Anda di halaman 1dari 6

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 26 Jun 2019

Masa 10.10-11.10 pagi

Kelas 5 Amanah

Bilangan Murid 18 orang

Tema MP Pertanian dan Penternakan di Malaysia


Tajuk Ternakan Kupang

Kemahiran/Fokus Tatabahasa : Kata Nafi dan Kata Pembenar

Murid biasa menggunakan kata nafi dan kata pembenar


Kemahiran Sedia Ada
dalam komunikasi harian.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan
Standard Kandungan betul mengikut konteks.

5.1.7 Memahami dan menggunakan kata nafi, kata


Standard Pembelajaran pembenar, kata arah, kata bilangan mengikut
konteks dengan betul.

1. Melengkapkan teks “Ternakan Kupang” dengan kata


nafi
dan kata pembenar yang betul
Objektif Pembelajaran
2. Membaca semula teks “Ternakan Kupang” yang telah
lengkap.

Pentaksiran Penilaian Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Berusaha untuk ketepatan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)  Ilmu : Ekonomi


 Elemen Keusahawanan :
EK 1:1.9 Berkeupayaan memimpin: boleh
bekerjasama dalam kumpulan dan memimpin.
EK 5: 5.4 Prinsip ketelusan: menyampaikan
maklumat dengan betul.

 Berani

Penerapan Nilai  Bekerjasama


 Keyakinan diri

 Set Lampu Isyarat - 18


 Gambar kupang - 1
 Sampul - 3
 Nota Ringkas - 8
 Teks “Ternakan Kupang” – 8
Bahan Bantu Mengajar  Sticky note - 3
 Lembaran kerja :
 Pengayaan - 14
 Pemulihan - 4

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) : Pelaksanaan: aspek Induksi set.

Kemahiran Insaniah (KI): CS4, TS1, TS6, TS13, ET1

Kompetensi 6C, Pembelajaran Berasaskan Penyelesaian


Pedagogi Masa Ini(PMI):
Masalah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

 Gambar Kupang  Guru akan menampal Contoh:


gambar pada papan putih
Contoh soalan: BBM: Gambar
1. Pernahkah kamu  Murid melihat gambar kupang
makan kupang? tersebut dan meneka nama
Ceritakan sedikit haiwan pada gambar tersebut KI: CS4, TS1
tentang rasa kupang
 Murid bersoal jawab dengan PMI: Pemikiran
tersebut. kritis dan
guru tentang haiwan tersebut
2. Pada pendapat anda, komunikasi
adakah untung yang
akan didapati oleh Nilai:
peniaga kupang adalah Keberanian
tinggi? Guru membimbing murid untuk
3. Negeri manakah yang menghubungkaitkan jawapan
dengan tajuk pelajaran pada
menjadi pengeluar
hari ini.
kupang terbesar di
Malaysia?

Set Induksi
Jangkaan jawapan:
( 5 Minit)
1. Pernah. Rasa kupang
seakan-akan kerang
2. Untung yang didapati
berdasarkan strategi
perniagaan peniaga
kupang.
3. Johor

 Isi pelajaran
Kata nafi dan kata
pembenar

 Tajuk pelajaran:
‘Ternakan Kupang’

Langkah 1 Cari sampul tersembunyi Aktiviti 1 Contoh:


(15Minit)  Wakil kumpulan akan
mencari sampul yang telah BBM: Sampul,
disembunyikan oleh guru nota ringkas,
teks “Ternakan
 Sampul tersebut Kupang”
mengandungi nota ringkas
mengenai kata nafi, kata KI: CS4, TS1,
pembenar dan teks TS13
“Ternakan Kupang”

PMI:
 Setiap kumpulan perlu
komunikasi
membaca nota ringkas
dan kolaboratif
secara senyap.
EMK: Ilmu:
Ekonomi
 Kemudian, mereka perlu
melengkapkan teks
Nilai:
“Ternakan Kupang” dengan
Kerjasama
mengisi kata pembenar dan
Keyakinan diri
kata nafi dengan betul.

Gallery Walk Aktiviti 1 Contoh:


 Setiap kumpulan akan
bergerak ke meja kumpulan BBM: Sticky
yang lain untuk menyemak note
jawapan yang telah dibuat
KI: TS1, TS6
oleh kumpulan tersebut.
 Setiap kumpulan akan PMI: PAK 21
diberikan ‘sticky note’ untuk
menulis komen mereka pada EMK: EK:
jawapan yang telah dibuat 1:1.9, 5:5.4
oleh kumpulan lain.
Langkah 2  Setiap kumpulan akan Nilai:
(20 Minit) bergerak ke hasil kerja Kerjasama
masing-masing untuk
menyemak jawapan dan
membaca komen yang telah
diberikan oleh kumpulan lain.
 Kemudian, setiap kumpulan
akan diberikan markah
berdasarkan hasil kerja
mereka.

Langkah 3 Membaca semula teks yang Aktiviti 1 Contoh:


(15 Minit) telah lengkap  Wakil murid akan membaca
semula teks yang telah KI: CS1,CS4
lengkap.
Nilai:
Aktiviti 2 Keyakinan Diri
Pengayaan Pengayaan Berdaya usaha
Membina ayat  Membina ayat dengan
menggunakan kata nafi dan
kata pembenar dengan betul
berdasarkan soalan yang
diberikan.
Pemulihan Pemulihan
Isi tempat kosong  Isi tempat kosong dengan
kata nafi dan kata pembenar
dengan betul

Kognitif  Murid menyebut kata nafi dan Contoh:


 Rumusan isi pelajaran kata pembenar yang telah
dipelajari KI: TS1,ET1
Nilai:
Penutupan Sosial  Guru memberikan pujian atas Keberanian
(5 Minit)  Pujian atas usaha dan sikap murid yang
kejayaan memberikan kerjasama
sepanjang PdP.

Catatan Refleksi Pelajar:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Catatan Guru Pembimbing:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
