Anda di halaman 1dari 5

6.

0 Rancangan Pengajaran Latihan Jeda Tunjang: Kecergasan Fizikal berlandasan Kesihatan dan Perlakuan Motor Kemahiran: Daya tahan dan Kelajuan Tarikh: 28hb Jun 2011 Darjah: 5 Kuning Masa: 8:30-9:30pagi Bil. Murid: 20 orang ( Ketidakhadiran: 1 orang)

Objektif: Pada akhirnya pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: 1. Meningkatkan keupayaan anaerobik sendiri 2. Meningkatkan daya tahan kardiovaskular jantung dan otot. 3. Meningkatkan ketangkasan, kelajuan, kelembutan dan koordinasi. Pengalaman sedia ada: Murid pernah melakukan pergerakan berlari, berskip, lompat bintang, lari setempat dan lompat dengan angkat kaki separas 45. Penerapan nilai: Menghargai anggota kaki dan kerjasama. KBKK: Membuat perkaitan dan membanding perbezaan. Penggabung jalinan: Kecergasan-Daya Tahan dan Kelajuan Alatan : Gambar Rajah Aktiviti Olahraga(1) , Wisel (1), Skitel Besar ( 4 ), Jam Randik (1), Kertas Arahan yang berwarna-warni (4 keping: warna merah lembut, kuning, hijau dan jingga) Bahagian/ Masa Set Induksi ( 4 minit) Aktiviti / Butir Mengajar Penjelasan tentang aktiviti olahraga Organisasi Kelas -Berbaris dalam 4 barisan Catatan/ Alatan/ Strategi Strategi : Berjelas berpaduan gambar rajah Alatan: Gambar Rajah Aktiviti Olahraga(1), Skitel Besar ( 4 ), Nilai : Berdisiplin, Memanas Senaman meregangkan badan -Berhadapan Rajin Strategi :

13

Badan (8 minit)

secara lokomotor dan bukan lokomotor (mementingan regangan bahagian kaki dan otot)

dengan kawan dalam bentuk bulatan

Melakukan aktiviti regangan (setiap pergerakan mula dari kiraan 1 hingga 8) Alatan: Skitel Besar ( 4 ) Nilai : Berdisiplin, Rajin, Bekerjasama Strategi : -Penjelasan diberikan oleh guru. - Murid menggunakan pengetahuan untuk berkaitkan pergerakan yang perlu dilakukan secara kumpulan Keadah pergerakan: Kertas arahan berwarna 1. Kuning (Lari Setempat)

Langkah 1 : Penjelasan tentang Aktiviti Latihan Jeda: (5 minit)

1. Pembahagian 4 kumpulan
dengan sebutan nombor 1 hingga 4 lalu berbaris mengikut nombor masing-masing.

-Berbaris dalam 4 barisan mengikut nombor. -catatan:


Kompossi kedudukan yang lebih lanjut ditunjukkan di langkah kedua.

2. Pilih ketua kumpulan dan


memilih kertas arahan yang ditulis dengan aktiviti.

3. Guru memberikan peluang


kepada kumpulan untuk melakukan teknik yang dipilih dan melakukannya di hadapan murid-murid.(Guru akan menunjukkan teknik sekiranya kumpulan tidak dapat menunjukkan teknik yang dipilih).

4. Guru meminta murid


memberi perhatian terhadap 4 penjuru yang diletakkan dengan skitel (berlain warna: merah lembut, kuning, hijau dan jingga) yang bersifat sebagai checkpoint dan setiap checkpoint terdapat aktiviti yang tetap(mengikut warna 2.Merah lembut (Berskip)

14

kertas arahan dan warna skital).

5. Guru memberi penjelasan


bahawa setiap kumpulan perlu membuatkan aktiviti mengikut kertas arahan dan berada di checkpoint masing-masing mengikut warna kertas arahan dan skital. 3. Hijau (Lompat Bintang)

6. Lalu, guru menyuruh ketua


kumpulan menampalkan kertas arahan tersebut atas skital sebelum aktiviti dijalankan.

7. Seterusnya, apabila dengar


suara wisel ( wisel akan dituip setiap 2 minit), maka pertukaran checkpoint dilakukan dengan perlarian ikut arah jam.

