Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MAJOR 1 MINGGU 1)

Kelas : Papn Dtho


Tarikh : 30 Jun 2015
Masa : 10.15am-10.45am (30 minit)
Bil. Murid : 11 Org
Umur : 4 Tahun
Tema : Benda Yang Hidup (Haiwan)
Sub Tema : Haiwan Kesayangan
Tajuk : Kura-Kura Saya
Bidang Pembelajaran : Perkembangan Kreativiti Dan Estetika
Tahap Perkembangan :Kanak-Kanak Dapat Mengumpul, Memilih Dan Menyusun
Bahan Yang Berlainan Bentuk, Warna Dan Tesktur Mengikut
Kreativiti Sendiri.
Kesepaduan : Perkembangan Fizikal Dan Psikomotor
Objektif Pembelajaran : Diakhir Pembelajaran: Kanak-Kanak Dapat Mengumpul,
Memilih Dan Menyusun Bahan Yang Berlainan Bentuk,
Warna Dan Tesktur Mengikut Kreativiti Sendiri Dengan
Menggunakan Koordinasi Mata Dan Tangan Dalam Aktiviti
Haiwan Saya.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-Kanak Pernah Melihat Haiwan
Keahiran Berfikir : Menjana Idea, Menyusun Atur
Fokus Im : Kinestetik, Interpersonal
Penerpan Nilai : Tekun, Berhati-Hati, Bersabar

Bahan :Kulit Telur,Gambarajah Kura-Kura (Lampiran), Warna Air @


warna pensel Dan Gam
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
SET INDUKSI  Guru meminta kanak-kanak untuk  Kanak-kanak diminta untuk berkumpul di ruang MI:
(3 MINIT) aktiviti. linguistik,
berkumpul di ruang aktiviti.
 Kanak-kanak diminta untuk duduk di kerusi interpersonal
 Guru meminta kanak-kanak duduk di kerusi masing-masing.
masing-masing  Kanak-kanak memberi respon kepada KB: menjana
bertanyaan guru. idea
 Guru memberi salam dan bertanya khabar  Kanak-kanak menyanyi lagu “arnab comel”
bersama guru. NILAI:
kanak-kanak. memberi
 Guru menyanyikan lagu “arnab comel” Arnab comel, (2x) perhatian
bersama kanak-kanak. Duduk dalam lubang,
Arnab comel, (2x) Ekor pendek, telinga panjang, BBM: Lagu
Duduk dalam lubang, Suka makan lobak,
Ekor pendek, telinga panjang, Lalalala....lalalala... (ulang 2x)
Suka makan lobak,
Lalalala....lalalala... (ulang 2x)
LANGKAH 1  Guru menerangkan aktiviti kali ini mengenai  Kanak-kanak memberi perhatian kepada MI:
(5 MINIT) haiwan kesayangan yang ada di rumah. penyampaian guru mengenai haiwan linguistik,
 Guru menerangkan haiwan yang boleh kesayangan. interpersonal
dipelihara di rumah dan haiwan yang tidak  Kanak-kanak didedahkan dengan jenis-jenis
boleh dipelihara. haiwan yang boleh dipelihara dan tidak boleh KB: membuat
 Guru menerangkan sifat haiwan peliharaan dipelihara. inferens,
kepada kanak-kanak.  Kenak-kanak didedahkan dengan sifat-sifat meramal
 Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak. haiwan.
- Apakah makanan haiwan (kura-kura,  Kanak-kanak memberi respon kepada soalan NILAI:
arnab,kucing) guru, serta memberi pandangan mereka secara respond,
- Bagaimana haiwan ini berjalan? peribadi mengenai haiwan. memberi
perhatian
BBM:
LANGKAH 2  Guru menunjukkan gambrajah kura-kura  Kanak-kanak melihat gambarajah kura-kura MI:
(5 MINIT) yang ditunjuk oleh guru. linguistik,
kepada kanak-kanak.
 Kanak-kanak akan didedahkan dengan bahan- interpersonal
 Guru akan menunjukkan bahan-bahan untuk
bahan yang akan digunakan dalam aktiviti ini. KB: Membuat
melaksanakan aktiviti ini. (Kulit Telur, gambaran
(Kulit Telur, Gambarajah Kura-Kura (Lampiran),
Gambarajah Kura-Kura (Lampiran), Warna mental
Warna Air @ warna pensel Dan Gam)
Air @ warna pensel Dan Gam)
 Kanak-kanak diberi tahu bahawa aktiviti ini NILAI:
 Aktiviti ini dilakukan secara individu melibatkan semua kanak-kanak secara memberi
individu. perhatian,
 Guru menunjukkan demonstrasi bagaimana
 Kanak-kanak memberi tumpuan kepada mendengar
melaksanakan aktiviti ini. demonstrasi yang ditunjukkan oleh guru. arahan

