1
10.00 am
2 3 4 5
10.30 am 11.15 am 11.45 am 12.15 pm
Pentaksiran
Soalan berbentuk
aras tinggi dalam
peperiksaan pusat Sumber
(40% UPSR dan 50%
SPM tahun 2016)
4 Elemen Sokongan
dalam Pelaksanaan KBAT di sekolah
3 ASPEK PENTING KBAT
SASARAN PELAKSANAAN YANG HENDAK DI CAPAI
B secara logik dan rasional. Refleksi pula adalah mengimbas kembali dan
mentafsir sesuatu perkara melalui pengalaman, tindakan, perasaan dan
maklum balas, seterusnya menganalisis dan mencerakin dalam membuat
kesimpulan.
2.5 IKLIM
TUMS – Tindakan Untuk Mencapai Standard ( 2.5.1- 2.5.2 )
PENGURUSAN OPERASI
STANDARD 2 …….SKPMg2
STANDARD PENARAFAN KBAT SKPMg2
PENGURUS INSTRUKSIONAL
3.1 PENGURUSAN KURIKULUM
TUMS – Tindakan Untuk Mencapai Standard ( 3.1.1.1 – 3.1.4.1 )
Apakah
satu isu
atau
Cabaran Utama
paling kritikal dalam pelaksanaan Sekolah
Pemangkin KBAT dalam kalangan organisasi
anda ?
Dengan menggunakan ‘sticky notes’ sila luahkan isu anda & lekatkan
di Commitment Board.
CABARAN UTAMA
PEMBUDAYAAN KBAT
CABARAN 5
CABARAN 1
Key Word 1
“ Mengubah Minda ”
Mind Setting
PELESTARIAN KBAT
ISU & CABARAN
CABARAN 5
CABARAN 2 MENGURUS
CARA : TINGKAHLAKU PENGAJARAN
- BENTUK TEAM KECIL
MENGUBAH SETTING ML KBAT & BERI TUNJUK ✓ THE HOW …
MINDA PENERIMAAN AJAR , COACHING & ✓ BARISAN PK & WARGA GURU DAN
MENTORING BERTERUSA
KEPIMPINAN & WARGA GURU
PEMIMPIN PERTENGAHAN :
- SETTING KPI KBAT SEKOLAH
✓ SEDIA & MEMIMPIN PENGAJARAN KBAT
THE WHY… ? ✓ MODUS OPERANDI CONTOH RPH KBAT
MENGAPA KBAT ? CABARAN 1 ✓ TINDAKAN & AMALAN DI BILIK DARJAH
✓ RUANG MASA RINTIS AMALAN KBAT
➢ TIDAK FAHAM TUJUAN CARA : DI SEKOLAH – TETAPKAN DATELINE
➢ TIDAK TAHU APA ITU KBAT SESI TOWNHALL PIBG / IBUBAPA ✓ AMALAN LW & PLC KBAT
➢ TIADA KEYAKINAN / TAKUT KOMUNIKASI & SESI PENATARAN ✓ LDP PROFESIONAL KBAT ( PENCERAMAH)
➢ TIDAK TAHU BAGAIMANA PEMBENTUKAN : ✓ PEMANTAUAN KP PANITIA , ML &
➢ TIDAK MAHU / COMFORT ZONE JK PEMANDU KBAT & ORGANISASI PENTADBIR
KBAT
KURIKULUM
PELAN PEMAJUAN SEKOLAH – SISTEM NAVIGASI DRONE
PELAN STRATEGIK & OPERASI
SWOT ANALISIS
MODEL GROW ME
PENGURUSAN KBAT SEKOLAH
KPI KBAT
SK MOHD SHAH
TRANSFORMASI SEKOLAH TS25
SEKOLAH PEMANGKIN KBAT
SEKOLAH RINTIS STEM
6 THINKING
HATS SISTEM PASUKAN
PEMANDU
PEMBELAJARAN
ABAD 21
PENGURUSAN KBAT
KECEMERLANGAN Amalan Pembelajaran Secara Menyeluruh & Holistik melalui Pengintegrasian Pembelajaran
Abad 21 & PBD sebagai Pemangkin Penguasaan Tahap Minimum dalam PKSR 1 & 2 serta UPSR.
AKADEMIK
Penyertaan Pertandingan Koakademik , STEM & Penyertaan Projek Inovasi STEM, FERTIGASI
KOKURIKULUM Inovasi, Projek FERTIGASI, RBT & DRON. & Environment Scanning menggunakan
Perkhemahan Kokurikulum STEM. Teknologi Digital DRON
PdPc Blended learning :
BAKAT
Kebitaraan Sukan Talent Corps :
Penubuhan Bolasepak, Olahraga, Bola Jaring & Bola Baling
‘Talent Corps’
MURID untuk merealisasikan
Matlamat Utama - murid terpilih mewakili peringkat negeri & Kebangsaan.
