Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 5

Tarikh
Masa 60 minit
Kelas
Bidang Menggambar
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Pemandangan Dasar Laut
Aktiviti Montaj

Standard 1.1 Persepsi Estetik 1.2 Aplikasi Seni 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 1.1.1 Unsur Seni 1.2.1 Media 1.3.1 1.4.1
1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.2.1.1, 1.2.1.2 1.3.2 1.4.2
1.1.1.3 1.3.3 1.4.3
1.2.2 Teknik dan
1.1.2 Prinsip Proses
Rekaan 1.2.2.1 Teknik-
1.1.2.1, 1.1.2.2 basah atas kering

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;


Pembelajaran 1. Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada
pada gambar teknik montaj.
2. Murid dapat mengaplikasikan bahasa seni visual, media,serta proses, dan teknik
dalam penghasilan gambar teknik montaj.
3. Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya secara kreatif.
4. Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
 Guru menunjukkan contoh montaj.
 Guru menyatakan definisi montaj.
 Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh montaj.
Aplikasi Seni
 Guru memperkenalkan media yang digunakan.
 Guru menunjukcara menghasilkan latar belakang bagi menunjukkan unsur
ruang.
 Guru menunjuk cara menghasilkan montaj pemandangan dasar laut.
Ekspresi Kreatif
 Murid menghasilkan montaj mengikut kreativiti dengan bimbingan guru.
Apresiasi Seni
 Murid mempamerkan karya.
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya.
 Memberi ulasan karya.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat montaj berdasarkan empat
standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat – gunting
Belajar 2. Bahan - Kertas lukisan, gam dan gambar daripada bahan bercetak
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh montaj
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
