Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

(SLOT PENGAJARAN)

Kelas : Prasekolah Al-Farabi

Tarikh : 4 April 2011

Masa : 9.30 – 10.10 pagi

Bilangan murid : 20 / 25 orang ( 5+ )

Modul : Bertema

Tema / Tajuk : Diri Saya – Makanan

Tunjang Utama : Sains Teknologi – Awal Sains dan Matematik

Standard Kandungan : ST 2.3 Membanding dan mengelaskan objek

Standard Pembelajaran : ST 2.3.5 Mengasingkan makanan mengikut rasa

(manis, masam, masin, pahit dan tawar)

Tunjang Kesepaduan : PM 12.1.1 Menjayakan aktiviti secara berkumpulan

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Menyebut empat jenis rasa makanan iaitu manis, masam, pahit, dan masin.

2. Mengasingkan makanan mengikut rasa.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah merasa makanan yang berunsurkan manis,
masam,pahit dan masam.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membanding beza

Penerapan Nilai : Mengikut arahan guru, bekerjasama

Bahan Bantu Mengajar : kopi, garam, limau, tembikai, gula-gula,, asam jawa, telur
masin.

Fokus Multiple Inteligence : Linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, Spatial

Kosa Kata : Asing, masam, manis, pahit dan masin.


LANGKAH / ISI AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
MASA PELAJARAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Tayangan Video  Guru meminta murid BBM : Komputer,
( 3 minit ) Suasana dari supaya memberi Video Suasana di
tepi pantai tumpuan terhadap tepi pantai.
video yang akan
ditayangkan. KB: menjana idea
 Murid menonton video
suasana di tepi
pantai.

Contoh Soalan :

1. Pernahkah kamu pergi


ke pantai?

2. Apakah perasaan
kamu ketika berada di
pantai?

3. Pernahkah kamu
merasa air laut?

4. Apakah rasa air laut?

5. Kamu merasa air laut


dengan anggota badan
yang mana?
Perkembang Menerangkan  Guru menerangkan BBM : Kad
an P&P fungsi lidah yang topik yang dipelajari bergambar
Langkah 1 boleh merasa (rasa makanan)
( 5 minit ) makanan  Murid melihat gambar KB : Menjana idea
yang guru lekatkan
pada papan putih
( gambar lidah )
 Guru menerangkan
fungsi lidah dan
empat jenis rasa
 Murid diminta
menyebut empat rasa
pada lidah

Langkah 2 Nyanyian lagu  Murid diminta BBM : Lirik lagu


( 5 minit ) “rasa makanan” mendengar guru ditulis di papan
menyanyikan lagu putih
Lirik Lagu : tersebut terlebih
Saya ada satu dahulu.
lidah,
untuk rasa  Guru menyanyikan
makanan, lagu tersebut secara
rasa manis,rasa perlahan.
masin, rasa  Murid mengikut guru
masam dan rasa menyanyikan lagu
pahit. tersebut.
 Murid menyanyikan
lagu tersebut secara
beramai-ramai

Langkah 3 Mengenal rasa  Murid akan BBM :


(15 minit ) makanan dibahagikan kepada 4 Lembaran kerja,
dengan lidah kumpulan kecil. kopi,garam, limau,
 Guru akan memberi tembikai
lembaran kerja
kepada setiap murid. Nilai :
 Murid diminta Mengikut arahan,
bergerak ke meja Berkerjasama.
setiap kumpulan.
 Guru telah
meletakkan 4 jenis
makanan yang
mempunyai rasa
manis, masam,masin
dan pahit.
 Murid diminta
menjalankan aktviti
merasa makanan
melalui arahan yang
bakal guru berikan.
 Guru meminta murid
merasa makanan dan
mewarnakan gambar
pada lembaran kerja
berdasarkan gambar
makanan.
 Murid menyebut rasa
makanan yang
mereka rasa.
Langkah 4 Mengasingkan  Murid masih berdiri di BBM :
(10 minit ) makanan dalam kumpulan Kopi,garam,limau,
mengikut rasa  Guru meminta murid tembikai
mengasingkan
makanan mengikut
rasa.
 Murid meletakkan
setiap rasa mengikut
tempat yang guru
telah sediakan.
Penutup / Bersoal jawab  Guru merancang
Refleksi mengenai topik dengan murid
( 2 minit ) yang telah mengenai aktiviti yang
dipelajari dan telah dijalankan.
menyanyikan  Murid diminta
lagu bersama- memberikan contoh –
sama contoh makanan
berdasarkan rasa
yang telah dipelajari.
 Murid menyanyikan
lagu “ rasa makanan”
sekali lagi bersama –
sama guru.

Refleksi guru pelatih :

Bagi bahan bantu mengajar yang melibatkan buah tembikai,saya telah


menggantikannya dengan buah pear.Murid berminat melakukan aktiviti merasa ini
yang menggunakan bahan maujud.Selain merasa,mereka juga dapat menyentuh
tekstur makanan tersebut.

Ulasan pensyarah / guru :
