Anda di halaman 1dari 6

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 8 Julai 2019

Masa 11.40-12.40 tengahari

Kelas 5 Amanah

Bilangan Murid 18 orang

Tema MP Pertanian dan Penternakan di Malaysia


Tajuk Ayam Kampung Organik

Kemahiran/Fokus Kemahiran Menulis

Kemahiran Sedia Ada Murid biasa menulis dalam kehidupan seharian

3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat


Standard Kandungan
secara mekanis dengan betul dan kemas
3.2.7 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis
Standard Pembelajaran dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan
kemas.
1. Menulis ayat dalam perenggan berdasarkan
petikan “Ayam Kampung Organik” secara mekanis
Objektif Pembelajaran dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan
kemas

Pentaksiran Penilaian Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Berfikir dan saling kebergantungan

 Ilmu : Sains Pertanian


 Elemen Keusahawanan :
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
EK 1:1.9 Berkeupayaan memimpin: boleh
bekerjasama dalam kumpulan dan memimpin.

 Berani

Penerapan Nilai  Bekerjasama


 Keyakinan diri
 Komputer riba -1
 Pembesar suara -1
 Audio bunyi ayam -1
 Video “Ayam Kampung Organik” -1
 Sampul surat -3

Bahan Bantu Mengajar  Ayam bersaiz besar - 3


 Pen penanda -3
 Lembaran kerja :
 Pengayaan - 13
 Pemulihan - 5

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) : Pelaksanaan: aspek induksi set.

Kemahiran Insaniah (KI): CS4, CS6, TS1, ES4

Pedagogi Masa Ini(PMI): Kompetensi 6C, Komunikasi dan Kolaboratif


Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

 Meneka audio  Guru memperdengarkan


audio kepada murid BBM
Jawapan: : Komputer
Bunyi ayam  Murid diminta untuk meneka riba
bunyi yang terdapat dalam : Pembesar
 Video mengenai “Ayam audio tersebut suara
Kampung Organik” : Audio
: Video
 Guru memaparkan video
Contoh soalan:
bertajuk “Ayam Kampung
-Apakah makanan bagi Organik”
ayam kampung organik? KI: CS4
-Apakah kelebihan ayam  Guru dan murid bersoal
Set Induksi kampung organik jawab berdasarkan kepada
( 5 Minit) berbanding ayam lain? tajuk pelajaran Nilai:
Keberanian
-Pada pendapat kamu,
adakah perniagaan ayam
kampung organik ini
mampu menghasilkan
pendapatan yang tinggi?
Mengapa?

 Tajuk pelajaran:
“Ayam Kampung Organik”

Membaca petikan “Ayam


Kampung Organik” yang BBM
Aktiviti 1
berwarna secara : Sampul surat
 Setiap kumpulan diberikan
berkumpulan : LCD
satu sampul surat : Komputer riba
 Sampul surat tersebut
Rujuk lampiran 1 mengandungi petikan “Ayam EMK: Ilmu:
Kampung Organik” yang Pertanian
Langkah 1 diwarnakan
Nilai:
(15Minit)  Setiap kumpulan diminta
Kerjasama
untuk membaca petikan yang Keyakinan diri
telah diberikan dengan kuat
 Guru turut memaparkan
petikan tersebut di papan
putih

Langkah 2 Menulis ayat dalam Aktiviti 1


(20 Minit) petikan  Setiap kumpulan BBM
“Ayam Kampung Organik” diberikan gambar ayam : Ayam bersaiz
dalam tulisan berangkai besar
yang bersaiz besar dan : Pen penanda
sebatang pen penanda
 Murid dikehendaki untuk
KI: CS6, TS1,
menulis ayat dalam
ES4
perenggan berdasarkan
kepada teks “Ayam PMI:Kompetensi
Kampung Organik” 6C
dalam bentuk tulisan :Komunikasi
berangkai di atas dan Kolaboratif
gambar ayam tersebut
 Setiap kumpulan EMK: Ilmu:
dikehendaki untuk Sains Pertanian
mempersembahkan : EK 1: 1.9
hasil tulisan berangkai di
hadapan kelas Nilai:
 Kumpulan yang berjaya Keyakinan Diri
dan Kerjasama
menulis dengan tulisan
yang kemas dan cantik
akan mendapatkan
ganjaran

Pilih jawapan yang betul Aktiviti 1


 Guru memaparkan soalan BBM
kefahaman mengenai teks :Komputer riba
“Ayam Kampung Organik” : LCD
: Lembaran
dalam bentuk Power Point
kerja
 Murid dipilih oleh guru
secara rawak untuk
menjawab soalan Nilai:
 Murid yang dipilih perlu Keyakinan Diri
menjawab soalan Berdaya usaha
kefahaman tersebut

Langkah 3
(15 Minit) Aktiviti 2
Pengayaan
Pengayaan
 Murid dikehendaki membina
Membina lima ayat
lima ayat yang mengandungi
berdasarkan gambar dalam
kata hubung pancangan
tulisan berangkai
relatif berdasarkan kepada
gambar yang telah diberikan

Pemulihan
Pemulihan
Menulis dalam tulisan  Menulis semula ayat dalam
berangkai tulisan berangkai

Rujuk lampiran 2
Psikomotor  Murid akan menari mengikut
 Melakukan pergerakan video lagu “Tarian Ayam”
mengikut video lagu Nilai:
 Guru membimbing murid Keberanian
menyebut isi penting
Kognitif mengenai teks “Ayam
Penutupan
 Rumusan isi pelajaran Kampung Organik”
(5 Minit)
 Guru memberikan pujian
Sosial atas sikap murid yang
 Pujian atas usaha dan memberikan kerjasama
kejayaan sepanjang PdP.

Catatan Refleksi Pelajar:


Kekuatan Kelemahan Penambahbaikan

Catatan Guru Pembimbing:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
