(RPP)
Satuan Pendidikan : SMK PANCASILA 8 SLOGOHIMO
A. Kompetensi Inti
KI- 4 Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah
abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah
secara mandiri, dan mampu menggunakan metoda sesuai kaidah
keilmuan.
B. Kompetensi Dasar
3.1 Menelaah teks Sesorah
4.1 Menanggapi, menulis,menyajikan teks sesorah.
C. Perumusan Indikator
3.1.1.Mengamati struktur dan kaidah pengertian dan 4W dalam
sesorah/pidhato
3.1.2.Menanya struktur dan kaidah jenis-jenis metode dan tujuan
seorah/pidhato
4.1.1.Menggumpulkan struktur dan kaidah rantaman /cengkorongan
sesorah/pidato
4.1.2.Mengasosiasi stuktur dan kaidah kesalahan teks pidato tulisan
teman secara lisan atau tulisan
4.1.3.Mengkomunikasikan struktur dan kaidah teks sesorah /pidhato
secara lisan atau tulisan
D. Tujuan Pembelajaran
1. Selama dan setelah proses pembelajaran, peserta didik dapat mensyukuri
anugerah Tuhan akan keberadaan bahasa Jawa dan menggunakannya
sebagai sarana komunikasi dalam memahami, menerapkan, dan
menganalisis informasi lisan dan tulisan melalui sesorah/pidhato
2. Selama dan setelah proses pembelajaran, peserta didik dapat
menunjukkan perilaku responsif, imajinatif, peduli, proaktif, jujur,
disiplin, tanggung jawab, dan santundalam menggunakan bahasa Jawa
lisan maupun tulisan untuk berekspresi melalui sesorah/pidhato
3. Dengan cara diperlihatkan gambar orang berpidato peserta didik dapat
menyimpulkan /mengarah menuju materi pembelajaran sesorah yang akan
dipelajari.dan guru juga memberi selipan penjelasan tentang materi
sesorah yaiku nggatosaken 4 W menawi sesorah yaiku Wicara, Wiraga,
Wirasa, Wirama .
4. Guru menerangkan jenis-jenis metode sesorah dan memberi pancingan
dengan praktek mengunakan metode teks(pidato mengunakan teks)
/diperlihatkan vidio orang berpidato/perwakilan dari murid untuk praktek
berpidato, untuk mengarahkan dan memancing murid agar murid
mengetahui jenis-jenis metode sesorah yang lain dan guru juga memberi
selipan tentang tujuan sesorah agar murid lebih paham .
5. Guru memperlihatkan contoh teks pidato (sesorah),dan murid disuruh
membaca ,lalu murid di beritahu urut-urutan /struktur pidato yang benar
,dengan cara mengurutkan urut-urutan pidato yang sudah di acak oleh guru
dengan cara murid disuruh menggurutkan dan ditempel sesuai urutan yang
benar .
6. Setelah murid mengetahui urut-utan sesorah/struktur sesorah murid
disuruh menyiapkan folio untuk membuat/memproduksi sesorah dengan
tema bebas secara lisan atau tulisan.
7. Setelah murid membuat sesorah ,murid disuruh untuk menyajikan
sesorah/pidhato secara lisan atau tulisan
Rekaman sesorah/pidhato
Teks sesorah/pidhato
Sesorah/pidhato inggih punika micara ing sangajengipun tiyang kathah,
kanthi nggadhahi ancas tartamtu.
Ing sesorah kedhah nggatosaken 4 W yaiku Wicara, Wiraga, Wirasa,
Wirama
f. Pamungele tembung pas lan trep saengga maknane ukara bisa gampang
dimangerteni.
Metodhe kanggo nindakake sesorah wonten 4, inggih punika:
1. Metode naskah/manuskrip inggih punika nindakaken sesorah kanthi maca
teks/naskah sesorah ingkang sampun disiyapaken.
2. Metode apalan/memoriter inggih punika nyiyapake teks sesorah luwih dhisik
sadurunge nindakaken sesorah, banjur diapalake.
3. Metode dadakan/impromtu inggih punika serta merta, tegese nindakaken
sesorah tanpa ana persiyapan apa-apa.
4. Metode ekstemporan inggih punika nyepakake tulisan kang dadi
cengkorongane sesorah (ngasta catetan cilik, kangge pangeling-eling
urutaning isi kang bakal kawedharake).
Ancas pidato
Mempengaruhi tiyang sanes supados purun tumut kekarepane/sing
diandharke dhewe kanthi legawa (mbujuk).
Maringi satunggal pemahaman utawi informasi dhumateng tiyang sanes.
Ndamel tiyang sanes remen kaliyan punapa ingkang kita andharaken.
(hiburan)
Rantamaning sesorah/pidhato inggih punika
1. Purwaka basa (pambuka)
b. Atur pakurmatan
c. Atur puja-puji
d. Atur panuwun
2. Surasa basa (isinipun sesorah) inggih punika ingkang dados sarinipun utawi
underaning prakawis ingkang kawedharaken.
