Anda di halaman 1dari 3

SITI ZULAIHA BINTI APANDI

PISMP RBT SEM 4


RBTS3093

RPH mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)

1. Mata pelajaran dan Kelas : Reka Bentuk dan Teknologi (SK) / 4 Elit
2. Tema / tajuk : 4.0 Penghasilan Projek
3. Tarikh dan Masa : 25 Januari 2018 (60 minit)
4. Standard Kandungan
4.0 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik.
5. Standard pembelajaran
4.1.12 Membaca litar skematik dan bergambar berdasarkan manual.
4.1.13 Membuat penyambungan litar elektrik pada projek.
4.1.14 Menguji kefungsian projek.
4.1.15 Membuat penyelenggaran dan penyimpanan peralatan.
6. Objektif pembelajaran
1. Menyenaraikan litar skematik dan bergambar berdasarkan manual.
2. Menghasilkan penyambungan litar elektrik pada projek.
3. Menilai kefungsian projek.
4. Mengamalkan penyelenggaran dan penyimpan peralatan.
7. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
1. Keusahawan EK3- Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang telah
disediakan.
EK5- Prinsip tanggungjawab sosial

2. Nilai Murni berdikari, kebersihan


8. Bahan Bantu Belajar
1. Gambar lukisan skematik dan litar bergambar
2. Komponen litar elektrik
3. Alatan tangan

Langkah/Ma Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


sa Pembelajaran

Set Induksi Guru memaparkan tayangan video ABM


berkaitan dengan kereta lumba F1 Video
(5 minit)
Guru bersoal jawab dengan murid KB
berkaitan komponen asas yang Menghubung kaiit
terdapat dalam sesebuah kereta BCB
Memproses
maklumat

1
SITI ZULAIHA BINTI APANDI
PISMP RBT SEM 4
RBTS3093

Langkah 1 Senaraikan nama, fungsi dan Guru menunjukkan nama, fungsi ABM
simbol komponen yang dan simbol komponen yang -Litar skematik
(15 minit) dikenalpasti litar skematik dan terdapat pada litar skematik dan dan bergambar
bergambar. bergambar dan cara -Lakaran peta
buih
pemasangannya kepada murid
Contoh nama komponen melalui paparan power point.
TEKNIK
-Bateri Guru membahagikan murid Koperatif

Contoh fungsi komponen kepada 5 kumpulan dimana setiap


kumpulan terdiri daripada 4-5 STRATEGI
-Membekalkan tenaga elektrik orang murid. Berpusatkan
murid
Contoh simbol komponen Murid menyenaraikan nama,
fungsi dan simbol komponen
tersebut dan membentangkan
secara pembentangan I-Think.

Hasilkan peta I-Think berkaitan


penerangan

Langkah 2 Pemasangan litar elektrik Guru menunjukkan cara ABM


secara individu projek mengikut pemasangan litar kepada murid. Bahan dan alatan
(20 minit) langkah-langkah yang telah penghasilan
Murid menyediakan bahan dan projek
diajarkan
alatan untuk penghasilan projek.
Teknik
Murid secara individu Tunjuk cara
menghasilkan penyambungan litar EMK
elektrik pada projek. EK3

NILAI
Berdikari

Langkah 3 Pengujian kefungsian litar Guru dan murid bersama-sama STRATEGI


menyemak cara penyambungan Berpusatkan guru
(15 minit) litar dari semasa ke semasa. dan murid

Murid menguji kefungsian litar. TEKNIK


perbincangan

2
SITI ZULAIHA BINTI APANDI
PISMP RBT SEM 4
RBTS3093

Murid membuat penambahbaikan


jika perlu.

Langkah 4 Menyimpan setiap alatan dan Murid membuat penyelenggaran NILAI


bahan di tempat yang dan penyimpanan peralatan. Kebersihan
(5 minit) disediakan dan membersih EMK
EK5
bengkel.

Penutup Guru menilai hasil kerja murid.

Guru memberi pujian di atas


kerjasama dan kesungguhan
murid.

9. Penilaian pengajaran dan pembelajaran


 Guru membuat penggayaan dan pemulihan secara bertulis kepada murid.

10. Refleksi
 Semua murid berjaya menyenaraikan kesemua nama, fungsi dan simbol
komponen dalam bentuk peta I-Think.
 35/40 telah berjaya membuat pemasangan dan pengujian litar elektrik mengikut
langkah-langkah yang sepatutnya.
 5 orang murid akan diberi bimbingan.