2 Memastikan setiap murid profisien dalam Bahasa Malaysia & Bahasa Inggeris
ANJAKAN PPPM 7 Memanfaatkan ICT bagi meningkatkan kualiti pembelajaran di Malaysia
10 Memaksimumkan keberhasilan murid bagi setiap ringgit
KRA 1 Guru Berkualiti
KRA 2 Pembelajaran Bermakna
OBJEKTIF
Meningkatkan Prestasi Pentaksiran Bilik Darjah ( PBD ) melalui DTR bagi lonjakan Peratus Lulus
Sekolah dari segi kualiti dan kuantiti dalam Peperiksaan Kendalian Sekolah Rendah (PKSR 1 & 2)
SASARAN PRESTASI
KPI Kuantiti : Murid Mencapai Tahap Minimum (MTM) Gred D dalam
1
semua mata pelajaran.
2 Kualiti : Peningkatan Gred A dan B dalam semua mata pelajaran
DASHBOARD
PELAN TAKTIKAL Peningkatan sebanyak 5% pada setiap tahun mulai 2019 sehingga 2022.
KUALITI PRESTASI
AKADEMIK INISIATIF / STRATEGI ( CADANGAN TINDAKAN - PINTAS )
SK MOHD SHAH 1 Instructional Rounds DTR Std 4.1 – 4.6 SKPMg2
TS25 PENJAMINAN
2 Digital Classroom & Penggunaan Digital Tools (DTR)
KUALITI PdPc
3 Implementasi PdPc KBAT & 6C dibilik darjah
1 PLT - Teacher Sharing Session
PLC
2 SLT - Dialog Reflektif Berfokus
PELAKSANA Semua Guru Tahun 1 – 6
PELAN OPERASI SEKOLAH ( PINTAS ) :
BIDANG KRA 1 : GURU BERKUALITI
BIDANG KRA 2 : PEMBELAJARAN BERMAKNA
MURID SLT
Penjaminan
Instructional Rounds Mengikut MENCAPAI
Kualiti &
Mentoring
1. DTR Std 4.1 – 4.6 PLT Middle Leaders Takwim - TAHAP
Pematuhan
&
Pemantauan : Koordinator IR Pelaksanaan MININUM Pembelajaran
SKPMg2 GRED D
Std 4
SKPMg2
di Makmal
dalam semua Komputer
mata pelajaran
Dan
Peningkatan
Peningkatan
Implementasi PdPc Semua Guru Pencapaian
Gred A dan B Pretasi Pementoran &
Mata Pelajaran Sepanjang
3. KBAT & 6C dibilik Pemantauan : Koordinator Tahun
- dalam semua PdPc Guru Bimbingan
darjah PA21 mata pelajaran di Bilik
Darjah
KBAT & PA21
1. Perancangan
2. Pelaksanaan
3. Pemantauan
4. Penilaian
MODEL
GROW ME
SK MOHD SHAH TS25
MODEL
GROW ME
6 HATS
PANITIA
SK MOHD SHAH TS25
MODEL GROW- AMALAN PEMBUDAYAAN KBAT
z
GOAL SETTING
PERANCANGAN KEPIMPINAN SEKOLAH : B) Menubuhkan Jawatankuasa Pembudayaan
A) Mencapai markah keseluruhan 90% KBAT Sekolah
pelaksanaan amalan terbaik KBAT
dalam elemen : C) Menyediakan Rancangan Pemajuan
Sekolah & KPI KBAT
1. Kepimpinan
2. Pengurusan Organisasi D) Merancang Aktiviti KBAT Melalui
3. Aktiviti Kurikulum & Kokurikulum Pemimpin Pertengahan ( ML )
4. Pembelajaran dan Pemudahcaraan
( PdPc) E) Pemantapan Kokurikulum KBAT melalui
Aktiviti 8 Kelab Penyelidik Muda
REALITY CHECKING
PERANCANGAN KEPIMPINAN KBAT SEKOLAH :
OPTION EXPLORATION
LANGKAH KEPIMPINAN SEKOLAH :
A ) Bimbingan & Pementoran / CPD & Bina Upaya KBAT bersama penasihat STEM & KBAT
Prof. Madya Dr Main Rindam (USM ) – 2 kali setahun.