3. Dudutan (simpulan) inggih punika simpulan saking isining wedharan
4. Pangarep-arep inggih punika prakawis-prakawis ingkang dipunkajengaken
ingkang nindakaken sesorah dhateng ingkang mirengaken.
5. Wasana basa (panutup) inggih punika atur panuwun saha panyuwunan
pangapunten menawi wonten kaluputan sasuwene medharaken sesorah.
6. Salam panutup
Teks sesorah/pidhato
Assalamua’alaikum ,wr.wb.
Nuwun,
Bapak /ibu ingkang kula urmati ,dalasan kanca-kanca ingkang winantu ing
kabagyan .kajawi saking kados perangan ing nginggil ,jare ingkang kados
mekaten menika wingkingipun ugi kathah ingkang saking kluwarga ingkang
cekap ,langkung-langkung saking kluarga ingkang tirah .tiyang menika menawi
gadhah arta tirah umumipun bingung anggenipun ngecakaken .pramila lajeng
mlajar dhateng tumindak ingkang boten sae.
Pramila saking menika panjenengan lan kula kedah saged nebihi tumindak
awon ingkang kados mekaten .mliginipun tumrap kanca-kanca siswa-siswi
sedayanipun,lare ingkang sampun kecanduan narkoba menika mesthi risak
nalaripun .titikanipun sedaya ingkang dipuntindakaken tansah sulaya .gampil
kesenggol raosipun ,nganggep tiyang sanes menika megsahipun .boten purun
manunggal kaliyan kanca sanesipun .sampun ketingal nglokro ,gampil kesel
gampil sakit ,tansah uring-uringan ,lan sapanunggalanipun .malah ingkang
sampun mlebet tataran kecanduan ,rumaos remen menawi saged milara dhateng
dhiri pribadinipun piyambak .
Nuwun ,
Wassalamu’alaikum ,wr.wb.
F. Alokasi Waktu
4 x 45 menit
J. Skenario Pembelajaran
Pertemuan I
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
Pendahuluan Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru 5 menit
berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
Berdoa dan mengabsen kehadiran siswa
Siswa menerima informasi tentang keterkaitan
pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran yang
akan dilaksanakan.
Siswa menerima informasi kompetensi, materi,
tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
Apersepsi dan Motivasi.
Gambar orang berpidato digunakan sebagi stimulan
untuk menuju ke materi inti
Isi Mengamati 70 menit
(kegiatan Inti) Peserta didik mengamati gambar/vidio orang berpidato
yang berhubungan dengan materi yang akan dipelajari
Mencermati uraian yang berkaitan dengan unsur 4W
,metodhe dan tujuan sesorah/pidhato
Menanya
Peserta didik menanya tentang gambar yang
diperlihatkan oleh guru didepan kelas
Peserta didik menanya hal-hal yang belum dipahami
mengenai jenis metodhe sesorah/pidhato.
Mengumpulkan informasi
Peserta didik diberi penjelasan oleh guru tentang
rantaman sesorah lalu bimbingan guru mencari
rantaman /cengkorongan sesorah yang terdapat dalam
teks sesorah/pidhato yang sudah dibagikan oleh guru
Mengasosiasi
Peserta didik dengan teman sebangku menganalisis
rantaman sesorah/pidhato yang sudah dibagikan.
Mengkomunikasikan
Perwakilan dari tiap baris bangku , maju untuk
menuliskan hasil dari mengidentifikasi rantaman
/cengkorongan pidato
Murid bersama guru mengoreksi hasil pekerjaan murid
yang maju mengurutkan rantaman sesorah didepan
kelas.
Penutup
Mengungkapkan kembali materi yang telah
disampaikan 10 menit
Memberikan simpulan
Siswa melakukan refleksi terhadap kegiatan yang
sudah dilakukan.
Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak
lanjut pembelajaran
Mengakhiri dengan mengucap syukur terhadap Tuhan
YME
Pertemuan ke 2
a. Penilaian Pengetahuan
Kunci jawaban
a.Uluk salam
b.Atur pakurmatan
c. Atur puja-puji
d. Atur panuwun
Surasa basa (isinipun sesorah) inggih punika ingkang dados sarinipun utawi
underaning prakawis ingkang kawedharaken.
Dudutan (simpulan) inggih punika simpulan saking isining wedharan
Kurang 1
Hanya menyebutkan minimal 2
struktur/cengkorongan pidato
No Kunci/Kriteria jawaban/Aspek yang dinilai Tingkat Skor
Memproduksi teks sesorah
3
Menulis teks sesorah dengan urutan
/cengkorongan yang benar dan diksi Amat baik 4
basa krama yang sesuai
Menulis teks sesorah dengan
cengkorongan yang runtut Baik 3
Menulis teks sesorah dengan runtut tapi
baru sampai di surasa basa /isi sesorah
Menulis teks sesorah dengan runtut tapi Sedang 2
baru belum selsai sampai akhir baru
pembuka. Kurang 1