Anda di halaman 1dari 3

AKTIVITI

PEMBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table
RPH 2022 Think Pair Share
Hot Seat
MINGGU: 8 HARI: Khamis TARIKH: 19 May 2022 Pembentangan Hasil Sendiri
Role Play
Kelas / MP 1 Amanah dan 1 Bestari Gallery Walk
Three Stay, One Stay
Masa 10.30 – 11.30 Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tajuk 3.0 PENYALAHGUNAAN BAHAN
Tandakan / pada ruangan berkenaan
Standard 3.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Kandungan penyalahgunaan bahan kepada diri, keluarga serta Berasaskan Murid /
masyarakat Pembelajaran Kolaboratif
Kemahiran / Proses /
Pemikiran Aras Tinggi
Kemahiran Hidup
Standard 3.1.1 Memahami pengaruh rokok, alkohol dan dadah Berkumpulan /
Pembelajaran kepada diri, keluarga serta masyarakat. Komuniti
Pentaksiran Formatif
3.1.2 Mengaplikasikan kemahiran mengelak diri daripada Belajar Untuk Kehidupan /
pengaruh rokok, alkohol dan dadah.
Tandakan / pada ruangan berkenaan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat: TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Pembelajaran 1. Memahami pengaruh rokok, alkohol dan dadah TP6
kepada diri, keluarga serta masyarakat. TP5
TP4
2. Mengaplikasikan kemahiran mengelak diri daripada TP3
pengaruh rokok, alkohol dan dadah dengan betul. TP2
TP1
3. Mempamerkan keseronokan semasa melakukan Tandakan / pada ruangan berkenaan
aktiviti.
ARAS PEMIKIRAN
Kriteria Murid dikatakan berjaya apabila mereka dapat: Mencipta
1. Memahami pengaruh rokok, alkohol dan dadah Menilai
Kejayaan Menganalisis
kepada diri, keluarga serta masyarakat.
Mengaplikasi /
Memahami /
2. Mengaplikasikan kemahiran mengelak diri daripada
Mengingati /
pengaruh rokok, alkohol dan dadah dengan betul.
Tandakan / pada ruangan berkenaan
3. Mempamerkan keseronokan semasa melakukan
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
aktiviti. Latihan bertulis
Hasil kerja
Aktiviti 1. Murid disoal tentang pengetahuan mereka tentang Kuiz
tajuk yang akan dipelajari. Pembentangan
2. Murid medengar penerangan guru. Soal Jawab /
3. Murid melakukan aktiviti. Pemerhatian/lisan/soal jawab /
4. Murid mendengar rumusan guru. Lembaran kerja
Drama
BBM  Buku Teks  Internet  Projektor Projek
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain Tandakan / pada ruangan berkenaan
 Carta  Model
I - THINK
EMK  Pendidikan  TMK  Kreativiti dan Peta Bulatan
Alam Sekitar inovasi Peta Buih
Peta Buih Berganda
Refleksi  ____/____ orang murid dapat menguasai objektif
Peta Pokok
pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan Peta Dakap
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif Peta Titi
pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
 Aktiviti PdP ditangguhkan kerana ________ Tandakan / pada ruangan berkenaan

Catatan

Guru Besar / Penolong Kanan : ………………………


Fasa/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti /Strategi Pengajaran dan Catatan
Pemudahcaraan
1. Guru memaparkan video tentang rokok, 1. Murid memberi pandangan mereka - Komunikasi
Set Induksi/ - Keberanian
alkohol, dan dadah. tentang video yang ditayangkan.
Memanaskan - Keyakinan
Badan
- Kemahiran berfikir
(5 minit) - Kreatif

1. Guru menerangkan kesan - Kerjasama


Fasa - Keberanian
penyalahgunaan baha.
Perkembanga - Keyakinan
n  Pembaziran wang

( 30 minit)  Meningkatkan risiko kepada


masalah sosial seperti jangkitan
HIV

1. Guru memberi arahan kepada murid - Keyakinan
Fasa tentang aktiviti yang akan dijalankan.
kemuncak

(20 minit)

1. Murid mendengar rumusan tentang Aktiviti 1- Penilaian “Thumbs up or - Menganalisis


Fasa Penutup - Menilai
tajuk yang dipelajari daripada guru. Down” meter
- Mengingat
(5 minit) 2. Murid menunjuk tahap kefahaman 1. Guru menerangkan tentang simbol - Mahir berkomunikasi
mereka tentang topik yang dipelajari yang membawa maksud faham atau
dengan dalam aktiviti “Thumbs up or tidak faham
Down” meter. 2. Pelajar memberi respon mengikut
tahap kefahaman masing-masing
3. Guru memberi maklum balas terhadap
respon pelajar tersebut.
