Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan


Tahun : 4 Utarid
Bilangan Pelajar : 20 Orang
Tema : Gaya Hidup Sihat.
Tajuk : Gigi Sihat
Tarikh : 26 Ogos 2015
Masa : 11.30 – 12.30 tengahari (60 minit)

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i. Memahami konsep karangan dan bahagian-bahagian utama dalam karangan.


ii. Mengenal pasti isi-isi penting dalam sesebuah karangan “Faedah
Mengamalkan Pemakanan Yang Sihat” dan membuat peta minda
iii. Membina pendahuluan karangan “Makanan Kegemaran Saya”.

Hasil Pembelajaran

Fokus Utama : 8.6 – Membina wacana yang sempurna bagi keseluruhan karangan.
Aras 1 (i) Mengenalpasti isi yang sesuai sebagai kerangka penulisan.
Aras 2 (ii) Mengenalpasti ayat yang sesuai bagi menghasilkan perenggan
pengenalan, isi dan penutup

Fokus sampingan :
6.3 – Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras 3 (iii) Mengenal pasti dan menyatakan mesej penulis berdasarkan petikan
yang dibaca.

6.4 - Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang


menyeluruh.
Aras 3 (iii) Menyatakan gambaran umum tentang sesuatu teks yang dibaca.

Kemahiran Berbahasa : Mendengar, bertutur dan menulis.

Pengisian Kurikulum : Ilmu – PJK dan muzik.


Nilai murni : Menghargai, kerjasama, toleransi dan yakin diri.

Kemahiran Berfikir : Menjana Idea.

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, verbal linguistik, kinestetik dan muzik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui kepelbagaian jenis makanan.

Belajar Cara Belajar : Perbincangan, sumbang saran, pembentangan

Bahan Bantu Belajar : Bahan maujud jenis-jenis makanan, lembaran petikan


dan kerja.
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi (5 minit) BBM : Bahan-bahan


maujud. (sayur, buah
1. Guru menunjukkan jenis-jenis makanan epal, roti dan coklat).
seperti sayur-sayuran,buah-buahan, roti dan
1. Apakah makanan coklat. KP : Verbal linguistik
yang menjadi 2. Murid-murid diminta menyebut makanan dan interpersonal.
pilihan murid-murid. yang ditunjukkan oleh guru.
3. Guru bertanya kepada murid secara rawak KB : Menjana idea.
2. Adakah makanan tentang makanan kegemaran masing.
yang digemari murid- 4. Guru dan murid bersoal jawab tentang Nilai : Berkerjasama
murid berkhasiat? pelbagai makanan yang digemari oleh
mereka.
5. Guru mengaitkan kepelbagaian makanan
kegemaran yang disebut tadi dengan tajuk
pelajaran hari ini (pengenalan kepada
karangan).
6. Guru membahagikan murid kepada 4
kumpulan mengikut makanan kegemaran
masing-masing.
7. Murid-murid diminta duduk dalam kumpulan
mereka.

Tiga perkara utama dalam Langkah 1 (20 minit) BBM : Nota konsep
karangan : asas karangan
a. Pendahuluan 1. Guru mengedarkan sebuah petikan
b. Isi karangan yang bertajuk ”Kelebihan Pelajar mengenalpasti
c. Penutup Mengamalkan Pemakanan Yang Sihat”. isi petikan.
2. Guru mengarahkan murid membaca BCB : Bacaan mentalis
Penerangan: karangan tersebut secara mentalis.
3. Guru memilih beberapa orang pelajar secara KB : Menjana idea
Pendahuluan – teliti tajuk rawak untuk menyatakan pemahaman
dan fahaminya. mereka tentang karangan tersebut. KP : Verbal linguistik
Gunakan judul karangan 4. Guru menerangkan tentang konsep asas
untuk mengarang ayat karangan.
topik. Cukup dengan 2 – 3 5. Guru meminta murid mengenal pasti Pelajar mendengar dan
ayat sahaja. bahagian-bahagian utama dalam karangan memahami
(pendahuluan, isi, penutup). penerangan yang
Isi – mempunyai 4 isi 6. Guru membuat peta minda (rajah tulang disampaikan oleh guru.
utama. Setiap isi mewakili ikan) dan menerangkan tentang faedah
satu perenggan. Perlu menggunakannya dalam proses mengarang.
jelas dan terang. Elakkan 7. Guru menjelaskan tentang cara membina
daripada meleret-leret. pendahuluan karangan.
8. Guru menerangkan jumlah isi utama yang
Penutup – memberi diperlukan dalam sesebuah karangan.
kesimpulan atau rumusan. 9. Cara mencari isi-isi utama yang sesuai dan
Menyatakan pendirian. saling berkaitan serta penyusunan isi –isi ini
Cukup dengan 2 – 3 ayat . dalam karangan turut diterangkan
10. Seterusnya, guru menerangkan tentang cara
membuat kesimpulan di bahagian penutup.

Langkah 2 (15 minit) Pelajar mengenalpasti


isi petikan dan
1. Aktiviti berkumpulan. memecahkannya
2. Dengan menggunakan petikan karangan mengikut bahagian
yang sama.
3. Guru meminta murid, menulis rangka BCB : Perbincangan,
karangan tersebut dengan menggunakan sumbang saran dan
peta minda (tidak terhad kepada pembentangan.
penggunaan rajah tulang ikan sahaja).
4. Murid dikehendaki berbincang dalam KB : Menjana idea
kumpulan dan memilih isi utama dalam
setiap perenggan. KP: Verbal-linguistik
5. Guru meminta setiap kumpulan dan interpersonal.
membentangkan rangka karangan masing-
masing. Nilai : Berkerjasama,
6. Guru memilih beberapa kumpulan secara toleransi dan yakin diri.
rawak untuk membaca jawapan mereka.
Langkah 3 (15 minit) BBM : Lembaran yang
mengandungi contoh-
1. Guru mengedarkan lembaran yang contoh pendahuluan.
mengandungi contoh-contoh pendahuluan
karangan. KB : Memahami,
2. Murid dikehendaki membaca dan meneliti membuat generalisasi,
contoh-contoh tersebut. menjana idea dan
3. Guru mengarahkan pelajar mengeluarkan mengaplikasi.
buku latihan masing-masing.
4. Murid diminta membina pendahuluan bagi Nilai : Berdikari
karangan yang bertajuk “Makanan
Kegemaran Saya” dalam masa 7 minit.
5. Guru membimbing murid dalam menyiapkan
tugasan mereka.
6. Guru memilih pelajar secara rawak untuk
membacakan pendahuluan karangan
mereka.

Kognitif - Rumusan Penutup (5 minit) KB : Menjana idea


terhadap pelajaran hari
ini. 1. Murid dengan bimbingan guru merumus KP : Verbal linguistik,
pelajaran pada hari ini. Kinestetik dan muzik.
Afektif - mewujudkan 2. Guru mengajak pelajar bersama-sama
suasana yang menyanyikan lagu kompilasi kepelbagaian Nilai : Kerjasama
menyeronokkan. jenis makanan dan meniru gaya yang
dilakukan oleh guru.
Sosial – memberi galakan 3. Guru menggalakkan murid untuk membuat
dan motivasi kepada lebih banyak pembacaan untuk menambah
murid. pengetahuan mereka seterusnya
memudahkan murid mengarang.
4. Guru mengedarkan tugasan yang
menghendaki murid membina pendahuluan
untuk tajuk-tajuk yang diberikan dalam
tugasan tersebut.
