Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Mengajar Harian Sekolah Menengah

Pendekatan Pembelajaran Berpusatkan Murid

Kemahiran bahasa MENDENGAR DAN BERTUTUR

Tingkatan 1
Masa 60 minit

Tema/Tajuk Keluarga Saya

Standard 1.4 Berbicara tentang sesuatu perkara dalam


Kandungan pelbagai situasi formal dan tidak formal.

1.4.1 Berbual tentang kegiatan harian serta hal-hal


Standard persendirian menggunakan sebutan dan
Pembelajaran intonasi yang betul secara santun.

Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Pengajaran & a) Berbual tentang salasilah keluarga masing-
Pembelajaran masing.
b) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 aktiviti
yang dilakukan bersama keluarga.

Kriteria kejayaan:
Murid dapat membentangkan salasilah keluarga
dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang
betul.
Ilmu: Kekeluargaan
Nilai: Kasih-sayang

Elemen Merentas Kemahiran:


Kurikulum a. KBAT Kajian masa depan
b. EMK - Nilai murni yang merangkumi aspek
kerohanian, sains dan kemanusiaan yang
menjadi amalan dalam kehidupan seharian.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
i. Guru menunjukkan contoh gambar sebuah keluarga
kepada murid. Teknik
ii. Guru meminta pelajar memberikan respons penceritaan
terhadap bahan yang dipaparkan.
iii. Guru memilih secara rawak 3 orang pelajar untuk
menceritakan secara ringkas keluarga asas
mereka.

Aktiviti:
i. Murid diminta duduk secara berpasangan. Bahan edaran
ii. Guru mengedarkan carta salasilah keluarga
kepada setiap murid. Carta salasilah
iii. Murid melengkapkan carta mengikut salasilah keluarga
keluarga masing-masing.
iv. Murid membuat pembentangan hasil kerja
mereka di hadapan kelas.
v. 3 orang murid dipilih untuk melengkapkan carta
gelaran atau panggilan dalam sesebuah
keluarga.
vi. Semua pelajar diminta menyenaraikan 3 aktiviti
yang dilakukan bersama keluarga.
a) Makan bersama keluarga
b) Menonton televisyen
c) Gotong-royong membersihkan kawasan
rumah
d) Aktiviti riadah
e) Solat berjemaah
Penilaian:

LAMPIRAN

Gambar keluarga asas


I-think (Peta pokok)
