Anda di halaman 1dari 7

5.

0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SEKOLAH RENDAH

Mata Muridan : Pendidikan Moral

Tarikh : 28 Mac 2011

Masa : 9.30 10.00 pagi

Tajuk : Jom Pergi Sekolah!

Tahap Kelas : Tahap 2 (5 Aktif)

Bil. Murid : 20 orang (10 lelaki; 10 perempuan)

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;

Aras 1 : menyatakan sifat haiwan berdasarkan cerita yang didengar

Aras 2 : menunjukcara dua perlakuan kerajinan di sekolah

Aras 3 : menjelaskan mengapa kita perlu rajin

25
Nilai Utama : Kerajinan

Pecahan Nilai : Tolong menolong

Nilai Sampingan : Ingin membantu orang lain

Sayangi ibu bapa

Bertimbang rasa ketika melakukan sesuatu tindakan

Bahan Bantu Mengajar : Kertas manila, bahan audio, patung haiwan, lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah pernah didedahkan dengan kepentingan kerajinan

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Kemahiran Pengajaran Nilai Sumber


Masa dan Pembelajaran dan Pembelajaran
Set Induksi Lagu Bangun Pagi Guru bersoal Pembelajaran Kerajinan Kertas
Bangun pagi gosok Kebersihan
jawab tentang Aktif Manila
gigi, Kontekstualisme Fizikal dan Bahan
apa yang
Mental Audio
dilakukan
Harga Diri
Cuci muka terus mandi, sebelum Berhemah
datang ke Tinggi
Pakai baju minum susu, sekolah.
Guru

26
Salam ayah dan ibu, memasang
rentak lagu
Pergi sekolah jalan Bangun
kaki, Pagi.
Guru meminta
murid
Jumpa cikgu depan
menyanyikan
pintu,
lagu mengikut
lirik.
Selamat pagi cikgu Jah

Selamat pagi cikgu Jah

Rajin belajar cikgu ajar,

Pandai tulis, pandai


lukis,

Pandai nyanyi, baca


buku,

Semua orang suka hati,

27
Kalau kita rajin usaha,

Ibu bapa gembira,

Mari kawan sama-


sama,

Pasti kita berjaya !


(3 minit)
Langkah I Pada zaman dahulu... Guru Kontekstualisme Kerajinan Patung
Kasih
bercerita Haiwan
Murid sayang Bahan
Apakah yang
Berterima
mendengar Audio
dilakukan oleh
kasih
dan
itik arnab, tupai Tolong
bersoaljawab
dan helang? menolong
Apakah sikap
yang ditunjukkan
mereka?
Apakah yang
dilakukan oleh
pemburu?
Apakah sikap
yang ditunjukkan

28
oleh pemburu?

(8 minit)
Langkah II Isi penting: Guru Pembelajaran Kerajinan
1. Rajin ke sekolah Kasih
memberikan Aktif
2. Haiwan ada hak sayang
satu contoh
untuk hidup Tolong
perlakuan
3. Usaha tangga menolong
yang
kejayaan
4. Sedia menolong menunjukkan
5. Tidak berlaku
kerajinan
kejam Guru meminta
murid
menyenaraika
n contoh-
contoh lain
Guru meminta
murid
menunjukcara
dua perlakuan
berkaitan
kerajinan di
sekolah
(10 minit)

29
Langkah III Soalan: Guru meminta Pembelajaran Kerajinan Lembaran
1. Mengapakah itik, Kasih
murid duduk Aktif Kerja
arnab, tupai dan sayang
lama
Tolong
helang dikatakan kumpulan
menolong
rajin? berempat
2. Mengapakah Guru meminta
pemburu murid
dikatakan berbincang
kejam? berdasarkan
3. Apakah faedah
soalan yang
yang diperolehi
diberikan
haiwan apabila
rajin ke sekolah?
4. Apakah
keburukan jika
kita ponteng
sekolah?
(6 minit)
Penutup Kognitif Guru
Kita perlu rajin membuat
ke sekolah rumusan
Usaha tangga
bersama
kejayaan murid

30
Guru
Sosial memberi
Kita perlu nasihat
mendengar kata
guru

Pengurusan Kelas
Murid
dibenarkan

(3 minit) bertanya soalan

Refleksi Kendiri:

Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:

31
