-buahan
(5 minit) kepingan puzzle gambar puzzle. Pada
buah-buahan kertas itu, terdapat
 Contoh: pecahan gambar buah-
buahan.

2.    Setiap murid
diberikan satu keping
pecahan puzzle.
Puzzle buah
3.    Cantuman puzzle
mangga
membentuk gambar
buah-buahan dan murid
perlu mencantum
kepingan tersebut untuk
menentukan kumpulan
mereka.

4.    Murid berkumpul
mengikut kumpulan
buah-buahan mereka.

5.    Guru menyatakan
tajuk pelajaran pada
hari ini iaitu kolaj.
Langkah 1:  Guru membawa 1.    Guru menunjukkan BBM :
PERSEPSI buah-buahan buah-buahan sebenar
Contoh-contoh gambar
ESTETIK maujud dan dan kaitkan dengan
kolaj
memberikannya pengetahuan sedia ada
(10 minit)
mengikut dan bahasa seni visual
kumpulan yang murid. Teknik :
telah ditentukan.
2.    Guru -       Soal jawab
menggunakan papan
-       Sumbang saran
tulis untuk
menyenaraikan asas
seni reka dan catatan
Strategi :
lain.
Contoh : oren,
Kemahiran papan tulis
mangga, pisang, 3.    Setiap kumpulan

epal, dan tembikai. dikehendaki


menyatakan sifat yang
 Guru
ada pada buah
memperkenalkan
tersebut.
sifat asas seni
reka yang ada Contoh soalan :

pada buah- Apakah bentuk buah


buahan. oren?

Apakah warna yang


 Guru
terdapat pada buah
memperkenalkan
tembikai?
konsep kolaj
kepada murid. Jawapan : Oren
berbentuk bulat,
berwarna jingga, dan
 Guru menampal mempunyai paksi yang
contoh-contoh simetri. 
kolaj di hadapan
4.     Guru mencungkil
kelas.
pengetahuan murid
bagi menentukan
membezakan antara
rupa, bentuk, dan
warna buah-buahan.

5.     Murid
diperkenalkan dengan
konsep kolaj.

Kolaj bermaksud
potong, koyak, gunting,
gam, dan tampal
sesuatu bahan ke atas
sesuatu permukaan.

6.     Contoh-contoh
kolaj yang telah siap
ditampal di hadapan
kelas dan ditunjukkan
kepada murid.

Contoh-contoh gambar
kolaj
Langkah 2 :  Menggunakan 1.    Murid memberi Media :
APLIKASI peta i-think respon tentang jenis-
-       Pembaris
SENI yang dilukis jenis media yang sesuai
pada papan untuk menhasilkan -       Gam
(15 minit)
tulis, guru kolaj. -       Kertas lukisan
menyuruh murid (templet buah-buahan)
3.    Murid melihat
mengeluarkan
tayangan video -       Kertas warna
pengetahuan
berkaitan dengan
sedia ada -LCD
demonstrasi untuk
tentang jenis-
menghasilkan kolaj -Video
jenis media
dengan tekun dan teliti.
yang sesuai EMK: TMK
dalam membuat 5.    Murid
Teknik :
kolaj. memerhatikan guru
-       Tunjuk cara
Contoh : daun kering

 Guru
menunjukkan
bahan yang
akan digunakan
untuk membuat
kolaj pada hari
ini.
 Guru
menayangkan
-       Demonstrasi
video
demonstrasi Strategi :
cara membuat membuat demonstrasi.
Kemahiran
kolaj.
menggunakan papan
 Guru akan
tulis
membimbing
murid
menghasilkan
kolaj dengan
membuat
demonstrasi
mengikut
kumpulan
seterusnya.

Langkah 3:  Murid  Langkah 1 Nilai :


EKSPRESI menghasilkan
Setiap kumpulan -       Kekemasan
KREATIF karya kolaj pada
diedarkan kertas
kertas templet -       Bekerjasama
templet mengikut jenis
yang diedarkan. EMK :
buah secara kumpulan.
(20 minit)
 Langkah 2 -       Kreativiti dan
inovatif
Murid mengambil alat
-       Pembelajaran
dan bahan mengikut
berpusatkan murid
kumpulan.
 Langkah 3

Murid mengoyakkan
kertas warna dalam
saiz kecil yang telah
diedarkan dengan
bantuan guru.

 Langkah 4

Murid menyusun dan


menampal kepingan
kertas warna mengikut
reka bentuk yang
disediakan KBT :
menggunakan gam.
-       Kecerdasan
 Langkah 5 pelbagai Interpersonal

Guru membimbing -      Intrapersonal


murid menjalankan
aktiviti dengan memberi
penekanan kepada
kekemasan hasil kerja.

 Langkah 6

Murid menambah
gambar buah-buahan
lain pada kertas lukisan
mengikut kreativiti dan
kerjasama antara
kumpulan masing-
masing
LANGKAH 4: 1. Guru meminta 1. Wakil kumpulan BBM/ ABM :Hasil
wakil setiap mempamerkan hasil karya murid
APRESIASI
kumpulan untuk kerja mereka di
SENI KBT : Intrapersonal,
mempamerkan hadapan kelas.
verbal-linguistik
(5 minit) hasil kerja
2. Murid menceritakan
kumpulan Kemahiran berfikir :
pengalaman sepanjang
masing-masing penghasilan hasil kerja. Membanding beza,
hadapan kelas. Menganalisis, menilai
3. Murid menjelaskan
2. Secara rawak,
tentang karya Nilai :Kerjasama, 
guru memilih
kumpulannya dengan Kerajinan, disiplin,
seorang murid
menggunakan bahasa menghargai,
daripada setiap
seni visual dengan Keyakinan diri
kumpulan untuk
bimbingan guru.
menceritakan Strategi :Pemerhatian
pengalaman 3. Beberapa orang
sepanjang murid memberi
penghasilan pandangan mereka
karya serta terhadap hasil karya
membuat rakan-rakan mereka.
apresiasi seni. 4. Murid menghargai
3. Guru bertanya karya sendiri dan rakan.
kepada murid
lain berkaitan
hasil seni rakan-
rakan mereka ;
cantik, menarik,
corak pelbagai.
4. Guru
memberikan
peneguhan dan
pujian terhadap
karya yang
dihasilkan

Penggayaan

- Guru menyuruh
murid untuk
menghias dan
membuat kemasan
pada karya masing-
masing.
LANGKAH 5: 1. Guru membuat 1. Murid mengaitkan EMK : Keusahawanan
kesimpulan aktiviti dengan tajuk
PENUTUP berdasarkan pelajaran hari ini. Kaedah dan teknik:
topik yang Penutup
(5 minit)
pembelajaran 2. Murid memahami
Kemahiran
diajar. dan mendalami
berfikir : Merumus
maksud yang
2. Guru dinyatakan oleh Nilai : Menghargai,
menerapkan guru. menjaga kebersihan,
unsur tolong menolong, dan
keusahawanan 3. Murid bergotong bertanggungjawab
dengan royong
menggalakkan membersihkan
pelajar kawasan tempat
menghasilkan aktiviti hari ini.
karya kolaj yang
bermutu.

3. Guru meminta
murid bersama-
sama
membersihkan
tempat aktiviti
pada hari ini.
