Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

TAHUN 1

Kelas : 1 Anggerik
Masa : 8.40pg – 9.40pagi
Tarikh : 20 Ogos 2017
Nilai :Toleransi
Nilai sampingan : Bertanggungjawab
Tajuk : Bertoleransi amalan mulia
Standard Kandungan : 14. Toleransi dalam kehidupan seharian
Standard Pembelajaran :

14.2. Membincangkan kebaikan bersabar dan bertolak ansur terhadap diri dan orang lain.

14.3. Mendemonstrasikan cara bertoleransi dalam pelbagai situasi.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;

Kognitif :Menyenaraikan kebaikan bertoleransi dengan orang lain.

Afektif : Menceritakan perasaan apabila bertolak ansur dengan orang lain.

Psikomotor : Mendemontrasikan cara bertoleransi dan bertolak ansur dengan orang lain
dalam situasi tertentu.

Pengisian Kurikulum EMK : Kreativiti dan inovasi, kemahiran berfikir, bahasa

Kaedah : Penyoalan, Kolaborasi

Bahan Bantu Mengajar :

Lagu, Gambar, Kad situasi, Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah betoleransi dengan orang lain.

:
LANGKAH PdP:

LANGKAH/ AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN CATATAN


MASA

Set Induksi  Murid menonton tayangan video/gambar situasi BBM: Gambar


(5 minit) bertoleransi, yang ditunjukkan oleh guru. situasi
 Murid mengenalpasti nilai yang terkandung dalam
video/gambar tersebut .
 Guru menyoal dan mengaitkan isi pelajaran/ nilai yang
akan dipelajari.
Contoh soalan:
1. Apakah yang kamu dapat lihat/tonton dalam
gambar/video ini?
2. Apakah sifat-sifat yang ada dalam gambar/video aktiviti
bergotong-royong itu tadi ?
3. Adakah kamu mengamalkan nilai tersebut dalam aktiviti
harian anda ?

Langkah 1  Guru menerangkan nilai toleransi dan mengaitkan BBM:


( 15 minit ) dengan kehidupan seharian murid Kad gambar
 Murid memerhatikan gambar yang terdapat yang diberi
dan menceritakan apa yang diperhatikan.
 Murid berkongsi pengalaman mereka yang berkaitan
dengan nilai toleransi.

 Guru mengagihkan murid kepada 4 kumpulan.


Langkah 2 BBM:
 Guru memberikan kad arahan kepada setiap kumpulan.
(20 minit)  Setiap kumpulan perlu melakonkan aktiviti yang - kad manila -
diarahkan berdasarkan kad arahan. marker
 Murid melakonkan situasi berkenaan dan menunjukkan
cara-cara bertoleransi dan bertolak ansur berdasarkan Nilai Murni:
situasi diberikan. - betoleransi
- keberanian
Contoh Situasi:
1. Memandu di jalan raya
 Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.
Langkah 3 BBM:
 Murid menjawab lembaran yang diedarkan.
(15 minit)  Guru menilai hasil kerja murid. - Lembaran
kerja
Contoh Lembaran:

Penutup/  Guru memberi arahan kepada murid.


Rumusan:  Sekiranya peristiwa tersebut menunjukkan sikap toleransi,

(5 minit) maka murid akan bersorak “horrey” dan sekiranya tidak,


murid akan buat aksi menangis.

Contoh :

1. Anda berhenti pada lampu isyarat merah. (horrey /


menangis)
2. Anda beratur untuk membeli makanan. (horrey /
menangis)
3. Anda meminta jiran anda untuk memperlahankan bunyi
radio pada waktu malam. (horrey / menangis)