B) Mengadakan Kem KBAT Panitia Mata Pelajaran Teras & Pra Sekolah – 2 kali setahun
WAY FORWARD
LANGKAH KEPIMPINAN SEKOLAH :
A)Ketetapan yang jelas tentang pembudayaan KBAT kepada seluruh warga sekolah –
Buku Tatacara & SOP Pengurusan Tahunan Sekolah.
B) Pemantauan & Penilaian Program KBAT melalui Instrumen LW dan Kualiti PdPc
Insturctional Rounds ( IR ).
MONITORING
LANGKAH KEPIMPINAN SEKOLAH :
EVALUATION
LANGKAH KEPIMPINAN SEKOLAH :
A)Membuat Penilaian Pencapaian Sasaran KPI KBAT Sekolah yang telah ditetapkan pada
awal tahun.
C) Melihat dan menilai tahap pengupayaan E ) Menilai dan Membuat Perancangan TNA
guru-guru dan staf dalam pelaksanaan bagi tambahbaik pelaksanaan KBAT.
KBAT di sekolah.
F) Mengadakan Sesi Dialog Prestasi Sekolah
D) Menilai dan menambahbaik Sumber Pemangkin KBAT bersama semua guru
Pendidikan KBAT bagi mencapai semua dan staf sekolah.
sasaran yang ditetapkan.
PENGURUSAN KBAT SK MOHD SHAH TS25 TAHUN 2020
PASUKAN PEMANDU KBAT SEKOLAH
1. Pengerusi En. Azmar bin Yahaya – Guru Besar
Timbalan Pengerusi Pn. Hayati bt Ahmad – PKP
PERNYATAAN Asas kepada pemahaman guru dalam melaksanakan KBAT dalam kurikulum dirujuk kepada Kata Kerja dalam pernyataan
Standard Kandungan (SK) dan Standard Pembelajaran (SP) iaitu tahap pemikiran :
KBAT KURIKULUM
- Mengaplikasi
- Menganalisis
- Menilai
- Mncipta
MENGAPLIKASIKAN KETETAPAN Domain Pengetahuan, Domain Kemahiran & Domain Nilai dikuasai melalui proses PdPc dengan mencapai
DOMAIN PENGETAHUAN, SASARAN PRESTASI Tahap Penguasaan (TP) yang ditetapkan dalam Dokumen Standard setiap mata pelajaran.
KEMAHIRAN & NILAI Memastikan semua domain ini menjadikan perkembangan murid holistik, seimbang dan bersifat insaniah.
KUALITI Penulisan RPT dan RPH disemak setiap minggu.
PRESTASI 100 % Pelaksanaan PdPc berkualiti
Setiap murid dapat membuat penaakulan iaitu kebolehan murid membuat pertimbangan secara logik dan
rasional.
KETETAPAN
Murid dapat membuat refleksi iaitu mengimbas kembali atau mentafsir sesuatu perkara melalui
SASARAN PRESTASI
PENAAKULAN & pengalaman, tindakan, perasaan dan maklumbalas seterusnya menganalisis & mencerakinkan dalam
REFLEKSI membuat kesimpulan
KUALITI 100 % Penggunaan Peta Pemikiran i-think dalam semua mata pelajaran &
PRESTASI Pembentangan Analisis Data Students Voice 6 Thinking Hats – 2 kali setahun.
Kebolehan dan Keupayaan mengaplikasikan pengetahuan, kemahiran dan nilai serta membuat penaakulan
dan refleksi.
MENYELESAIKAN KETETAPAN
Murid boleh selesaikan masalah, membuat keputusan dengan tepat & bijaksana, menghasilkan sesuatu
SASARAN PRESTASI
MASALAH, MEMBUAT yang berinovasi dan bermanfaat serta mampu mencipta sesuatu yang baharu dan apa jua bentuk apabila
KEPUTUSAN, BERINOVASI mengalami proses pembelajaran.
& MENCIPTA SESUATU KUALITI 2 Projek RBT & Fertigasi
PRESTASI 2 Penyertaaan dalam Pertandingan STEM
1 Kajian Khas STEM & Program Dron.
SK MOHD SHAH TRANSFORMASI SEKOLAH (TS25) 1.0 KPM :
PETUNJUK PRESTASI UTAMA (KPI) KBAT
KBAT PEDAGOGI TS25
Bagi melaksanakan KBAT dalam PdPc, guru merujuk kepada Standard Pembelajaran (SP) yang dinyatakan.
PERNYATAAN
Standard Pembelajaran (SP) merupakan pernyataan tentang apa yang murid patut ketahui dan boleh lakukan.
