Anda di halaman 1dari 8

RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6

KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 12
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Kepala Air MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Bersoal jawab untuk membuat keputusan tentang sesuatu perkara.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami bahan bacaan tentang Kepala Air.
3. Murid dibimbing menganalisis bahan. (KBAT)
4. Murid dibimbing bersoal jawab untuk membuat keputusan. (PBD)
5. Murid berkongsi pengalaman berkunjung ke kawasan perkelahan air terjun.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa pasangan.
7. Setiap pasangan diminta bersoal jawab untuk membuat keputusan tentang perancangan
perkelahan air terjun.
8. Pasangan yang terpilih diminta berkongsi keputusan soal jawab di hadapan kelas. (PAK
21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 13
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Langkah Selamat MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
1. Membaca dan melengkapkan Peta Alir.
2. Menceritakan akibat apabila peraturan dan undang-undang jalan raya tidak dipatuhi.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami maklumat yang terdapat pada risalah tentang Langkah
Selamat di Pusat Pemindahan Sementara (PPS).
3. Murid dibimbing membaca dan menganalisis bahan. (KBAT)
4. Murid dibimbing membuat ramalan. (PBD)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
6. Setiap kumpulan diminta berbincang untuk melengkapkan Peta Alir Tindakan sebelum
Banjir dan membuat ramalan tentang bahaya mengharungi banjir.
7. Setiap kumpulan diminta membentangkan Peta Alir yang telah dilengkapkan dengan
maklumat yang betul dan berkongsi ramalan yang telah dibuat kepada rakan. (PAK 21)
8. Murid membaca petikan akhbar bertajuk ‘Mandatorikan penggunaan tali pinggang keledar
belakang’ dalam BAM PKJR m/s 13.
9. Murid menggarisi idea utama yang terdapat dalam petikan tersebut.
10. Murid bercerita akibat apabila peraturan dan undang-undang jalan raya tidak dipatuhi.
(PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 13
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Cuaca Panas Melampau MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Mengedit dan memurnikan teks dari aspek ejaan dan tanda baca.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami artikel yang bertajuk “Cuaca Panas Melampau”.
3. Murid dibimbing mengenal pasti kesalahan penggunaan ejaan dan tanda baca dalam
bahan bacaan. (KBAT)
4. Murid dibimbing mengedit dan memurnikan teks. (PBD)
5. Murid menyenaraikan kesalahan penggunaan ejaan dan tanda baca dalam buku latihan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
7. Setiap kumpulan diminta berbincang mengedit dan memurnikan teks dari aspek ejaan
dan tanda baca berpandukan bahan bacaan.
8. Setiap kumpulan diminta membaca teks yang telah diedit dan dimurnikan di hadapan
kelas dengan sebutan yang jelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 13
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Bahaya Tsunami MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami jalan cerita dan dialog tentang filem animasi “Hero Cilik”.
3. Murid dibimbing bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan
bahasa yang santun. (KBAT)
4. Murid dibimbing mempersembahkan cerita dengan bahasa yang santun dan gaya yang
menarik. (PBD)
5. Murid menyenaraikan dan mencari maksud peribahasa yang terdapat dalam dialog.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
7. Setiap kumpulan membuat persembahan di hadapan kelas dengan bercerita dan
mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 13
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Bergembira dengan Waspadanya MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Mengenal pasti dan mengkategorikan pelbagai kata berimbuhan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami berita yang bertajuk “Eh, Tanah Runtuh”.
3. Murid dibimbing mengenal pasti pelbagai kata berimbuhan. (KBAT)
4. Murid dibimbing membina ayat dengan menggunakan pelbagai kata berimbuhan
mengikut konteks. (PBD)
5. Murid mengkategorikan kata berimbuhan berpandukan imbuhan awalan, akhiran, apitan
dan sisipan dalam buku latihan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa pasangan.
7. Setiap pasangan diminta membina lima ayat dengan menggunakan kata berimbuhan
yang dikategorikan dengan mengikut konteks yang sesuai. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 13
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Kempen Sekolah Selamat MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Menghasilkan penulisan berformat, dan tidak berformat secara koheren dan kohesi.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid memerhatikan gambar dan frasa yang diberikan untuk setiap gambar. (KBAT)
3. Murid diminta menulis catatan berdasarkan bahan ransangan tersebut di dalam buku
karangan masing-masing. (PBD)
4. Murid secara sukarela membacakan catatan yang telah siap ditulis di hadapan kelas.
(PAK 21)

Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 14
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Informasi Gempa Bumi MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
1. Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia untuk membuat rumusan, dan
ramalan.
2. Menceritakan akibat apabila peraturan dan undang-undang jalan raya tidak dipatuhi.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami maklumat Informasi Gempa Bumi (PPS).
3. Murid dibimbing membaca dan menganalisis bahan. (KBAT)
4. Murid dibimbing membuat ramalan. (PBD)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
6. Setiap kumpulan diminta membentangkan rumusan dan berkongsi ramalan yang telah
dibuat kepada rakan. (PAK 21)
7. Murid membaca semula petikan akhbar bertajuk ‘Mandatorikan penggunaan tali pinggang
keledar belakang’ dalam BAM PKJR m/s 13.
8. Murid melengkapkan ulasan di bawah berdasarkan frasa yang diberikan. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 6
KSSR SEMAKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KELAS 6 CEMERLANG MINGGU 14
TEMA 3 : KESELAMATAN TARIKH 18/3/2024
UNIT 9 : Waspada Fenomena Alam HARI Isnin
TOPIK Demi Keselamatan Murid MASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid dapat:
Memahami dan menggunakan pelbagai kata berimbuhan mengikut konteks.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami artikel yang bertajuk “Demi Keselamatan Murid”.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
4. Murid membuat rumusan dan ramalan tentang kebaikan menggunakan pengangkutan
bas sekolah yang disenggarakan dengan baiknya. (HOTS)
5. Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan dan berhujah dengan ahli
kumpulan lain secara kritis dan kreatif. (PAK 21)
6. Berdasarkan petikan, senaraikan kata berimbuhan awalan, akhiran, apitan, dan sisipan.
Kemudian, bina ayat. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
REFLEKSI

____/_____ murid dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan.


____/_____ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Catatan: Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini dan akan
diteruskan pada sesi pembelajaran seterusnya kerana:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
