Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 UIAM HARI AHAD

TARIKH 31/03/2024 MASA

TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

BIDANG Bab 1: Rangsangan dan Gerak Balas


PEMBELAJARAN
STANDARD 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan
PEMBELAJARAN terhadap pelbagai kombinasi rangsangan.

OBJEKTIF Di akhir PdPc, murid akan dapat:


PEMBELAJARAN 1. Menyatakan kepekaan kombinasi deria rasa dengan deria bau.
2. Menyatakan kepekaan kombinasi deria sentuh dengan deria
penglihatan.
3. Menyatakan kepekaan kombinasi deria pendengaran dengan deria
penglihatan.
4. Menyatakan kepekaan kombinasi deria pendengaran dengan
imbangan.

RINGKASAN  Guru menyatakan objektif pada hari ini.


AKTIVITI  Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan kepekaan organ
deria terhadap rangsangan yang berkaitan dengan bilangan
reseptor.
 Murid melengkapkan nota.
 Murid menjawab soalan guru secara lisan.

REFLEKSI

KEHADIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TINGKATAN 3
TARIKH 31/03/2024 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA
PK Penyalahgunaan Bahan
TAJUK
Berani Buat, Berani Tanggung
STANDARD KANDUNGAN
2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan
kepada diri, keluarga dan masyarakat Kepentingan mematuhi:  Peraturan
 Undang-undang
-
-
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.1 Memahami kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang
penyalahgunaan bahan.
2.1.2 Membincangkan implikasi menyalahi peraturan dan undangundang
penyalahgunaan bahan kepada diri serta keluarga.
2.1.3 Menjana idea kepentingan pematuhan peraturan dan undang-undang.
KEMAHIRAN TMK
1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID
Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kepentingan patuh 1. Menyatakan kepentingan patuh peraturan penyalahgunaan
peraturan penyalahgunaan bahan bahan
2. Membincangkan sekurang-kurangnya 2 kesan penyalahgunaan 2. Membincangkan kesan penyalahgunaan bahan terhadap diri
bahan dan keluarga
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. 1. Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. pengetahuan sedia
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria ada murid.
kejayaan. 2. Guru menilai
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) kefahaman murid
1. Murid mendengar penerangan berkenaan dengan kepentingan patuh kepada peraturan penyalahgunaan tentang
bahan oleh guru pembelajaran hari
2. Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb Down – ini
Tidak faham Thumb Up (Isyarat Tangan) (PAK21) 3. ………………………
3. Murid yang tidak faham dan kurang faham dibantu oleh murid yang faham ………………………
4. Murid bebas mencari pasangan masing-masing ………………………
5. Murid diberi peluang berbual/berbincang mengenai kesan penyalahgunaan bahan terhadap diri dan keluarga
serta kesan kepada masyarakat dan negara dengan rakan mereka Talk Partners (Rakan Berbual) (PAK21)
6. Hasil perbincangan dibahaskan dalam kelas dengan bantuan guru
7. Murid bersoal jawab jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT(KBAT)
8. Murid melengkapkan Latihan yang diberikan oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN
Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 144 ELEMEN 4C
Comunication
ELEMEN SEKOLAHKU STRATEGI PdP
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat Konstruktivisme -
Mencipta
KBAT PETA PEMIKIRAN
Memahami Peta Buih
EMK : NILAI KB
Menghargai Budaya Mengkonsepsikan idea
EMK : ILMU & PENILAIAN P&P
PENDEKATAN BERTEMA
Kreativiti dan Inovasi Pembentangan

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN MURID Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengayaan
Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pengukuhan
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI PBD telah berjaya dijalankan kepada ___ / ___ murid dan berjaya menguasai objektif pembelajaran
serta terlibat secara aktif dalam proses pembelajaran.
___ /___murid perlu ditaksir semula kerana berdasarkan pemerhatian, mereka tidak menguasai objektif
pembelajaran dan bimbingan susulan akan dijalanan diluar waktu pembelajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:………………………………………………….
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TINGKATAN 3

KELAS 3 WUSM HARI AHAD

TARIKH 31/03/2024 MASA

TEMA PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

BIDANG Bab 1: Rangsangan dan Gerak Balas


PEMBELAJARAN
STANDARD 1.2 Rangsangan dan Gerak Balas dalam Manusia
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.3 Menghubungkaitkan organ deria manusia dengan kepekaan
PEMBELAJARAN terhadap pelbagai kombinasi rangsangan.

OBJEKTIF Di akhir PdPc, murid akan dapat:


PEMBELAJARAN 1. Menyatakan kepekaan kombinasi deria rasa dengan deria bau.
2. Menyatakan kepekaan kombinasi deria sentuh dengan deria
penglihatan.
3. Menyatakan kepekaan kombinasi deria pendengaran dengan deria
penglihatan.
4. Menyatakan kepekaan kombinasi deria pendengaran dengan
imbangan.

RINGKASAN  Guru menyatakan objektif pada hari ini.


AKTIVITI  Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan kepekaan organ
deria terhadap rangsangan yang berkaitan dengan bilangan
reseptor.
 Murid melengkapkan nota.
 Murid menjawab soalan guru secara lisan.

REFLEKSI

KEHADIRAN