KBAT PEDAGOGI
STANDARD KETETAPAN
PEMBELAJARAN (SP) SASARAN PRESTASI Kenal Pasti elemen KBAT dalam Standard Pembelajaran (SP)
BERASASKAN KBAT
KETETAPAN Objektif Pembelajaran ditulis secara eksplisit.
SASARAN PRESTASI Sediakan aktiviti yang boleh murid menggunakan KBAT.
RANCANG PdPc &
Verifikasi RPH Guru setiap minggu.
SEDIAKAN RPH KUALITI PRESTASI Verifikasi RPH Bulanan KBAT, Instrumen Tahap Kualiti PdPc KBAT & PA21 dan Instrumen Instructional
Rounds (IR) Std 4 SKPMg2 setiap bulan.
KETETAPAN
Guru Menyediakan BBB yang dapat menggalakan KBAT
BAHAN BANTU BELAJAR SASARAN PRESTASI
(BBB) KUALITI PRESTASI
Semakan RPH dan PdPc Guru setiap minggu &
Verifikasi melalui LW PA21 mengikut Takwim PLC
Menggunakan alat fikir yang sesuai
KETETAPAN
Mengemukakan soalan yang boleh menggalakan KBAT
SASARAN PRESTASI
PELAKSANAAN PdPc Mewujudkan suasana bilik darjah berbentuk penggalakan KBAT
Sekurang-kurangnya 2 alat fikir & Teknik Penyoalan KBAT digunakan
KUALITI PRESTASI
Pemantauan Berkualiti & Berfokus Melalui Instructional Rounds ( IR ), LW & Pencerapan 2 kali setahun
MENTAKSIR KETETAPAN
Memastikan terdapat soalan KBAT di dalam pentaksiran.
SASARAN PRESTASI
KETETAPAN
REFLEKSI Membuat refleksi tentang keberkesanan PdPc dalam menggalakan KBAT
SASARAN PRESTASI
KUALITI PRESTASI RPH Guru Setiap Hari
Pembelajaran Berasaskan Projek ( PBL ) / Kefahaman Melalui Rekabentuk ( KmR ) untuk TS25
Pembelajaran Abad 21 ( PA21 ) + Penggunaan Digital Tools & Resources (DTR)
KETETAPAN
STRATEGI PdPc Struktur Pembelajaran Koperatif :
SASARAN PRESTASI
- Share N Turns - Mine And Combine - Look -Think-Comment - Hot Seat - Gallery Walk
- Round Robin - Think – Pair-Share - Round Table
ALAT BERFIKIR KETETAPAN
- Peta Pemikiran i-think - 6 Thinking Hats - Peta Minda - Soalan & Penyoalan
( TOOLS ) SASARAN PRESTASI
KUALITI PRESTASI Menggunakan strategi & alat berfikir mana-mana dua (2) di atas sewaktu PdPc
SK MOHD SHAH TRANSFORMASI SEKOLAH (TS25) 1.0 KPM :
PETUNJUK PRESTASI UTAMA (KPI) KBAT
Melalui PS, guru dapat mentaksir Tahap Penguasaan KBAT dikalangan murid.
JSU – Jadual Spesifikasi Ujian Semua Panitia Mata Pelajaran mengandungi 25% soalan pada aras
KETETAPAN kognitif tinggi.
PENETAPAN SASARAN PRESTASI Penyediaan JSU dan Item Soalan KBAT dalam pentaksiran sekolah adalah mengikut ketetapan JK
PEMBINAAN ITEM KBAT Kurikulum & KBAT sekolah
KUALITI PRESTASI Soalan Peperiksaan PKSR 1 & PKSR 2 – 2 kali setahun
Stimulus
CIRI-CIRI ITEM KBAT KETETAPAN Pelbagai Tahap Aras Pemikiran
SASARAN PRESTASI
Item tidak berulang
Situasi Sebenar Dalam Kehidupan Seharian
KUALITI PRESTASI Semua Jenis Peperiksaan & Pentaksiran – 2 kali setahun
SK MOHD SHAH TRANSFORMASI SEKOLAH (TS25) 1.0 KPM :
PETUNJUK PRESTASI UTAMA (KPI) KBAT
KPI KBAT KOKURIKULUM TS25
Elemen KBAT dalam Kokurikulum dilaksanakan melalui tiga bidang aktiviti :
PERNYATAAN 1. Pasukan Unit Beruniform
KBAT KOKURIKULUM 2. Sukan dan Permainan
3. Kelab dan Persatuan
Kemahiran Berfikir .
- Pemikiran Kreatif & Inovatif
- Penyelesaian Masalah & Penaakulan
- Keupayaan Belajar
Pengetahuan
KETETAPAN Kemahiran Memimpin
SASARAN PRESTASI Kemahiran Dwibahasa / Komunikasi
ASPIRASI MURID DALAM
Etika & Kerohanian
AKTIVITI KOKURIKULUM Identiti Nasional
Pelaksanaan 8 Kelab Penyelidik Muda - setiap minggu
Pembudayaan STEM & Drone – 2 kali setahun
HIP ( Highly Immersive Programme )- setiap hari Selasa
KUALITI PRESTASI
Fertigasi & Go Green Generation – 2 kali setahun
Sukan Kebitaraan – Bolasepak setiap minggu
Konvoi Kembara Mesra Merdeka – setahun sekali
Elemen KBAT dalam Kokurikulum TS25 dilaksanakan melalui Program 1 Murid 1 Projek yang
merupakan inisiatif projek inovasi Kelab dan Persatuan.
KETETAPAN
Melaksanakan satu projek secara berkumpulan.
SASARAN PRESTASI
Program ini dapat meningkatkan keupayaan belajar, menyelesaikan masalah, menaakul dan mampu
1 MURID 1 PROJEK berfikir secara kreatif dan inovatif.
Folio – Hasil Kerja yang mempamerkan keupayaan, perkembangan dan pencapaian projek.
KUALITI PRESTASI Manual Pengguna – Garis panduan kepada pengguna untuk menggunakan sistem tertentu
Carta Alir – Arahan-arahan lengkap dan prosedur
Secara berterusan sepanjang tahun
KETETAPAN Menilai pencapaian dan kebolehan / kecekapan murid
SASARAN PRESTASI Setiap proses kerja dan hasil kerja akan diberi penilaian yang menyumbang markah keseluruhan
kokurikulum di dalam sistem PAJSK & SEGAK
PENILAIAN Aplikasi Pengetahuan, Kemahiran & Nilai
CIRI KBAT Kebolehan Menaakul & Menyelesaikan Masalah
KUALITI PRESTASI Membuat Keputusan
Kebolehan Refleksi
Hasil Inovasi
Penilaian melalui mana-mana dua (2) di atas.
SK MOHD SHAH TRANSFORMASI SEKOLAH (TS25) 1.0 KPM :
PETUNJUK PRESTASI UTAMA (KPI) KBAT
KPI KBAT KOMUNITI & SWASTA TS25
Permuafakatan & Perkongsian Pintar amat penting bagi membawa kejayaan kepada sesebuah organisasi Pendidikan masa kini.
PERNYATAAN Jalinan permuafakatan strategik dan saling melengkapi antara :
KBAT SOKONGAN - Sekolah dengan Ibubapa
KOMUNITI & - Sekolah dengan Komuniti
- Sekolah dengan Sektor Swasta
SEKTOR SWASTA
….…dapat menjayakan aspirasi Pendidikan dan pembentukan generasi masa depan.
KBAT dalam Bina Upaya di definasikan secara operasi sebagai satu proses latihan pembangunan profesionalisme yang dilalui oleh
guru-guru untuk meningkatkan tahap kompetensi dalam KBAT.
PERNYATAAN
KBAT BINA UPAYA KBAT dalam Bina Upaya yang terancang dan sistematik membolehkan guru memberikan perkhidmatan terbaik kea rah mencapai
keberhasilan murid berfikiran aras tinggi.
KBAT dalam Bina Upaya dilaksanakan secara komprehensif, intensif dan berterusan melalui pelbagai kaedah seperti latihan ,
pembelajaran komuniti dan secara terarah kendiri.
