Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MAJOR 1 MINGGU 1)

Kelas : 3 bestari
Tarikh :
Masa : 10.15am-10.45am (30 minit)
Bil. Murid : 11 Org
Umur : 4 Tahun
Tema : Benda Yang Hidup (Haiwan)
Sub Tema : Haiwan Kesayangan
Tajuk : Kura-Kura Saya
Bidang Pembelajaran : Perkembangan Kreativiti Dan Estetika
Tahap Perkembangan :Kanak-Kanak Dapat Mengumpul, Memilih Dan Menyusun
Bahan Yang Berlainan Bentuk, Warna Dan Tesktur Mengikut
Kreativiti Sendiri.
Kesepaduan : Perkembangan Fizikal Dan Psikomotor
Objektif Pembelajaran : Diakhir Pembelajaran: Kanak-Kanak Dapat Mengumpul,
Memilih Dan Menyusun Bahan Yang Berlainan Bentuk, Warna
Dan Tesktur Mengikut Kreativiti Sendiri Dengan Menggunakan
Koordinasi Mata Dan Tangan Dalam Aktiviti Haiwan Saya.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-Kanak Pernah Melihat Haiwan Keahiran
Berfikir : Menjana Idea, Menyusun Atur
Fokus Im : Kinestetik, Interpersonal
Penerpan Nilai : Tekun, Berhati-Hati, Bersabar

Bahan :Kulit Telur,Gambarajah Kura-Kura (Lampiran), Warna Air @


warna pensel Dan Gam
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
SET INDUKSI  Guru meminta kanak-kanak untuk  Kanak-kanak diminta untuk berkumpul di ruang MI:
(3 MINIT) aktiviti. linguistik,
berkumpul di ruang aktiviti.
 Kanak-kanak diminta untuk duduk di kerusi interpersonal
 Guru meminta kanak-kanak duduk di kerusi masing-masing.
 Kanak-kanak memberi respon kepada KB: menjana
masing-masing
bertanyaan guru. idea
 Guru memberi salam dan bertanya khabar  Kanak-kanak menyanyi lagu “arnab comel”
bersama guru. NILAI:
kanak-kanak.
memberi
 Guru menyanyikan lagu “arnab comel” Arnab comel, (2x) perhatian
bersama kanak-kanak. Duduk dalam lubang,
Arnab comel, (2x) Ekor pendek, telinga panjang, BBM: Lagu
Duduk dalam lubang, Suka makan lobak,
Ekor pendek, telinga panjang, Lalalala....lalalala... (ulang 2x)
Suka makan lobak,
Lalalala....lalalala... (ulang 2x)
LANGKAH 1  Guru menerangkan aktiviti kali ini mengenai  Kanak-kanak memberi perhatian kepada MI:
(5 MINIT) haiwan kesayangan yang ada di rumah. penyampaian guru mengenai haiwan kesayangan. linguistik,
 Guru menerangkan haiwan yang boleh  Kanak-kanak didedahkan dengan jenis-jenis haiwan interpersonal
dipelihara di rumah dan haiwan yang tidak yang boleh dipelihara dan tidak boleh dipelihara.
boleh dipelihara.  Kenak-kanak didedahkan dengan sifat-sifat haiwan. KB: membuat
 Guru menerangkan sifat haiwan peliharaan  Kanak-kanak memberi respon kepada soalan guru, inferens,
kepada kanak-kanak. serta memberi pandangan mereka secara peribadi meramal
 Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak. mengenai haiwan.
- Apakah makanan haiwan (kura-kura, NILAI:
arnab,kucing) respond,
- Bagaimana haiwan ini berjalan? memberi
perhatian
BBM:
LANGKAH 2  Guru menunjukkan gambrajah kura-kura  Kanak-kanak melihat gambarajah kura-kura yang MI:
(5 MINIT) ditunjuk oleh guru. linguistik,
kepada kanak-kanak.
 Kanak-kanak akan didedahkan dengan bahan- interpersonal
 Guru akan menunjukkan bahan-bahan untuk
bahan yang akan digunakan dalam aktiviti ini. (Kulit KB: Membuat
melaksanakan aktiviti ini. (Kulit Telur, gambaran
Telur, Gambarajah Kura-Kura (Lampiran),
Gambarajah Kura-Kura (Lampiran), Warna Air mental
Warna Air @ warna pensel Dan Gam)
@ warna pensel Dan Gam) NILAI:
 Kanak-kanak diberi tahu bahawa aktiviti ini
 Aktiviti ini dilakukan secara individu melibatkan semua kanak-kanak secara individu. memberi
 Kanak-kanak memberi tumpuan kepada demonstrasi perhatian,
 Guru menunjukkan demonstrasi bagaimana mendengar
yang ditunjukkan oleh guru.
melaksanakan aktiviti ini. arahan

BBM: Kulit
Telur,
Gambarajah
Kura-Kura
(Lampiran),
Warna Air @
warna pensel
Dan Gam)

LANGKAH 3  Guru akan memberi gambarajah kura-kura  Kanak-kanak memerima gambarajak kura- kura MI:
(15 MINIT) daripada guru. Kinestetik,
kepada setiap kanak-kanak.
 Kanak-kanak akan memecahkan kulit telur menjadi interpersonal,
 Pada langkah permulaan kanak-kanak kepingan kecil dan menampal serta menyusun pada visual ruang
diminta untuk memecah kulit telur menjadi bahagian cengkerang
gambarajah kura-kura. KB:
kecil-kecil.  Setelah selesai, kanak-kanak menjemur hasil kolaj. menyusun
 Kanak-kanak memberi respon kepada pertanyaan mengukut
 Kemudian kanak-kanak diminta untuk
guru. keutamaan,
menampal dan menyusun kulit telur  Kanak-kanak perlu mewarna bahagian kulit kura- mereka cipta
berkenaan di bahagian cengkerang kura menggunakan warna air @ warna pensel.
 Kanak-kanak menerima pujian daripada guru. NILAI: teliti,
gambarajah kura-kura.  Kanak-kanak yang lemah sentiasa diberi tekun
 Setelah selesai kanak-kanak diminta untuk bimbingan oleh guru.
menjemur seketika BBM: Kulit
 Guru menyoal murid-murid mengenai kura- Telur,
kura. Gambarajah
- Dimana tempat tinggal kura-kura? Kura-Kura
- Dimana kita boleh nampak kura-kura? (Lampiran),
- Apa warna kulit kura? Warna Air @
- Kenapa kura-kura berjalan pelahan? warna pensel
 Kemudian kanak-kanak diminta untuk mewarna Dan Gam)
bahagian kulit kura-kura dengan menggunakan
warna air atau warna pensel.
 Guru mengedarkan alatan yang diperlukan
kepada murid-murid untuk meneruskan
aktiviti.
 Guru memberi pujian kepada prestasi yang
ditunjukkan oleh kanak-kanak.
 Guru sentiasa memberi bimbingan kepada
kanak-kanak yang masih lemah
PENUTUP  Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak  Kanak-kanak memberi respon kepada soalan yang MI:
(2 MINIT) tentang apa yang telah dipelajari. ditanya oleh guru. linguistik,
- Apa yang telah kita belajar tadi?  Semua kanak-kanak menerima pujian guru. interpersonal
- Apa sifat kura-kura?  Kanak-kanak dan guru mengemas peralatan yang
 Guru memberi pujian kepada semua kanak- telah digunakan. KB: Menjana
kanak yang berjaya melaksanakan aktiviti. idea
 Guru dan kanak-kanak mengemas
peralatan yang digunakan bersama-sama. NILAI:
Bekerjasama

Refleksi:
