Anda di halaman 1dari 27

MINGGU 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

Mata : 1M1S - PETAQUE


Pelajaran
Kelas : Tahap 2
Bilangan : ….. orang
Murid
Tarikh : 16 Julai 2019
Masa : 7:40 pagi – 8:40 pagi
Tajuk : Memulakan permainan dan peraturan berkaitan bulatan
Pengetahuan : Murid telah mengetahui peraturan bermain permainan petaque
Sedia Ada
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran Kognitif :
i. Memulakan permainan petaque mengikut peraturan yang telah
ditetapkan secara berkumpulan dengan betul
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga (3) daripada lima (5)
peraturan berkaitan bulatan di dalam permainan petaque
dengan betul secara individu

I. Afektif : bersosial dengan guru-guru pelatih


Nilai Murni : Hormat-menghormati, kerjasama, berusaha

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARA


Langkah/ Aktiviti PdPc Catatan
Masa

Set induksi - Murid berkumpul di dalam dataran PPKI Nilai: Hormat-


(5 minit) - Melakukan aktiviti memanaskan badan menghormati,
kerjasama,
Langkah 1 - Murid diperkenalkan dengan 5 peraturan berkaitan berusaha
(10 minit) bulatan di dalam bermainan petaque
- Guru membuat tunjuk cara membaling buah jack di
dalam bulatan dengan betul
Langkah 2 - Murid membuat latihan ansur maju sekiranya tidak
(15 minit) dapat membuat balingan di dalam bulatan dengan
betul

Langkah 3 -Guru mengadakan permainan kecil antara kumpulan


(15 minit) -Secara bergilir, murid membuat balingan
-Guru mengawasi pergerakan murid
-Guru mengucapkan tahniah kepada murid yang
berjaya

Penutup -Aktiviti menyejukkan badan


(15 minit) -Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid

Refleksi:

BIDANG INTERAKSI: 1M1S- PETAQUE TARIKH : 16 JULAI 2019/ SELASA


JUMLAH MURID: ORANG MASA : 7:40 PAGI- 8:40 PAGI
TAJUK: MEMULAKAN PERMAINAN DAN PERATURAN BERKAITAN BULATAN
GAMBAR BERKAITAN :
Disediakan oleh :

…………………………………
(SITI MADIHA BINTI KATNI)
GURU PELATIH IPGKRM

MINGGU 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

Mata : 1M1S - PETAQUE


Pelajaran
Kelas : Tahap 2
Bilangan : / 10 orang
Murid
Tarikh : 23 Julai 2019
Masa : 7:40 pagi – 8:40 pagi
Tajuk : Teknik asas memegang bola petaque
 Teknik 1: Menggunakan 4 jari rapat tanpa menggunakan ibu jari
 Teknik 2: Menggunakan kelima-lima jari dengan sokongan ibu
jari pada sisi tepi
 Teknik 3: Menggunakan kelima-lima jari dengan sokongan ibu
jari pada sisi depan
 Teknik 4: Menggunakan kelima-lima jari dengan sokongan ibu
jari pada sisi belakang
Pengetahuan : Murid telah mengetahui peraturan bermain permainan petaque
Sedia Ada
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran Kognitif :
i. Memulakan permainan petaque mengikut peraturan yang
telah ditetapkan secara berkumpulan dengan betul
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga (3) daripada empat(4)
teknik asas untuk memegang bola petaque
Afektif
i. bersosial dengan rakan-rakan dan guru pelatih

Psikomotor
i. Mengerakkan otot-otot jari dan tangan serta memegang bola
petaque dengan teknik yang betul
Bahan Bantu Nama alat Jumlah (unit)
Mengajar Jack 3
Boules 9
Pundi kacang 12
Gelung rotan 12
Kad imbasan 4
Wisel 1

Nilai Murni : Hormat-menghormati, kerjasama, berusaha


Strategi/ Berpusatkan guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan, tunjuk
Teknik cara
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

Langkah/ Aktiviti PdPc Catatan


Masa

Set induksi - Murid berkumpul di dalam dataran PPKI Nilai: Hormat-


(5 minit) - Melakukan aktiviti memanaskan badan menghormati,
kerjasama,
Langkah 1 - Dengan menggunakan kad imbasan , murid berusaha
(10 minit) diperkenalkan dengan empat teknik asas untuk
memegang bola petaque

Teknik 1

Teknik 2
Teknik 3

Teknik 4

- Murid menumpukan perhatian terhadap penerangan


guru.
- Guru membuat tunjuk cara memegang bola petaque
dengan betul

- Murid membuat latihan ansur maju sekiranya tidak


Langkah 2
dapat memegang bola petaque dengan cara yang
(15 minit)
betul.
- Murid diberi peluang untuk memegang dan
membaling pundi kacang terlebih dahulu sebelum
menggunakan bola petaque

-Guru mengadakan permainan kecil antara kumpulan


-Secara bergilir, murid membuat balingan
Langkah 3
-Guru mengawasi pergerakan murid
(15 minit)
-Guru mengucapkan tahniah kepada murid yang
berjaya
Penutup -Aktiviti menyejukkan badan
(15 minit) -Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid
-Bersurai

Refleksi:

CATATAN

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
BIDANG INTERAKSI: 1M1S-PETAQUE TARIKH : 23 JULAI 2019/ SELASA
JUMLAH MURID: ORANG MASA : 7:40 PAGI- 8:40 PAGI
TAJUK: PELAKSANAAN UJIAN SARINGAN DOMAIN MOTOR KASAR
GAMBAR BERKAITAN :
LAPORAN TUGASAN :
1. Murid berkumpul di dataran PPKI, SK Panchor.
2. Murid melakukan aktiviti memanaskan badan
3. Murid membuat pergerakan yang melibatkan motor kasar seperti melompat,
membaling dan menangkap bola, dan naik turun tangga.
4. Selepas ujian saringan domain tamat, murid melakukan aktiviti menyejukkan badan

 Pelaksanaan ujian saringan domain (domain motor kasar) dilakukan bagi


mengenalpasti murid yang mengalami masalah dalam menguasai kemahiran motor
kasar.

Disediakan oleh :

…………………………………
(SITI MADIHA BINTI KATNI)
GURU PELATIH IPGKRM
MINGGU 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

Mata : 1M1S - PETAQUE


Pelajaran
Kelas : Tahap 2
Bilangan : / 10 orang
Murid
Tarikh : 30 Julai 2019
Masa : 7:40 pagi – 8:40 pagi
Tajuk : Teknik asas bagi posisi shooting dalam permainan petaque :
 Teknik 1: Paras lutut kanan lebih tinggi
 Teknik 2: Hayunan bola dari paras bahu
 Teknik 3: Hayunan bola dari aras bawah

Pengetahuan : Murid dapat memegang boules menggunakan teknik asas yang betul
Sedia Ada
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
Pembelajaran Kognitif :
iii. Memulakan permainan petaque mengikut peraturan yang
telah ditetapkan secara berkumpulan dengan betul
iv. Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) daripada tiga (3)
teknik asas bagi posisi shooting dalam permainan petaque
Afektif
ii. bersosial dengan rakan-rakan dan guru pelatih

Psikomotor
ii. Bergerak pada tiga (3) posisi asas untuk melakukan shooting
iaitu posisi paras lutut kanan lebih tinggi, hayunan bola dari
paras bahu dan hayunan bola dari aras bawah dengan yakin
Bahan Bantu Nama alat Jumlah (unit)
Mengajar Jack 3
Boules 9
Gelung rotan 12
Wisel 1
Kon 4
Nilai Murni : Hormat-menghormati, kerjasama, berusaha
Strategi/ Berpusatkan guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan, tunjuk
Teknik cara

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

Langkah/ Aktiviti PdPc Catatan


Masa

Set induksi - Murid berkumpul di dalam dataran PPKI Nilai: Hormat-


(5 minit) - Melakukan aktiviti memanaskan badan menghormati,
kerjasama,
Langkah 1 - Murid diminta untuk membuat bulatan mengelilingi berusaha
(10 minit) guru
BBB:
Kon, wisel, jack,
boules.

Petunjuk :

Guru Murid

-Guru menunjukkan 3 posisi asas bagi melakukan


shooting iaitu:

 Teknik 1: Paras lutut kanan lebih tinggi


 Teknik 2: Hayunan bola dari paras bahu
 Teknik 3: Hayunan bola dari aras bawah

- Murid menumpukan perhatian terhadap penerangan


guru.

- Secara individu, murid membuat latihan ansur maju


Langkah 2
iaitu latihan melakukan posisi yang betul bagi
(15 minit)
melakukakan shooting
- Guru membantu murid yang tidak dapat melakukan
aktiviti
Teknik 1 Teknik 2

Langkah 3
(15 minit)

Teknik 3

-Guru mengadakan permainan kecil antara kumpulan


-Secara bergilir, murid membuat balingan
-Guru mengawasi pergerakan murid
-Guru mengucapkan tahniah kepada murid yang
berjaya
Petunjuk :

Penutup Jack
(15 minit) Kon

Boules

-Aktiviti menyejukkan badan


-Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid
-Bersurai

Refleksi:

CATATAN

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

MINGGU 9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

Mata : 1M1S - PETAQUE


Pelajaran
Kelas : Tahap 2
Bilangan : / 10 orang
Murid
Tarikh : 06 Ogos 2019 (Selasa)
Masa : 7:40 pagi – 8:40 pagi
Tajuk : Teknik asas bagi melakukan pointing:
 Teknik 1: Half Lob
 Teknik 2: Full-lob
 Teknik 3: Rolling

Pengetahuan : Murid dapat memegang boules menggunakan teknik asas yang betul
Sedia Ada
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
Pembelajaran Kognitif :
v. Memulakan permainan petaque mengikut peraturan yang
telah ditetapkan secara berkumpulan dengan betul
vi. Menyatakan tiga (3) teknik asas bagi melakukan pointing iaitu
half-lob, full-lob dan rolling dengan betul secara individu
Afektif
iii. bersosial dengan rakan-rakan dan guru pelatih

Psikomotor
vii. Membuat balingan (pointing) dengan tiga (3) teknik yang
berbeza iaitu half-lob, full-lob dan rolling dengan betul secara
indiviu

Bahan Bantu Nama alat Jumlah (unit)


Mengajar Jack 3
Boules 9
Gelung rotan 2
Pundi kacang 12
Wisel 1
Kon 4
Nilai Murni : Hormat-menghormati, kerjasama, berusaha
Strategi/ Berpusatkan guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan, tunjuk
Teknik cara

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

Langkah/ Aktiviti PdPc Catatan


Masa

Set induksi - Murid berkumpul di dalam dataran PPKI Nilai: Hormat-


(5 minit) - Murid melakukan aktiviti memanaskan badan menghormati,
kerjasama,
berusaha
BBB:
Kon, wisel, jack,
boules.

Langkah 1 - Murid diminta untuk berada pada posisi yang telah


(10 minit) ditetapkan, iaitu :

Petunjuk :

Guru Murid

-Guru menunjukkan cara bagi melakukan poiting, iaitu:


 Teknik 1: half-lob
 Teknik 2: full-lob
 Teknik 3: rolling

-Murid menumpukan perhatian terhadap penerangan


guru.
- Murid tidak dibenarkan berada di hadapan guru
ketika guru membuat balingan
-Guru memperkenalkan beberapa tips mudah yang
boleh dilakukan ketika membuat pointing, iaitu :

Tip pointing:
• Kedudukan badan/ kaki mestilah seimbang.
• Tumpuan mata ke arah jatuhan bola
(landing point).
• Ketika bola dilepaskan jari rapat dan tangan
lurus serta pergelangan tangan bengkok ke
atas

- Secara individu, murid membuat latihan ansur maju


iaitu latihan melakukan pointing dengan teknik yang
betul.
- Guru membantu murid yang tidak dapat melakukan
aktiviti

Langkah 2 Guru mengadakan permainan kecil antara kumpulan


(15 minit) -Secara bergilir, murid membuat balingan
-Guru mengawasi pergerakan murid
-Guru mengucapkan tahniah kepada murid yang
berjaya

Langkah 3
(15 minit)

Petunjuk :

