Anda di halaman 1dari 6

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 21 Jun 2019

Masa 11.10-12.10 tengahari

Kelas 5 Amanah

Bilangan Murid 18 orang

Tema MP Pertanian dan Penternakan di Malaysia

Tajuk Industri Orkid

Kemahiran/Fokus Tatabahasa : Kata Hubung Pancangan Relatif

Murid biasa menggunakan kata hubung pancangan relatif


Kemahiran Sedia Ada
dalam komunikasi harian.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan
Standard Kandungan betul mengikut konteks.

5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung


pancangan relatif dan kata hubungan pancangan
Standard Pembelajaran
komplemen mengikut konteks dengan betul.

1. Mengenal pasti kata hubung pancangan relatif yang


terdapat di dalam teks berkaitan bunga orkid

Objektif Pembelajaran 2. Menulis maklumat mengenai bunga orkid yang


mengandungi kata hubung pancangan relatif dalam bentuk
peta buih

Pentaksiran Penilaian Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Berusaha untuk ketepatan

 Ilmu : Sains
 Elemen Keusahawanan :
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
EK 1:1.9 Berkeupayaan memimpin : boleh
bekerjasama dalam kumpulan dan memimpin.
EK 5: 5.4 Prinsip ketelusan: menyampaikan
maklumat dengan betul.

 Berani

Penerapan Nilai  Bekerjasama


 Keyakinan diri

 Set Lampu Isyarat - 18


 Gambar bunga orkid - 1
 Sampul - 3
 Teks Orkid - 3
 Kertas sebak - 3
Bahan Bantu Mengajar  Teks mengenai jenis bunga orkid – 3
 Lembaran kerja :
 Pengayaan - 14
 Pemulihan - 4

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) : Pelaksanaan: aspek Induksi set.

Kemahiran Insaniah (KI): CS4, TS1, TS6, TS13, ET1

Kompetensi 6C, Pembelajaran Berasaskan Penyelesaian


Pedagogi Masa Ini(PMI):
Masalah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

 Gambar Bunga Orkid  Guru akan menampal Contoh:


gambar pada papan putih
Contoh ayat dan menulis tiga set ayat BBM: Gambar
1. Pokok orkid yang bunga orkid
ditanam oleh ibu  Murid melihat gambar
hidup subur. tersebut dan meneka nama KI: CS4, TS1
2. Bunganya yang bunga pada gambar tersebut
PMI: Pemikiran
berwarna merah
 Murid perlu mengenal pasti kritis dan
sangat cantik. perkataan yang sama komunikasi
3. Setiap petang, terdapat dalam ketiga-tiga set
kakak akan ayat tersebut. Nilai:
Set Induksi menyiram Keberanian
( 5 Minit) tumbuhan yang
dijaga rapi itu.
Guru membimbing murid untuk
menghubungkaitkan jawapan
dengan tajuk pelajaran pada
 Isi pelajaran
hari ini.
Kata hubung pancangan
relating ‘yang’

 Tajuk pelajaran:
‘Industri Orkid’

Cari sampul tersembunyi


Aktiviti 1
 Wakil kumpulan akan
Soalan Guru: Contoh:
mencari sampul yang telah
1. Apakah jenis bunga orkid
disembunyikan oleh guru
yang kamu tahu? BBM: Sampul,
2. Pernahkah kamu melihat nota ringkas,
 Sampul tersebut
bunga orkid ini di rumah teks mengenai
kamu atau saudara-mara mengandungi nota ringkas pokok orkid
mengenai kata hubung
kamu?
3. Pada pendapat kamu, pancangan relatif dan sebuah KI: CS4, TS1,
adakah penanaman bunga teks mengenai pokok orkid TS13
Langkah 1 orkid ini dapat
(15Minit) memberikan pendapatan PMI:
 Setiap kumpulan akan
lumayan kepada penjual komunikasi
menerima teks yang berbeza
bunga orkid? dan kolaboratif
dan wakil kumpulan akan
membaca teks kumpulan
EMK: Ilmu:
Anggota badan yang lain mereka. Sains
Jangkaan jawapan
i. Bunga orkid hutan Nilai:
ii. Ya/Tidak  Murid dan guru akan bersoal Kerjasama
jawab tentang teks yang
iii. Ya kerana bunga Keyakinan diri
orkid menjadi dibaca oleh setiap kumpulan
tanaman hiasan di
rumah dan mendapat  Kemudian, murid perlu
permintaan yang menggariskan ayat yang
tinggi mengandungi kata hubung
pancangan relatif yang
terdapat dalam teks dengan
merujuk nota ringkas

 Setiap kumpulan akan


bertukar-tukar teks untuk
menyemak jawapan yang
telah dibuat.

Gallery Walk Aktiviti 1 Contoh:


 Setiap kumpulan akan
mendapat kertas sebak dan BBM: Lirik
maklumat mengenai satu Lagu
jenis bunga orkid yang
KI: TS1, TS6
berbeza bagi setiap
kumpulan. PMI: PAK 21
 Setiap kumpulan akan
memindahkan maklumat EMK: EK:
tersebut dalam bentuk peta 1:1.9, 5:5.4
buih pada kertas sebak
 Maklumat yang mempunyai Nilai:
kata hubung pancangan Keyakinan Diri
relative perlu digariskan. dan Kerjasama
 Kemudian, kertas sebak
tersebut akan ditampal di
Langkah 2 sekeliling kelas.
(20 Minit)  Setiap kumpulan akan
bergerak mengikut kumpulan
untuk melihat hasil kerja
kumpulan yang lain.
 Setiap kumpulan akan
diberikan sticky note untuk
memberi komen pada hasil
kerja kumpulan lain.
 Setiap kumpulan akan
bergerak ke hasil kerja
masing-masing untuk
membaca komen yang telah
diberikan oleh kumpulan lain.
 Kertas tersebut akan
dibiarkan selama seminggu
di dalam kelas supaya
mereka dapat membaca
maklumat tersebut secara
berterusan.

Mengenal pasti kata hubung Aktiviti 1 Contoh:


pancangan relatif  Murid akan membuka buku
teks pada halaman 116 KI: CS1,CS4

 Mereka perlu mengenal pasti Nilai:


ayat yang mengandungi kata Keyakinan Diri
hubung pancangan relatif Berdaya usaha

 Kemudian, mereka perlu


menyalin ayat tersebut dalam
buku latihan
Langkah 3
(15 Minit) Pengayaan
Menggabungkan ayat Aktiviti 2
menggunakan kata hubung Pengayaan
pancangan relatif  Menggabungkan dua ayat
dengan menggunakan kata
Pemulihan hubung pancangan relatif
Mengenal pasti ayat yang
mengandungi kata hubung Pemulihan
pancangan relatif  Murid menandakan ( / ) pada
ayat yang mengandungi kata
hubung pancangan relatif

Kognitif  Murid menyebut kata hubung Contoh:


 Rumusan isi pelajaran pancangan relatif yang telah
dipelajari KI: TS1,ET1
Nilai:
Penutupan Sosial  Guru memberikan pujian atas Keberanian
(5 Minit)  Pujian atas usaha dan sikap murid yang
kejayaan memberikan kerjasama
sepanjang PdP.

Catatan Refleksi Pelajar:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Catatan Guru Pembimbing:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia:


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
