Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4

1. Mata pelajaran Pendidikan Moral


2. Tahun 4 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid 20 Orang
4. Tarikh/Hari 10/2/2017 - Khamis
5. Masa 0830 0900
6. Tema/Tajuk/Fokus
7. Pengetahuan sedia ada
8. Standard kandungan 6.1 Menghormati jiran
6.1.1 Mengenal pasti cara menghormati jiran
9. Standard pembelajaran
6.1.2 Menerangkan kepentingan menghormati jiran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;

Penaakulan: Menyenaraikan tiga jenis aktiviti dilakukan bersama


sama jiran .
10.Objektif pembelajaran Perasaan : Menceritakan perasaan apabila melakukan aktiviti
bersama-sama jiran.
Perlakuan : Mendemonstrasikan cara melakukan aktiviti dengan
cara kaedah lakonan.

11. Pentaksiran Berasaskan Sekolah


12.Tabiat berfikir
13.Elemen merentas kurikulum
14.Penerapan nilai
15.Sumber/Bahan bantu mengajar
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN CATATAN
MASA

Set Induksi Contoh Soalan : 1. Setiap murid diberikan kad gambar yang tidak Kemahiran utama :
(5 minit) lengkap yang mempunyai lima jenis warna Pemerhatian
Fasa Persediaan 1 ) Pada pandangan anda, apakah yang tidak sama. Analisis
2. Murid dikehendaki berdiri di depan kelas dan
nilai yang ditunjukkan oleh tingkah
mencantumkan kad gambar tersebut mengikut
yang terdapat dalam kad gambar BBM: Gambar situasi
pilihan warna yang dipilih oleh guru.
ini. hormat jiran
3. Murid yang lain diminta menyatakan tingkah
yang ditunjukkan oleh rakannya yang berada
2) Bagaimanakah anda hendak
hadapan kelas.
menunjukkan tanda hormat 4. Kemudiannya, langkah 2 dan langkah 3
terhadap jiran? diulang bagi warna yang seterusnya.
5. Guru bersoal jawab dengan murid.
6. Guru menyatakan tajuk pembelajaran pada
hari ini.
Gambar 7. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada
hari ini.

1.
Langkah 1
( 15 minit )
Fasa Imaginasi

Contoh Situasi:
Guru mengagihkan murid kepada 4
Langkah 2 1. Bergotong-royong Kemahiran utama :
(10 minit) kumpulan. Penambahbaikan
Guru memberikan kad arahan kepada
Fasa
Perkembangan setiap kumpulan. BBM:
Setiap kumpulan perlu melakonkan aktiviti
- kad manila - marker
yang diarahkan berdasarkan kad arahan.
Murid melakonkan situasi berkenaan dan
menunjukkan cara-cara menyuarakan Nilai Murni:

pandangan yang membina terhadap jiran - bekerjasama

berdasarkan situasi diberikan. - keberanian

Contoh Aktiviti: Kemahiran utama :


Guru memberi penerangan dan arahan
Langkah 3 Aplikasi carta alir dengan Menilai
(15 minit) berkaitan aktiviti ( peta titi) mengikut
menyenaraikan cara-cara
Fasa kumpulan. BBM:
menyuarakan pandangan
Guru memberikan satu gambar situasi
Perkembangan berdasarkan gambar . - Kad gambar
bergotong-royong kepada murid.
Murid membuat satu Peta Titi mengenai - Kad manila

aktiviti yang boleh dilakukan dalam - Pen Marker

bergotong-royong dan mengaitkan dengan - Pen warna

perasaan yang dirasa. Nilai:


Murid membuat penilaian terhadap hasil Bertanggungjawab
kerja rakan bersama guru
EMK:
- Kreatif
Contoh :
Guru memberi arahan kepada murid.
Langkah 4 Kemahiran utama :
1. Anda menegur jiran yang Guru memberi satu peristiwa yang berkaitan
(10 minit) Pelaksanaan
membakar sampah di dengan jiran.
Fasa Tindakan Sekiranya peristiwa tersebut menunjukkan
halaman rumah. (horsey /
sikap keberanian, maka murid akan bersorak BBM:
menangis)
horrey dan sekiranya tidak, murid akan - Lembaran
2. Adik anda bergaduh
buat aksi menangis. kerja
dengan anak jiran. Anda
tidak mempedulikan
mereka. (horrey /
menangis)
3. Anda meminta jiran anda
untuk memperlahankan
bunyi radio pada waktu
malam. (horrey / menangis)

Kognitif :
Penutup Guru memberikan lembaran kerja kepada
(5 minit) Semangat bergotong royong murid. Kemahiran utama :
Fasa Tindakan Murid menjawab lembaran yang diedarkan. Amalan berterusan
Guru menilai hasil kerja murid.
Sosial :
BBM :
Nilai kerjasama Contoh Lembaran:
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