Jack
Kon
Boules

-Aktiviti menyejukkan badan


-Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid
-Bersurai

Penutup
(15 minit)

Refleksi:

CATATAN

_________________________________________________________________________

MINGGU 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

Mata : 1M1S - PETAQUE


Pelajaran
Kelas : Tahap 2
Bilangan : / 10 orang
Murid
Tarikh : 20 Ogos 2019 (Selasa)
Masa : 7:40 pagi – 8:40 pagi
Tajuk : Teknik asas bagi melakukan shooting:
 Teknik : shooting tepat
Pengetahuan : Murid dapat memegang boules menggunakan teknik asas yang betul
Sedia Ada
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
Pembelajaran Kognitif :
i. Memulakan permainan petaque mengikut peraturan yang
telah ditetapkan secara berkumpulan dengan betul
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya satu (1) teknik asas bagi
melakukan shooting iaiatu shooting tepat
Afektif
i. bersosial dengan rakan-rakan dan guru pelatih

Psikomotor
i. Membuat shooting dengan teknik yang betul iaitu secara
shooting tepat

Bahan Bantu Nama alat Jumlah (unit)


Mengajar Jack 3
Boules 9
Gelung rotan 2
Pundi kacang 12
Wisel 1
Kon 4

Nilai Murni : Hormat-menghormati, kerjasama, berusaha


Strategi/ Berpusatkan guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan, tunjuk
Teknik cara
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

Langkah/ Aktiviti PdPc Catatan


Masa

Set induksi - Murid berkumpul di dalam dataran PPKI Nilai: Hormat-


(5 minit) - Murid melakukan aktiviti memanaskan badan menghormati,
kerjasama,
berusaha

BBB:
Kon, wisel, jack,
boules.

Langkah 1 - Murid diminta untuk berada pada posisi yang telah


(10 minit) ditetapkan, iaitu :
Petunjuk :

Guru Murid

-Guru menunjukkan cara bagi melakukan shooting


tepat melalui beberapa langkah iaitu :

Petunjuk :
3 – shooting tepat

-Murid menumpukan perhatian terhadap penerangan


guru.
- Murid tidak dibenarkan berada di hadapan guru
ketika guru membuat balingan
-Guru memperkenalkan beberapa tips mudah yang
boleh dilakukan ketika membuat shooting tepat iaitu :
1. Pastikan lontaran menepati kawasan jatuhan
bola (landing point) dan menyeimbangkan
kekuatan lontaran dan ketinggian lontaran bola

2. Pastikan posisi kaki, lutut, badan, jari dan


tangan dalam keadaan betul dan selesa

3. Tumpukan perhatian kepada target (bola atau


jack)

4. Hayunkan tangan ke belakang dengan


pergerakan seluruh badan dengan lembut

5. Bongkokkan sedikit badan untuk menambah


kekuatan kepada teknik “Back swing”

- Secara individu, murid membuat latihan ansur maju


Langkah 2 iaitu latihan melakukan shooting tepat dengan teknik
(15 minit) yang betul.
- Murid dibenarkan menggunakan pundi kacang
terlebih dahulu sebelum menggunakan boules yang
sebenar
- Guru membantu murid yang tidak dapat melakukan
aktiviti

-Guru mengadakan permainan kecil antara kumpulan


Langkah 3 -Secara bergilir, murid membuat balingan
(15 minit) -Guru mengawasi pergerakan murid
-Guru mengucapkan tahniah kepada murid yang
berjaya

Petunjuk :

Jack
Kon

Boules
Penutup
(15 minit) -Aktiviti menyejukkan badan
-Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid
-Bersurai

Refleksi:

CATATAN

_________________________________________________________________________
BIDANG INTERAKSI: KELAB TARIKH : 17 JULAI 2019/ RABU
KEUSAHAWANAN
JUMLAH MURID: ORANG MASA : 1:30 PTG-2:30 PTG
TAJUK: ALAT DAN BAHAN MENYEDIAKAN SANDWICH
GAMBAR BERKAITAN :
Disediakan oleh :

…………………………………
(SITI MADIHA BINTI KATNI)
GURU PELATIH IPGKRM
