Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 6

Tarikh
Masa 120 minit
Kelas
Bidang Membentuk dan Membuat Binaan
Tema Alam Semula Jadi
Tajuk Rama-rama
Aktiviti Mobail
Gabungan Teknik Lukisan dan origami

Standard 3.1 Persepsi Estetik 3.2 Aplikasi Seni 3.3 Ekspresi Kreatif 3.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 3.1.1 Unsur Seni 3.2.1 Media 3.3.1 3.4.1
3.1.1.1, 3.1.1.2, 3.2.1.1 3.3.2 3.4.2
3.1.1.3, 3.1.1.4 3.3.3 3.4.3
3.2.2 Teknik dan 3.3.4 3.4.4
3.1.2 Prinsip Proses 3.3.5
Rekaan 3.2.2.1 Teknik-
3.1.2.1, 3.1.2.2, Campuran
3.1.2.3
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran
1. membuat persepsi dan memahami bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, ruang,
Imbangan serta ritma dan pegerakan yang terdapat pada alam semula jadi, objek
buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan mobail dengan gabungan
aktiviti lukisan dan origami.
2. mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media dan teknik dalam penghasilan mobail.
3. menzahikran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan mobail.
4. mengappresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
 Guru menunjukkan contoh mobail, lukisan dan origami.
 Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh mobail,
lukisan dan origami.
 Guru menyatakan definisi mobail, lukisan dan origami.

Aplikasi seni
 Guru memperkenalkan media yang digunakan.
 Guru meminta murid menyatakan media lain yang boleh digunakan.

Ekspresi Kreatif
 Murid menghasilkan karya mobail mengikut kreativiti dengan bimbingan guru.

Apresiasi Seni
 Murid mempamerkan karya.
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya.
 Memberi ulasan karya

EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi


Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat mobail berdasarkan empat
standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : gunting, pembaris atau alatan lain yang sesuai
Belajar 2. Bahan : kertas, pensel warna, tali, dawai atau bahan lain yang sesuai
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil mobail, lukisan dan origami
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
