Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : PENDIDIKAN MORAL

Tarikh : 15 Julai 2019 Tingkatan : 2 Utarid & Zuhrah

Bilangan pelajar : 22 Orang Masa : 1 Jam

Bidang pembelajaran : Moral, Peraturan Dan Undang-Undang

Unit : 11. Adab di Tempat Awam Dijaga, Nikmati Hidup Bersama.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah mempunyai pengetahuan asas tentang tempat awam.

Kandungan akademik : 1. Tempat-tempat awam.

2. Cara beradab di tempat awam.

3. Kepentingan beradab di tempat awam.

4. Amalan beradab di tempat awam.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :

1. Penaakulan : Menyenaraikan jenis-jenis tempat awam.

2. Emosi : Bangga kerana dapat beradab di tempat awam.

3. Perlakuan : Mencadangkan amalan beradab di tempat awam.

Cadangan nilai : Hemah tinggi, Kesederhanaan, Harga diri, Rasional dan Kebebasan.

Pendekatan : Pembelajaran kooperatif

Teknik : Perbincangan, pembentangan dan penerangan.


Bahan bantu mengajar : Buku teks, kertas mahjong, kertas warna, marker pen dan kertas A4.

PROSEDUR :

LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/

MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR KAEDAH/BBM/

NILAI/KBKK

Set Induksi Penerangan topik  Guru memulakan kelas dengan  Pelajar memberi salam. BBM :
yang bakal dipelajari. memberi salam.  Pelajar yang dipilih akan
( 5 minit )  Guru mengeluarkan gambar pergi kehadapan kelas.
yang telah dicetak.  Pelajar memegang gambar
Nilai :
 Guru memilih dua orang pelajar tersebut dan berdiri di
secara rawak untuk pergi hadapan kelas.
kehadapan kelas.  Pelajar mendengar arahan
 Guru memberitahu pelajar yang diberikan oleh guru. KBKK :
untuk menerangkan isi tersirat  Pelajar menerangkan isi
yang mereka fahami melalui tersirat yang mereka dapat
gambar tersebut. daripada gambar tersebut.

Proses Penerangan mengenai  Guru menulis nota atau  Pelajar melihat papan tulis BBM :
Adab di tempat awam maklumat tentang topik yang dan fokus terhadap apa yang
Pembelajaran diajar di papan tulis. akan disampaikan oleh guru.
dijaga nikmat hidup
 Guru meminta murid untuk  Pelajar mendengar dan
dirasai bersama. mencatat isi penting yang akan KBKK:
( 15 minit ) 1. Definisi. di sampaikan. mencatat penerangan guru.
2. Tempat-tempat  Guru menerangkan topik  Pelajar mendengar
awam. pengajaran penerangan guru berkenaan Nilai:
3. Cara beradab
 Guru menerangkan definisi definisi tempat awam.
di tempat
awam. tempat awam kepada pelajar  Pelajar mendengar guru
4. Kepentingan secara terperinci. menerangkan tempat-tempat
beradab di  Guru menerangkan tempat- awam.
tempat awam. tempat awam kepada pelajar.  Pelajar mendengar guru
 Guru menerangkan cara menerangkan cara beradab di
beradab di tempat awam. tempat awam.
 Guru menerangkan kepentingan  Pelajar mendengar guru
beradab di tempat awam. menerangkan kepentingan di
tempat awam.

Aktiviti 1 Murid-murid  Guru memecahkan pelajar  Pelajar akan bergerak ke BBM :


melakukan aktiviti, kepada 3 kumpulan kumpulan yang diberikan.
( 25 minit )  Guru menerangkan aktiviti  Pelajar mendengar
Peta I-Think :
yang akan dilakukan. penerangan guru
KBKK:
1. Senaraikan  Guru memberikan setiap  Seorang wakil daripada
beberapa contoh kumpulan soalan atau tugasan setiap pelajar akan
tempat awam dan yang disediakan mengambil soalan tersebut.
nyatakan kegunaan  Guru meminta pelajar untuk  Pelajar menyiapkan tugasan Nilai:
tempat tersebut? menyiapkan tugasan yang yang diberikan.
diberikan mengikut tempoh  Pelajar membentangkan hasil
2. Sebagai seorang yang ditetapkan. kerja kumpulan mereka
murid, Nyatakan
 Guru meminta pelajar yang dihadapan kelas.
amalan beradab yang
boleh dipraktikkan di mendapat tugasan
tempat awam. pembentangan gambar untuk
memahami gambar tersebut
Pembentangan agar dapat mengkongsikan
Gambar pengetahuan mereka kepada
1. Berdasarkan pelajar lain dengan tepat.
gambar simbol di
tempat awam.
Terangkan maksud
simbol tersebut?

Penutup Guru membuat  Guru menyimpulkan  Murid mendengar penjelasan BBM :


rumusan keseluruhan pembelajaran pada hari ini. guru.
( 5 minit )  Guru menyoal pemahaman  Murid menjawab pertanyaan
tentang PdPc yang
murid tentang beberapa isi guru.
telah dijalankan. pembelajaran. KBKK :
 Murid memberikan refleksi
 Guru meminta seorang pelajar mereka.
untuk memberi refleksi mereka  Pelajar menyiapkan latihan
tentang PdPc hari ini. sebagai kerja rumah. Nilai :
 Guru memberikan latihan
kepada pelajar.

REFLEKSI :