4. Jingga ( Lompat dengan angkat kaki separas 45 lalu selang seli kiri dan kanan)

8.

Maka apabila sampai di

checkpoint baru, murid perlu melakukan pergerakan yang ditetapkan di checkpoint tersebut. 9. Kemudian, apabila murid balik semela ke tempat permulaanya (1 pusingan ) bermaksud mereka telah berjaya menyempurnakan 1 set latihan. Alatan: Wisel (1), Skitel Besar ( 4 ), Jam Randik(1), Kertas Arahan yang berwarna-warni(4) Nilai : Berdisiplin,
Rujukan:

10. Selepas itu, murid diarah


bersedia di checkpoint masingmasing dan mula membuatkan pergerakan selepas mendengar suara wisel guru. Langkah 2: 1. Guru bertiup wisel setiap 2 Rajin, Bekerjasama

Guru Murid Lari Setempat Berskip Lompat Bintang Lompat dengan angkat kaki separas 45

Strategi:

15

Latihan Jeda dipraktikan (28 minit) (setiap set memerlukan masa: 8 minit latihan dan masa rehat 2 minit)

minit mengikut jam minit. 2. Guru memastikan murid membuat pergerkan dengan betul dan berterusan. 3. Guru memastikan murid berjaya menukarkan checkpoint dan menjalankan pergerkan yang ditentukan.

Guru memberi arahan dan memerhatikan murid. Alatan: Wisel (1), Skitel Besar ( 4 ), Jam Randik (1), Kertas Arahan yang berwarna-warni(4) Nilai : Berdisiplin, Rajin, Bekerjasama, Tabah

4. Guru mengumpulkan murid


(dibenarkan bergerak dengan bebas dalam lingkaran kawasan yanf dibenarkan) dan memberi masa rehat selama 4 minit selepas 1 set latihan disempurnakan oleh muridmurid 5. 3 set latihan dijalankan oleh murid-murid. 1. Aktiviti Penyejukkan Badan i) ii) Berjalan perlahan Tarik nafas melalui

Penutup (5 minit)

Strategi : - Perbincangan Dijalankan. Alatan: Gambar Rajah Aktiviti Olahraga(1) Nilai : Berdisiplin, Kebijaksanaan Bekerjasama,

hidung dan tahan selama 8 saat lalu hembus melalui hidung dan mulut (ulang 3 kali). 2. Perbincangan: i) Apakah aktiviti yang telah dijalankan? ii) Anggota manakah yang terlibat ketika melakukan larian? iii)Kenapa aktiviti dijalankan? (tujuan dan kepentingan)

Prosedur rancangan Latihan Jeda


SET INDUKSI

16

PEMANASAN BADAN Penjelasan dan Pembahagian Pergerakan berdasarkan warna kertas arahan Kertas arahan yang berwarna kuning: Lari Setempat Kertas arahan yang berwarna merah lembut: Berskip Kertas arahan yang berwarna hijau: Lompat Bintang Kertas arahan yang berwarna jingga: Lompat dengan angkat kaki separas 45 lalu selang seli kiri dan kanan K4 (0-2 minit) K3 (2-4 minit) K2 (4-6 minit) K1 (6-8 minit)

Urutan Pergerakan Kumpulan(K) ke Checkpoint Set Pertama

K1 (0-2 minit) K2 (2-4 minit) K3 (4-6 minit) K4 (6-8 minit)

K2 (0-2 minit) K3 (2-4 minit) K4 (4-6 minit) K1 (6-8 minit)

K3 (0-2 minit) K4 (2-4 minit) K1 (4-6 minit) K2 (6-8 minit)

REHAT (2 MINIT selepas Penyempurnaan SET PERTAMA ) SET KEDUA dijalankan seperti set pertama REHAT (2 MINIT selepas Penyempurnaan SET KEDUA ) SET KETIGA dijalankan seperti set pertama PENUTUP(Penyejukan Badan dan Perbincangan)
Catatan: 10 minit digunakan untuk berbaris pergi dan balik dari kelas dan gelanggang bola keranjang

17
