Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

Mata Pelajaran dan Kelas Amalan keselamatan, alam sekitar & kesihatan
Tarikh 22.01.2018 Masa 9.00 - 10.00 pagi (60 min)
Kelas 1 SMTK (Sem 1) Bil. Murid 23/23 orang
Tajuk/Tema 1.0 Mematuhi peraturan keselamatan bengkel dan peralatan.
Standard Kandungan 1.1 Kenal pasti pakaian kerja yang sesuai dan mengamalkan etika
keselamatan
Standard Pembelajaran 1.1.1 Mengenal pasti dan mematuhi peraturan umum bengkel dan
peraturan mengikut Akta Keselamatan dan Kesihatan Pekerjaan

1.1.2 Menyenaraikan dan menggunakan dengan betul peralatan


Perlindungan Personel ”Personal Protective Equipment (PPE)” yang
digunakan semasa kerja mengimpal.

1.1.3 Mengenalpasti keadaan peralatan keselamatan yang rosak tetapi


masih boleh digunakan dalam bengkel kimpalan

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Mematuhi peraturan keselamatan bengkel dan peralatan kimpalan
yang digunakan semasa mengimpal
Elemen Merentas 1. Penerapan Elemen keusahawanan (EK) dan nilai-nilai murni :
Kurikulum (EMK)  Daya kreativiti dan inovasi,
 Berkeupayaan mendisiplin diri,
 Menyesuaikan dengan peraturan yang ditetapan
 Mengunakan peralatan keselamatan diri yang disediakan
 Keupayaan mengenalpasti bahaya dan langkah-langkah
keselamatan
KBAT Menganalisa, menilai, mengurus
Bahan Bantu Belajar 1. Peraturan keselamatan bengkel
2. Video
3. Kertas lembaran tugasan
4. Modul khusus amalan dan procedur keselamatan
5. Slaid persembahan
6. Marker dan Papan putih

1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan


/Masa Pembelajaran

Set Induksi NILAI:


i. Murid didedahkan
(10 min)  Memulakan dengan mengucapkan
dengan peraturan Bagus
salam dan bertanya khabar kepada
Tahniah
keselamatan bengkel .
semua murid.
BBM:
 Pelajar memulakan kelas dengan Video
Soalan: membaca doa
-“Bagaimana keadaan  Memanggil nama pelajar satu demi EMK:
keselamatan bengkel?” satu bagi memeriksa kedatangan
Kemas, teliti,
pelajar disamping mengenal dan Berhati-hati
Jangkaan Jawapan : menghafal nama dan muka pelajar.
-Baik, lengkap, ikut  Menggalakkan pelajar bagi bersenam
spesifikasi keselamatan sebelum memulakan pengajaran dan
yang ditetapkan, pembelajaran (P&P).
mengikut standard  Memastikan murid bersedia dengan
prosedur operasi pembelajaran dan pastikan semua
“Standart Operation pelajar membawa modul kursus.
Procedure (SOP)”
 Secara ringkas meminta murid-murid
melihat keadaan sekeliling keadaan
bengkel. Mengemukakan pertanyaan
“Bagaimana keadaan keselamatan
bengkel?”
Soalan:
 Mengharapkan beberapa jawapan
-“Apa yang murid
seperti Baik, lengkap, ikut
lakukan dalam tayangan
spesifikasi keselamatan yang
tersebut?”
ditetapkan, mengikut standard
prosedur operasi “Standart
Jawapan:
Operation Procedure (SOP)”
 Menggunakan kaedah
Tidak Ikut Peraturan
Lalai sumbangsaran bagi murid berfikir
cara mengatasi kemalangan di
Tidak Pakai PPE
Punca
Kemalanga bengkel
n
 Guru menayangkan video mengenai:
Bermain Semasa
Kerja Kemalangan yang berlaku semasa
proses mengimpal dalam bengkel

2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

kimpalan berlaku.
 Meminta murid melihat tayangan
dengan penuh prihatin dan meminta
mencatat sebab dan punca
kemalangan yang berlaku
 Setelah tamat tayangan guru bersoal
jawab dengan murid mengenai apa
yang dilihat dari tayangan video
tersebut. Perbincangan dilakukan
secara sumbangsaran
 Jawapan-jawapan murid dicatat
dipapan dengan menggunakan peta
pemikiran (Peta Bulatan)
 Guru memberi ulasan jawapan-
jawapan murid dan menerangkan
kepentingan perlunya peraturan
keselamatan bengkel dan
mewujudkan suasana bengkel yang
selamat.
 Menerapkan perkataan Bagus dan
terima kasih atas kerjasama yang
diberikan semasa sesi perbincangkan
 Mengaitkan senario video dengan
topik yang akan diajar dan seterusnya
menulis Tajuk dipapan Tulis.
“Mematuhi peraturan keselamatan
bengkel dan peralatan”.
Perkembangan  Utamakan  Guru menerangkan; Carta
Organisasi
Keselamatan
Langkah 1  Slogan Utamakan bengkel
(15 min) - Memperkenalkan
Keselamatan,
slogan dan
Kaedah:
kepentingan  Menekankan kepentingan
Perbincangan
mengamalkan keselamatan semasa bekerja

keselamatan  Menerangkan keperluan


semasa berada keselamatan semasa dalam
dalam bengkel dan bengkel dan idustri
semasa bekerja