KETETAPAN
Pembelajaran Terarah Kendiri
SASARAN PRESTASI
Pembudayaan ilmu melalui pembacaan bahan digital & bukan digital / EPSA
Perbincangan professional bersama rakan sejawat
KUALITI PRESTASI Pelaksanaan Kajian – Kajian Kes atau Kajian Tindakan
Menghadiri Kursus , Latihan , Bengkel , Seminar, Kolokium & Konvensyen dengan pembiayaan sendiri
Sekurang-kurangnya 3 kali setahun
MEKANISME /
KETETAPAN
MODUS OPERANDI Bimbingan & Pementoran / LDP
SASARAN PRESTASI
KETETAPAN
PLC / Komuniti Pembelajaran Profesional ( KPP )
SASARAN PRESTASI
GURU BERKUALITI :
PEMANGKIN KEBERKESANAN PELAKSANAAN STEM
KRA 1
PLT Instructional Rounds : Penjaminan Kualiti Amalan PdPc STEM dibilik darjah
GURU
Pelaksanaan Inisiatif STEM secara
BERKUALITI KOKURIKULUM bersepadu melalui aktiviti ko-kurikulum Penyertaan dalam Projek Inovasi STEM
& bersama penglibatan PIBKS. diperingkat Daerah, Negeri & Kebangsaan
HUBUNGAN
MINGGU STEM DR MAIN & PERKHEMAHAN STEM
KOMUNITI
MENCAPAI
ASPIRASI
PA 21 MEMBUDAYAKAN
SHOWCASING PBS & PBL MATLAMAT
KEMAHIRAN KEFAHAMAN
KmR
KOMUNIKASI
MELALUI
MODEL REKA BENTUK
MEREKABENTUK
PdP BERSEPADU ( PBL )
KURIKULUM ‘Deep Learning’
‘ Backward
Design ‘ MENJANA SK MOHD SHAH
PROGRAM TRANSFORMASI
PEMIKIRAN
SEKOLAH (TS25) 1.0
KBAT & INOVASI
z
BIDANG KEBERHASILAN UTAMA (KRA) FLIPPED CLASSROOM SK MOHD SHAH
RPH
DITETAPKAN.
2020
PdPc STD4 & HANTAR SEBULAN SEKALI.
KBAT PEDAGOGI
PEMBELAJARAN ABAD KE 21
KANVAS TAHAP KUALITI PdPc KBAT &
STD 4 SKPMg2 ( TS25 SK MOHD SHAH 2018 - 2025 )
02 08
01 07 10
PENERAPAN
STRATEGI NILAI MURNI PEMBERIAN
ANDERSON PdPc PENERAPAN TUGASAN
REVISED KEMAHIRAN
TAXANOMY INSANIAH /
03 SOFT SKILLS : 09 11
ELEMEN PENGGUNAAN
TEKNIK MERENTAS BILIK KHAS
PENYOALAN KURIKULUM
(EMK)
AKTIVITI MURID :
A) KAEDAH PEMBELAJARAN KOPERATIF 04 06
BAHAN PEMBELAJARAN DAN
B) AKTIVITI KBAT 05 TOOLs PdPc :
SK MOHD SHAH TRANSFORMASI SEKOLAH (TS25) 1.0 KPM
13300 TASEK GELUGOR, PULAU PINANG
INSTRUMEN KUALITI Pengajaran & Pemudahcaraan ( RPH KBAT )
STANDARD 4 SKPMg2
TEMA : ………………………………………………………………………………………………………………………
TOPIK : ………………………………………………………………………………………………………………………
PENTAKSIRAN SEGAK
( KECERGASAN FIZIKAL )
PENTAKSIRAN PSIKOMETRIK (PPSi)
( MINAT & KECENDERUNGAN )
PROFIL MURID TAHUN 6 Pentaksiran
Kecenderungan LM gambaran
Pencapaian Matematik sederhana
Visual Ruang 40
PENGESANAN
PEMANTAUAN
BERCERITA PENYELARASAN PEMENTORAN
ANALISIS DATA
EVIDEN
Pentaksiran dijalankan
secara Autentik dan
berterusan.
AUTENTIK
INSTRUMEN DAN KAEDAH PENTAKSIRAN PBD INTERVENSI DALAM PBD
JANUARI FEBRUARI MAC APRIL MEI JUN JULAI OGOS SEPTEMBER OKTOBER NOV
Untuk pentaksiran 4 subjek dalam
PBD, guru-guru yang mengajar Mengenalpasti
tahap
di kelas dan darjah yang sama boleh
kemahiran Pelaksanaan Pelaksanaan
bekerjasama untuk melaksanakan membaca, PBD Pelaporan Post Mortem PBD Pelaporan Post Mortem
pentaksiran berdasarkan satu aktiviti. menulis, Penggal Pelaksanaan Program PBD bersama PBD Penggal Pelaksanaan Program PBD PBD
mengira dan Pertama Intervensi PBD Ibubapa & Panitia Mata Kedua Intervensi PBD bersama Panitia Mata
menaakul Mengikut kesesuaian Waris murid. Pelajaran Mengikut kesesuaian Ibubapa & Pelajaran
murid secara dan kreativiti guru subjek Penggal Kedua dan kreativiti guru subjek waris Penggal
holistik. murid Kedua
THE BIG IDEA - BM BHS INGGERIS MATEMATIK SAINS
Tanggungjawab Tanggungjawab Tanggungjawab
semua guru Semua guru Semua guru
SHOW AND subjek subjek subje
TELL
Guru mengenalpasti The Big Idea Guru seterusnya menyambung The Big Idea Guru Matematik menyambung Guru Sains menyambung
atau aktiviti utama pentaksiran. atau aktiviti utama pentaksiran. pentaksiran projek mudah pentaksiran projek mudah
yang telah dilaksanakan yang telah dilaksanakan
Contoh : Setelah meneliti Contoh : Setelah meneliti Standard
mengikut aktiviti yang mengikut aktiviti yang
Standard Kandungan dan Kandungan dan Standard Pembelajaran. Guru Ibubapa
bersesuaian berdasarkan bersesuaian berdasarkan
Standard Pembelajaran. Guru Guru Bahasa Inggeris menyambung projek
Standard Kandungan dan Standard Kandungan dan
Bahasa Melayu telah memutuskan tersebut dengan mengadakan aktiviti Pihak yang terlibat untuk membantu
Standard Pembelajaran. Standard Pembelajaran.
