Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : 5 Tahun

Tarikh : 1/8/2022 (Isnin)

Masa :

Bil pelajar : 4 Orang

Tajuk : Kebersihan

Tunjang Utama : Tunjang Perkembangan Fizikal Dan kesihatan

Fokus : mengenali makanan yang sihat dan akibat

Standard Kandungan : lebih mengenali akibat makan makanan yang sihat dan tidak
sihat

Standard Pembelajaran : Menggunakan deria berikut dalam melakukan aktiviti

i. Penglihatan
ii. sentuhan

Kesepaduan Tunjang : memahami akibat makan makanan yang tidak sihat dan
sihat

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid


dapat:-

i. Murid boleh mendengar dan memahami arahan


(bahasa)
ii. Murid melakukan aktiviti dengan gembira
(sosioemosi)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah menguasai deria sentuhan.

Bahan Bantu Mengajar : gambar makanan yang sihat dan tidak sihat serta akibatnya ,
lembaran kerja

Kemahiran Berfikir (KB) : Menganalisis dan mengaplikasi

Penerapan Nilai : Kerajinan, keberanian dan kerjasama

Fokus MI : Linguistik , kognitif dan Kinestetik


Masa / Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Langkah
Set Induksi Guru bersoal jawab dengan murid- 1.Guru bersoal jawab ABM
( 5 Minit) murid. dengan murid-murid tentang Gambar
Contoh soalan: pengetahuan makanan yang makanan
sihat dan tidak sihat. sihat dan
1. “Siapa tahu yang manakah 2.Guru bertanya kepada tidak sihat.
makanan yang sihat dan tidak sihat murid-murid samada sudah
?” bersedia atau belum Penerapan
3. Guru memaparkan jenis nilai :
makanan kepada pelajar Memberi
perhatian

KBKK :
Menjana
idea
Langkah 1 Pendidik meminta murid-murid 1.Guru meminta murid-
(10 Minit) mengambil set peralatan menggosok murid untuk beratur. KBAT
gigi di meja guru 2.Guru menyuruh murid- Menganalisis
murid untuk duduk di dalam
kumpulan yang ditetapkan PN
3. Guru menerangkan cara Kerajinan
melakukan aktiviti tersebut.
4. Selepas, Guru menyuruh
murid suai padankan
gambar makanan dan
akibatnya.

Langkah 2 Melakukan aktiviti susulan 1. Guru mengedarkan ABM


( 10 Minit) lembaran kerja kepada Kertas A4
murid-murid.
2.Guru meminta agar murid- KBAT
murid suaikan gambar Mengaplikasi
makanan dan akibatnya
3.Guru membantu murid- PN
murid menyuaikan makanan Memberi
dan akibatnya perhatian
4. Guru meminta murid-
murid nyatakan 1 makanan
dan akibatnya.
5. Guru memuji murid-murid.
Penutup Bersoal jawab 1. Guru bersoal jawab KBAT
( 5 Minit) dengan murid-murid tentang Menganalisis
apa yang dipelajari.
PN
Verbal-
linguistik

Refleksi Guru :
