Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru Adriana Zafirah Binti Mohd Khair


Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan
Tahun 4 Cemerlang
Tarikh 6 Februari 2022
Masa 11.00 pagi – 11.30 pagi
Bil. Murid 10 Orang (2 Perempuan, 8 Lelaki)
Tajuk Gejala Sosial
Modul Keluargaku Sayang
Standard Kandungan 4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi kekeluargaan dalam
aspek kesihatan keluarga.
Standard Pembelajaran 4.1.3 Menilai kepentingan sokongan ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Kognitif: Murid dapat membuat padanan yang betul sekurang-kurangnya 3 daripada 6 soalan dalam
lembaran kerja.

Afektif: Murid menunjukkan minat dan kerjasama yang baik sepanjang PdP berlangsung.
Kriteria Kejayaan 1. Menyatakan peranan ahli keluarga dalam menangani masalah gejala sosial.
Pengalaman Sedia Ada Murid-murid mengetahui maksud gejala sosial.
KBKK Menjana Idea, Membuat Keputusan dan Mengumpul dan Mengelas
Penerapan Nilai Bekerjasama dan Rasional
Penggabungjalinan Moral

Kesepaduan Bahasa Melayu dan Pendidikan Seni Visual

BBM  Kad Radio Rosak

 Kotak Beracun

 Kertas A4

 Alat Pembesar Suara

ICT Muzik

EMK Bahasa dan Nilai Murni

Strategi Utama Berpusatkan Murid (Konstruktivisme), Teori Kecerdasan Pelbagai


Langkah/ Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Kelas Catatan
Masa
1. Pengenalan Assalamualaikum dan Selamat Pagi murid-murid. Semua 1. Guru memberikan BBM :
sihat? kotak beracun kepada  Belon
 Kad
murid.
Perkataan
2. Kotak Beracun Sebelum kita memulakan pembelajaran hari ini, kita akan
main kotak beracun. Cikgu akan pasang muzik dan murid- Strategi:
murid perlu menghantar kotak beracun ini kepada rakan  Berpusatkan
Set Induksi - Guru memberikan
seterusnya. Sekiranya muzik berhenti dan kotak tersebut ada Murid
(5 minit) kotak beracun pada awak,maka awak perlu mengambil satu isi di dalam
kepada murid. kotak tersebut dan sebutkan kepada rakan-rakan lain. KBKK :
 Menjana idea
Isi kotak beracun:
 Peranan Penggabung
 Ahli Jalinan:
 Keluarga 
 Dalam
 Menangani Kesepaduan :
 Gejala  Bahasa
 Sosial Melayu

Murid yang terakhir mendapat kotak beracun perlu menyusun Teknik :


kesemua perkataan menjadi ayat (tajuk pembelajaran hari ini) 

Langkah 1 Permainan 1. Guru akan membahagikan murid kepada beberapa 1. Murid berada BBM :
(5 minit) - Radio Rosak kumpulan. dalam barisan  Kad Peranan
2. Ketua kumpulan akan berada di hadapan. mengikut Strategi:
3. Guru akan memberikan satu peranan keluarga dalam kumpulan masing-  Berpusatkan
menangani masalah sosial kepada murid yang berada di masing. Murid
hadapan.
4. Kemudian, murid tersebut perlu memberitahu rakan yang KBKK :
berada di belakangnya dan begitu juga seterusnya dalam  Menjana idea
masa 2 minit.
5. Murid yang terakhir perlu menulis peranan tersebut pada Penggabung
papan putih. Jalinan:
 Moral
Isi Radio Rosak:
 Menjadi contoh tauladan terbaik sesama ahli keluarga.
 Sentiasa berkongsi masalah dan membantu mencari
jalan penyelesaian bersama.
 Memberikan didikan agama dan sokongan moral.
 Berziarah atau berkunjung sesama ahli keluarga.
 Mengawasi antara satu sama lain dari segi perilaku
dan pergaulan.
 Meluangkan masa bersama.

Langkah 2 Peta Minda 1. Murid-murid duduk BBM :


(10 minit) 1. Setiap kumpulan akan diberikan sehelai kertas A4. mengikut kumpulan  Kertas A4
2. Murid-murid perlu mengumpulkan peranan-peranan masing-masing.
daripada isi ‘Radio rosak’ dalam peta minda. 2. Murid perlu membina Strategi:
Aktiviti peta minda di atas  Berpusatkan
Berkumpulan kertas A4. murid

KBKK:
 Menjana idea
 Mengumpul
dan
mengelas

Penggabung
Jalinan:
 Moral

Kesepaduan:
 Bahasa
Melayu
 Pendidikan
Seni Visual

Penilaian Tugasan yang diberikan adalah tugasan individu. 1. Murid berada di


BBM :
(5 minit) Lembaran tempat duduk masing-
Kerja masing.  Lembaran
Tugasan Kerja
individu 2. Murid diberikan
lembaran kerja
Penerapan nilai:
berkaitan pranan ahli
 Rasional
keluarga dalam
menangani gejala KBKK :
sosial.  Membuat
keputusan

Kesepaduan:
 Bahasa
Melayu

Penutup Rumusan Secara rumusannya, 1. Guru merumuskan


(5 minit) pembelajaran yang
1. Keluarga ialah sekumpulan manusia yang mempunyai telah dipelajari.
hubungan melalui perkahwinan, pertalian darah atau anak
angkat.
2. Kita perlulah lebih kerap meluangkan masa dan
melakukan aktiviti berfaedah bersama keluarga bagi
mengeratkan hubungan kasih sayang sesama keluarga.
3. Hubungan kasih sayang yang erat dalam keluarga mampu
mencegah daripada anak-anak terlibat dengan gejala
sosial.

Catatan Refleksi Pelajar:


DITUNDAKAN KERANA PROGRAM SUKANTARA SEKOLAH

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