untuk melaksanakan aktivti bercerita di mana murid akan bercerita murid-murid di dalam PBD
projek mudah. berkaitan projek yang telah dilaksanakan. Rakan sebaya
KBAT PENTAKSIRAN BILIK DARJAH ( PBD ) NORMA BAHARU
KBAT PENTAKSIRAN
PELAPORAN PROFIL MURID PPSR 2017
TAHAP PENGUASAAN MURID
TP TP 47.9%
8.2%
6 4
TP TP
9.6%
5 34.3% 3
PENTAKSIRAN & PENILAIAN KOKURIKULUM
Penilaian aktiviti
kokurikulum dilakukan
secara berterusan
sepanjang tahun bagi
menilai pencapaian dan
kebolehan murid dalam
menyiapkan sesuatu
aktiviti.
NT
KEPIMPINAN MIDDLE LEADERS
KEBERHASILAN : BERASASKAN KECEMERLANGAN
KECEMERLANGAN
I A
PA 21 & KBAT / PdPc STEM
PLC & PLTC
AKADEMIK KUALITI MURID
PENGLIBATAN MENYELURUH
P S
KUALITI GURU
KEPIMPINAN & MURID DALAM PdPc &
SOKONGAN KOMUNITI KOKURIKULUM KBAT
( STUDENTS ENGAGEMENT )
2 0
% KELULUSAN PEPERIKSAAN UPSR / PKSR 1 & 2 PEMBELAJARAN KBAT PA 21 KBAT & STEM
% SKOR PENCERAPAN PdPc KBAT GURU STD 4 KEPIMPINAN
0 2
INSTRUCTIONAL ROUNDS : PROGRAM MOTIVASI & PENINGKATAN
APLIKASI E – PENILAIAN PdPC POTENSI DIRI MIDDLE LEADERS
DIALOG PRESTASI & DIALOG
KUALITI MURID REFLEKTIF ML
% KEHADIRAN MURID ETR 75 % MURID MELEPASI TAHAP ETR 95% SKOR PENCERAPAN SOKONGAN KOMUNITI
DATA STUDENTS VOICE MINIMUM DALAM SEMUA PEPERIKSAAN PdPc KBAT GURU STD 4 SKPMg2 HARI KUALITI , INOVASI &
PKSR 1 & 2 DAN UPSR SHOWCASE TS25 DAN
PENINGKATAN SKOR & % WAJARAN TAJAAN KEM
ETR 95% KEHADIRAN MURID STD 4SKPMg2 PADA SETIAP TAHUN KBAT MP
KRITERIA KEJAYAANPENGLIBATAN 100% DALAM SUKAN, KRITERIA KEJAYAAN
KUALITI MURID KOKURIKULUM , STEM & TUNAS WELLNESS SPA KUALITI GURU
KBAT
BINA UPAYA
PROFESIONAL
PEMIMPIN PERTENGAHAN
ASPIRASI MURID
AKTIVITI MY SHIELD
OBJEKTIF UTAMA KBAT BINA UPAYA :
z
KBAT BINA UPAYA - PROFESIONAL
PENGADAPTASIAN
BARISAN PENOLONG KANAN
GB HARI INI
4 – 8 NOV 2019
KBAT
BINA UPAYA PROFESIONAL - STEM Team Building
SLIDE VIDEO
KBAT
BINA UPAYA PROFESIONAL - STEM Team Building
SLIDE VIDEO
BINA UPAYA - PROFESIONAL
MAJLIS APRESIASI SK MOHD SHAH
24-26 Nov 20 19 , Pulau Langkawi, Kedah
LAWATAN PENANDA ARAS
TUARAN - KUNDASANG
SMK BADIN TS25 KOHORT 2
SABAH TOUR , 5 – 8 JULAI 2019
MEMPERKASAKAN KBAT TS25
KBAT BINA UPAYA PROFESIONAL
& KBAT KOKURIKULUM
PEMIMPIN PERTENGAHAN & ASPIRASI MURID
