Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

TAHUN 4

1. Mata Pelajaran: : Pendidkan Moral

2. Tahun: :: 4A

3. Tarikh/ Masa : 21 Ogos 2019 (11.20- 11.50pagi)

4. Bilangan Murid : 23 orang

5. Tema : Toleransi

6. Tajuk : Toleransi

7. Standard Kandungan : 14.0 Amalan Toleransi Dalam Hidup Berjiran

8. Standard Pembelajaran:

14.1 Memberikan contoh amalan toleransi dalam hidup berjiran.


14.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan toleransi dalam hidup
berjiran.
14.5 Mengamalkan sikap bertoleransi dalam hidup berjiran

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;

i. Menyatakan contoh amalan toleransi dalam hidup berjiran.

ii. Menyatakan perasaan apabila melaksanakan amalan


toleransi dalam hidup berjiran.

iii. Mengamalkan sikap bertoleransi dalam hidup berjiran

10. Pendekatan: i. Analisis Nilai


ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

11. EMK:Kreativiti - menjana idea menggunakan `peta bulatan’


12. Bahan Bantu Belajar: Komputer + LCD, kad senyum dan kad sedih
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Masa

Set Induksi -tidak memberi jalan 1.Murid menonton tayangan video


(5 minit) (nilai toleransi) yang ditunjukkan
-nilai toleransi oleh guru. BBM: Video

-ada 2.Murid mengenalpasti nilai yang


terkandung dalam video tersebut .

3.Guru menyoal dan mengaitkan


isi pelajaran/ nilai yang akan
dipelajari.

Contoh soalan:

1.Apakah yang kamu dapat tonton


dalam gambar/video ini?

2.Apakah sifat-sifat yang ada


dalam video itu tadi ?

3.Adakah kamu mengamalkan nilai


tersebut dalam hidup berjiran

Contoh amalan 1.Murid dibahagikan kepada 2


Langkah 1 toleransi dalam kumpulan
(4 minit) hidup berjiran ABM:
2.Kumpulan berbincang tentang Peta Buih
- memberi tempat contoh amalan toleransi dalam
duduk kepada jiran hidup berjiran.
-memberi jalan
laluan kepada jiran 3.Setiap kumpulan diminta bergilir
-memberi tandas untuk menyatakan contoh amalan
kepada jiran yang toleransi dalam hidup berjiran pada
cemas untuk guna papan putih.
-tidak membuat
bising supaya tidak Pendekatan:
mengganggu jiran Analisis Nilai
Penjelasan Nilai
1.Guru memberi dua peristiwa ABM: Kad senyum
Langkah 2 yang berkaitan dengan jiran. dan kad sedih
(1 minit)
2.Murid diminta mengangkat kad Kaedah:
senyum atau kad sedih untuk Kelas
Perasaan: menyatakan perasaan
-Gembira berdasarkan peristiwa yang diberi.
-Seronok
-Berpuas hati

Langkah 3 1.Setiap wakil kumpulan diminta ABM:Slide


(15 minit) berbincang dengan ahli
kumpulannya untuk melakonkan Kaedah:
tindakan yang betul dengan Berkumpulan
berdasarkan situasi yang diberi.
Teknik:
2.Dengan bimbingan guru, setiap Lakonan
kumpulan diberi 5 minit untuk
membahagikan peranan masing- Pendekatan:
masing dan berbincang untuk Tindakan Sosial
lakonan

3.Setiap kumpulan diberi 5 minit


untuk berlakon.

4.Murid-murid menonton lakonan


kumpulan masing-masing dalam
keadaan yang senyap.

5. Ahli kumpulan memberi komen


kepada kumpulan lain.
1.Guru memberikan soalan kepada Kaedah:
Langkah 4 murid. Individu
( 4 minit)
2.Murid menjawab soalan dalam
buku latihan.

Penutup 1.Murid diminta membuat rumusan


(1 minit) pembelajaran dan refleksi.
