Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 3 Arif
Bilangan Murid : 32 orang
Tarikh / Hari : 4 Ogos 2019
Masa / Minit : 8.15 pagi- 9.15 pagi (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan operasi
Tajuk : Mata Wang Asing
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali nama dan mata wang Malaysia.
Standard Kandungan : 4.6 Mata Wang Asing
Standard Pembelajaran : 4.6.1 Mengenal mata wang negara ASEAN
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:

(a) Mengenalpasti dan membezakan mata wang ASEAN dan


mata wang asing.
Pentaksiran : (a) Setelah menunjukkan perbezaan gambar mata wang
ASEAN , guru mengemukakan soalan berkenaan nama
mata wang ASEAN kepada murid.
(b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang
proses pengajaran dan pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : Bahasa, Nilai murni
Nilai dan Sikap : Fokus, ketepatan, , sistematik, berani
Kemahiran Berfikir : Banding dan beza , membuat perkaitan
Elemen Abad Ke 21 : Pemikiran Kritikal, Komunikasi
Kemahiran Proses Matematik :Komunikasi: dipupuk secara
aktif semasa interaksi antara guru dan murid.
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Wang ASEAN, wang asing, buku teks, buku aktiviti.
LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Menguji 1. Guru meminta semua murid untuk Nilai & Sikap
pengetahuan sedia berdiri. Fokus
(5 minit)
ada murid negara 2. Guru akan membuat undian nombor
ASEAN untuk memanggil wakil murid untuk KB
menjawab soalan seperti berikut. Membuat
a. nama mata wang perkaitan
b. negara bagi mata yang disebut
3. Murid yang dapat menjawab soalan
tersebut diberi duduk.

Perkembangan Penerangan konsep 1. Guru memperkenalkan 5 mata wang BBM


asing iaitu Jepun, Arab Saudi, Wang negara
Langkah 1
Australia, Great Britain dan Amerika asing
(15 minit) Syarikat.
2. Guru menjelaskan mata wang yang Nilai & Sikap
digunakan. Fokus
Sistematik

KB
Membanding beza
Perkembangan Pengukuhan 1. Guru mengagihkan papan putih BBM
konsep: kepada semua murid. Papan putih
Langkah 2
2. Guru akan menyebut secara rawak Marker
Membuat perbezaan
(15 minit) dan meminta murid untuk menulis
wang dan mata
jawapan pada papan putih secara Nilai & Sikap
wang negara
individu mengikut soalan yang Fokus
ASEAN dan negara
diberikan.
lain.
a. Apakah mata wang yang KB
digunakan di negara Filipina? Membanding beza
b. Negara manakah yang
menggunakan mata wang kyat?
3. Guru akan mengulangi soalan
tersebut dengan menggunakan
negara lain.

Perkembangan Aktiviti pengukuhan : 1. Guru meminta murid untuk BBM


membuat latihan yang terdapat Buku aktiviti
Langkah 3 Lembaran kerja
dalam buku aktiviti.
(25 minit) Nilai & Sikap
Ketepatan
KB
Menganalisis

Penutup Membuat rumusan 1. Murid akan membuat rumusan apa Nilai & Sikap
yang dipelajari dengan bantuan Sistematik
(5 minit)
guru. Berani
2. Guru memberikan bintang kepada
murid yang dapat berkelakuan baik, KB
dapat memberikan respon yang Membuat
positif sebagai peneguhan kepada perkaitan
murid.