BBM: Kulit
Telur,
Gambarajah
Kura-Kura
(Lampiran),
Warna Air @
warna pensel
Dan Gam)

LANGKAH 3  Guru akan memberi gambarajah kura-kura  Kanak-kanak memerima gambarajak kura- MI:
(15 MINIT) kura daripada guru. Kinestetik,
kepada setiap kanak-kanak.
 Kanak-kanak akan memecahkan kulit telur interpersonal,
 Pada langkah permulaan kanak-kanak menjadi kepingan kecil dan menampal serta visual ruang
menyusun pada bahagian cengkerang
diminta untuk memecah kulit telur menjadi KB:
gambarajah kura-kura.
kecil-kecil.  Setelah selesai, kanak-kanak menjemur hasil menyusun
kolaj. mengukut
 Kemudian kanak-kanak diminta untuk
 Kanak-kanak memberi respon kepada keutamaan,
menampal dan menyusun kulit telur pertanyaan guru. mereka cipta
berkenaan di bahagian cengkerang  Kanak-kanak perlu mewarna bahagian kulit
kura-kura menggunakan warna air @ warna NILAI: teliti,
gambarajah kura-kura. pensel. tekun
 Setelah selesai kanak-kanak diminta untuk  Kanak-kanak menerima pujian daripada guru.
 Kanak-kanak yang lemah sentiasa diberi
menjemur seketika bimbingan oleh guru. BBM: Kulit
 Guru menyoal murid-murid mengenai kura- Telur,
kura. Gambarajah
- Dimana tempat tinggal kura-kura? Kura-Kura
- Dimana kita boleh nampak kura-kura? (Lampiran),
- Apa warna kulit kura? Warna Air @
- Kenapa kura-kura berjalan pelahan? warna pensel
 Kemudian kanak-kanak diminta untuk Dan Gam)
mewarna bahagian kulit kura-kura dengan
menggunakan warna air atau warna pensel.
 Guru mengedarkan alatan yang diperlukan
kepada murid-murid untuk meneruskan
aktiviti.
 Guru memberi pujian kepada prestasi yang
ditunjukkan oleh kanak-kanak.
 Guru sentiasa memberi bimbingan kepada
kanak-kanak yang masih lemah
PENUTUP  Guru bersoal jawab dengan kanak-kanak  Kanak-kanak memberi respon kepada soalan MI:
(2 MINIT) tentang apa yang telah dipelajari. yang ditanya oleh guru. linguistik,
- Apa yang telah kita belajar tadi?  Semua kanak-kanak menerima pujian guru. interpersonal
- Apa sifat kura-kura?  Kanak-kanak dan guru mengemas peralatan
 Guru memberi pujian kepada semua kanak- yang telah digunakan. KB: Menjana
kanak yang berjaya melaksanakan aktiviti. idea
 Guru dan kanak-kanak mengemas
peralatan yang digunakan bersama-sama. NILAI:
Bekerjasama

Refleksi:
