Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran Matematik

Tarikh 23 Ogos 2019

Masa 11.05pm – 12.05pm

Kelas 4 Cemerlang

Bilangan Murid 26 orang

Bidang Pembelajaran Nombor dan Operasi

Tajuk 9. Peratus

Standard Kandungan 9.1 Nilai peratus

(i) Menukar perpuluhan hingga dua tempat perpuluhan


Standard Pembelajaran
kepada peratus dan sebaliknya.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, diharap murid
akan dapat:
i. Menukar perpuluhan hingga dua tempat
perpuluhan kepada peratus dan sebaliknya dengan
tepat.
Hasil Pembelajaran ii. Menjawab sekurang-kurangnya 4 daripada 6
soalan dalam lembaran kerja dengan betul.
iii. Menjawab sekurang-kurangnya 4 daripada 6
soalan secara berkumpulan dalam aplikasi Plickers
dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid telah menguasai perpuluhan.

Berdasarkan hasil kerja murid menyempurnakan tugasan


Pentaksiran yang diberikan dalam lembaran kerja dan aktiviti
berkumpulan (Plickers).
Nilai & Sikap Bekerjasama, jaya diri, bertimbang rasa

Strategi Berpusatkan Murid

Slaid, kad Imbasan, papan petak seratus,


Resos
lembaran kerja, aplikasi Plickers
Menjana idea, membuat kesimpulan, menghubungkait,
Kemahiran Berfikir (KB) menilai

1
Elemen Merentas Pendidikan Pengguna, TMK, Bahasa
Kurikulum (EMK)

2
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
(Minit)

i. Guru menunjukkan gambar-gambar


penggunaan peratus dalam kehidupan harian
pada slaid.
ii. Guru meminta murid untuk membuat
Persediaan Resos: Slaid
pemerhatian dan menyatakan persamaan
a. Persediaan
a. Tayangan slaid bergambar yang terdapat dalam gambar-gambar
b. Analisis KB: Menjana idea
berkaitan peratus dalam tersebut. (Peratus)
kehidupan seharian iii. Guru meminta murid untuk mengemukakan
Set Induksi EMK: Pendidikan
contoh penggunaan peratus dalam kehidupan
(± 5minit) Pengguna
harian kita. (Jualan, Markah Peperiksaan,
material )
iv. Guru mengaitkan dan memperkenalkan tajuk
hari ini.

3
i. Murid diminta duduk dalam kumpulan masing-
masing.
ii. Guru mengagihkan Kad Imbasan perpuluhan dan
Imaginasi peratus kepada setiap kumpulan. Resos: Kad
a. Penjanaan idea iii. Murid diminta untuk bincang dan padankan set Imbasan
b. Sintesis idea 1. Memandankan Kad Imbasan kad perpuluhan dan peratus yang mewakili nilai
yang sama. Nilai & Sikap:
(± 15minit) iv. Murid membentangkan hasil dapatan. Bekerjasama
v. Guru meminta murid membuat pemerhatian dan
memberikan pandangan tentang kaitan antara
perpuluhan dan peratus.

4
i. Guru menjelaskan kaitan antara perpuluhan dan
peratus menggunakan papan petak seratus.
ii. Guru menunjukkan langkah menukar peratus
kepada perpuluhan.
iii. Guru membimbing murid menyelesaikan
penukaran peratus kepada perpuluhan. (50% =
0.5)
iv. Guru mengedarkan lembaran kerja (peratus ke
Resos: Papan
perpuluhan) untuk dilengkapkan.
petak seratus,
Soalan:
lembaran kerja
a. 90% = 0.9
Perkembangan 1. Menukar perpuluhan hingga dua
b. 25% = 0.25
a. Penambahbaikan tempat perpuluhan kepada Nilai & Sikap:
c. 78% = 0.78
b. Menilai peratus dan sebaliknya. Jaya diri
v. Guru menunjukkan langkah menukar perpuluhan
kepada peratus.
(± 15minit) KB:
vi. Guru membimbing murid untuk menyelesaikan
menghubungkait
penukaran perpuluhan kepada peratus. (0.65 =
65%)
vii. Guru mengedarkan lembaran kerja (Perpuluhan
kepada peratus) untuk di lengkapkan.
Soalan:
a. 0.12 = 12%
b. 0.53 = 53%
c. 0.34 = 34%

5
Resos: Aplikasi
Plickers

i. Guru mengadakan satu kuiz antara kumpulan Nilai & Sikap:


menggunakan aplikasi Plickers. Bekerjasama,
Soalan: bertimbang rasa
Tindakan a. 0.88 = 88%
a. Pelaksanaan b. 0.26 = 26% Strategi:
1. Kuiz menggunakan aplikasi
b. Amalan berterusan c. 0.7 = 70% Berpusatkan
Plickers
d. 0.65 = 65% Murid
(± 20minit) e. 47% = 0.47
f. 71% = 0.71 KB: Menilai
g. 99% = 0.99%
h. 24% = 0.24% EMK: TMK

KI: Kemahiran
Kerja Berpasukan
1. Murid diminta untuk membuat rumusan tentang KB: Membuat kesimpulan
Penutup topik yang dipelajari pada hari ini.
1. Rumusan pembelajaran
(± 5minit) 2. Guru membuat rumusan berkaitan PdPc pada EMK:
hari ini. Bahasa

6
Catatan Refleksi Pelajar: Objektif PdPc pada hari ini tercapai. Murid menunjukkan respon yang sangat baik dan mampu menjawab soalan
dalam lembaran kerja dengan betul. Murid juga memberikan kerjasama yang baik ketika aktiviti berkumpulan.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

7
Tukarkan peratus di bawah kepada perpuluhan.
a) 90% = b) 25% = c) 78% =

Tukarkan perpuluhan di bawah kepada peratus.


a) 0.12 = b) 0.53 = c) 0.34 =

Tukarkan peratus di bawah kepada perpuluhan.


d) 90% = e) 25% = f) 78% =

Tukarkan perpuluhan di bawah kepada peratus.


d) 0.12 = e) 0.53 = f) 0.34 =