ONE PAGE REPORT KBAT / PELAPORAN KBAT SATU MUKA SURAT TS25
BINA UPAYA PROFESIONAL BERSAMA PPD TUARAN SABAH
HARI KUALITI , TEKNOLOGI & SHOWCASE TS25 – 2.0 PADA 10 -12 APRIL 2018
ONE PAGE REPORT KBAT / PELAPORAN KBAT SATU MUKA SURAT TS25
KBAT BINA UPAYA PROFESIONAL – EDU TALK OLEH PROF MADYA DR MAIN RINDAM ( USM )
HARI KUALITI , TEKNOLOGI & SHOWCASE TS25 – 2.0 , PADA 10 – 12 APRIL 2018
KBAT BINA UPAYA
PEMIMPIN PERTENGAHAN
( MIDDLE LEADERS )
DISTRIBUTED LEADERSHIP :
21 CENTURY MIDDLE LEADERS
ST
z KBAT HUBUNGAN
KOMUNITI & SEKTOR
SWASTA
KBAT PENTAKSIRAN
SKPMg2 KBAT PEDAGOGI
KBAT KURIKULUM
KBAT PEDAGOGI
GOAL
KBAT KURIKULUM
KBAT PEDAGOGI
KBAT
SETTING
KOKURIKULUM
KBAT PEDAGOGI
KBAT BINA UPAYA
PEMIMPIN PERTENGAHAN ( MIDDLE LEADERS )
ONE PAGE REPORT / PELAPORAN SATU MUKA SURAT TS25 - KBAT BINA UPAYA
BIMBINGAN DAN PEMENTORAN : DIGITAL TOOLS RESOURCES ( DTR ) UNTUK PdPc DIGITAL
PADA 21 MEI 2018
PLC : LEARNING WALK
INSTRUMEN PENILAIAN PELAKSANAAN LEARNING WALKS LW PA21 & 6C
PEMBELAJARAN ABAD 21 & APLIKASI KBAT 6C
(Penilaian ini dibuat oleh guru terhadap guru sepintas lalu)
6 ASPIRASI MURID
PPPM 2013-2025
KEMENJADIAN MURID
PEMBENTANGAN POSTER
STUDENTS VOICE 6 HATS
BRONZE AWARD
KONVENSYEN KEBANGSAAN TS25
UKM , BANGI , SELANGOR
1 – 3 OKTOBER 2018
BINA UPAYA NORMA BAHARU
KBAT
KOKURIKULUM
PEMBELAJARAN ABAD 21 UNTUK KEHIDUPAN
KBAT KOKURIKULUM
PERASMIAN BILIK TUNAS WELLNESS SPA
AKTIVITI KBAT KOKURIKULUM
TUNAS WELLNESS SPA
BILIK TUNAS WELLNESS SPA TS25
PROGRAM KEMENJADIAN MURID
LAWATAN PEGAWAI KPM
DR LIEW YON FOI , IAB BDR ENSTEK & PN SITI AISYAH
BPK , KPM , 11 JULAI 2019
KEMENJADIAN
MURID
SK MOHD SHAH TS25
PIBKS
AZZUHA TRAVEL
CCRC KG SELAMAT & TOURS
ABBA BIKERZ OLIVE HOUSE
ICU JPM CEMPAKA SARI
QSI ALPHA THERAPY
MRSM ULUL ALBAB
ARKITEK MELATI
SINAR HARIAN
KRT KG BAHARU
PERUBATAN ALTERNATIF SEKOLAH ANGKAT IN(3)TREE
KEDAH BHD
MASJID JAMEK KG BAHARU
KONVOI
KEMBARA MESRA
MERDEKA
2019 - 2021
SEKOLAH ANGKAT UDA
2019 - 2021
KOMITMEN PIBG – PASCA COVID-19
KOMITMEN AGENSI KERAJAAN & IBUBAPA
– PASCA COVID-19 -
SEBARAN MAKLUMAT HEM : BUAT IBUBAPA
& KOMUNITI MELALUI MEDIA SOSIAL
GOOGLE FORM
KESIAPSIAGAAN IBUBAPA
PASCA COVID-19
SESI MOTIVASI IBUBAPA
PERUBATAN ALTERNATIF KEDAH BHD
DR ARIFF