Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN EMPAT

MINGGU TARIKH / HARI

KELAS MASA 60 minit

STRATEGI PdP Inkuiri Penemuan EMK : ILMU Patriotisme

KBAT Menganalisis EMK: NILAI Menghargai

PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Pokok


SUMBER/BBB Buku teks hlmn 4-5 - -

TEMA/UNIT/TAJUK SEJARAH AWAL NEGARA MENGENALI SEJARAH Pengertian Sejarah

STANDARD 1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah.


PEMBELAJARAN
K1.1.6 Menyatakan kepentingan mempelajari sejarah

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF 1. Menyatakan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan seperti
PEMBELAJARAN Herodotus, Ibn Khaldun, E.H. Carr, Profesor Emeritus Tan Sri Dr. Khoo Kay Kim
dan Dr. Muhd Yusof bin Ibrahim

Murid dapat:

KRITERIA 1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua hingga lima pengertian sejarah mengikut


KEJAYAAN pandangan sejarawan dengan betul
2. Menyatakan sekurang-kurangnya dua kepentingan mempelajari sejarah dengan
betul

PAK-21 Mind Map (Peta Minda) Round Table (Meja Bulat)

AKTIVITI PdP

Pengenalan (5 minit)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang sinopsis unit pertama.

Aktiviti 1 (Mind Map) (25 minit)

1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.


2. Murid mendengar penerangan guru mengenai:
 Pengertian sejarah secara umum
 Pendapat tokoh-tokoh sejarawan mengenai pengertian sejarah
3. Murid melakarkan pendapat mereka tentang pengertian sejarah dalam bentuk pemikiran.

Aktiviti 2 (Round Table) (25 minit)

1. Murid mencari maklumat satu peristiwa yang berlaku di sekeliling mereka.


2. Murid mencatatkan maklumat yang diperoleh pada kertas sebak.
3. Murid-murid daripada kumpulan lain secara bergilir-gilir akan memberikan respons dengan menulis
pada kertas yang sama.
4. Murid menyenaraikan kepentingan mempelajari sejarah.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Penutup (5 minit)

1. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PENTAKSIRAN TAHAP
BILIK DARJAH PENGUASAAN

Penutup

___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan / pengayaan

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -

dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2023 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2023.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://inculkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my
Tutorial : https://inculkate.my/order/form/faq

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