3
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

dalam industri.  Penerangan dengan bantuan slaid


dengan menggunakan kaedah
perbincangan.
 Tujuan peraturan
bengkel
 Perbincangan diselang seli dengan
- memastikan aktiviti
memberi beberapa contoh dan
yang melibatkan
senario kemalangan dan
tugas seperti
keselamatan yang prlu diamalkan
selamat dari
bagi elakkan kemalangan tersebut.
kemalangan dan
suasana selamat
melaui kesedaran  Murid-murid juga ditunjukkan contoh

kepentingan satu Peraturan keselamatan

keselamatan diri Bengkel.

dan orang
disekeliling

 Contoh peraturan
keselamatan bengkel
Langkah 2 Mereka Carta Organisasi Aktiviti Kumpulan:
BBM
(10 min)
bengkel.  Guru membahagikan murid dalam Lambaran
bergambar
beberapa kumpulan kecil yang
- Rujuk lambaran
mengandungi 5 ke 6 orang/kumpulan.
bergambar yang
Alat-alat
diedarkan  Mengedarkan satu lambaran Tangan:
bergambar, kertas majung, dan
(Contoh – Lampiran Kertas
marker kepada setiap kumpulan. mahjung,
1) marker
 Aktiviti berdasarkan arahan yang
terdapat pada lambaran tersebut. Kaedah:
 Sediakan lambaran  Menerangkan secara ringkas aktiviti Kolaborasi
bergambar dan
yang perlu dilakukan antaranya; EMK:
sertakan dalam RPH. Daya kreativiti
membuat analisa, menilai dan mereka
& Inovasi
cara mengatasi kemalangan dalam
bengkel 10 min. KBAT:
Menjana idea
 Aktiviti secara perbincangan dalam dengan
kumpulan dan memberi masa selama keperluan
semasa
25 min.

 Murid-murid digalakkan

4
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

menggunakan peta pemikiran semasa


sesi perbincangan bagi
menggalakkan tabiat berfikir
terutama pada elemen yang
memerlukan KBAT.
 Menerapkan beberapa EMK semasa
melakukan aktiviti dan juga amalkan
keselamatan sekiranya menggunakan
alatan yang merbahaya.
 Memantau aktiviti dengan memberi
panduan kepada murid.

Langkah 3 Pembentangan  Setiap empat kumpulan Hasil Kerja


(10 min)
membentangkan hasil kerja mereka. murid
Hasil Kerja murid - carta
Setiap kumpulan 10 min. EMK:
Organisasi
 Murid-murid lain diminta mendengar
Berkeupayaan
dan berkongsi pembentangan dan memimpin,
pendapat dalam sesi soal jawab. Berani
 Bersama-sama berbincang isu-isu
yang terdapat pada hasil terutama
pada ciri inovatif dan mengucapkan
tahniah atas hasil kerja murid.

Penilaian  Guru mengemukakan soalan secara EMK:


(10 min) Soalan:
lisan dan meminta secara individu
a. Apakah ciri –ciri Peka,
menjawab soalan secara lisan juga. Prihatin,
keselamatan yang
 Beberapa murid diminta membuat Berani
perlu diamalkan mengambil
mengukuhan jawapan-jawapan yang risiko
didalam bengkel.
diberi.
Catatkan Contoh-  Jawapan-jawapan murid dicatat
contoh jawapan pada papan tulis dengan
dengan menggunakan menggunakan peta pemikiran
peta pemikiran

b. Berikan kesan
sekiranya sesebuah
individu dalam

5
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

bengkel tidak
mengamalkan amalan
keselamatan dengan
baik.

Catatkan Contoh-
contoh jawapan
dengan menggunakan
peta pemikiran

c. Terangkan peranan
pelajar dalam
memastikan bengkel
selamat dan ceria

Catatkan Contoh-
contoh jawapan
dengan menggunakan
peta pemikiran
Penutup Rumusan:
Lambaran
(5 min)  Guru menggunakan peta pemikiran
 Merumuskan isi Kerja 3
konsep (Peta Bulatan dan Buih)
pelajaran EMK:
merumuskan isi pelajaran bersama
murid. Prihatin,
Lukiskan Peta Pemikiran Menepati
 Sebagai aktiviti pengukuhan guru masa.
sebagai contoh
mengedarkan helaian lembaran kerja
sebagai tugasan dirumah.
 Menerangkan apa yang perlu
dilakukan oleh murid untuk
persediaan pelajaran akan datang
 Diminta prihatin dan
bertanggungjawab dengan tugasan.

Refleksi Pensyarah :

6
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

P&P dapat dilaksanakan dengan baik melalui perjumpaan pertama dengan murid. Hasil pembelajaran
dapat disampaikan dan diterangkankan dengan berkesan kerana murid mula menegur kekurangan rakan
dalam menaakul situasi keselamatan semasa sesi soal jawab selepas penerangan pembentangan.
Aktiviti menggunakan kaedah kolaboratif dengan bantuan BBM yang menarik dapat menarik minat
pelajar supaya P&P lebih berkesan. Masa rehat dapat membantu pelajar bagi mendapatkan semula
fokus dan menghilangkan rasa mengantuk dan letih.

TUGASAN

7
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DMB 1113

Rajah A Rajah B

1. Apakah perbezaan suasana bengkel dalam Rajah A dan Rajah B?


2. Apakah implikasi perbezaan yang ada?
3. Pada pendapat anda, apa yang perlu dilakukan supaya suasana bengkel menjadi lebih selamat
dan selesa ?
