Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : PENDIDIKAN MORAL

Tarikh : 17 Julai 2019 Tingkatan : 2 Bumi & Marikh

Bilangan pelajar : Orang Masa : 30 Minit

Bidang pembelajaran : Moral, Peraturan Dan Undang-Undang

Unit : 11. Adab di Tempat Awam Dijaga, Nikmati Hidup Bersama.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah mempunyai pengetahuan asas tentang tempat awam.

Kandungan akademik : 1. Tempat-tempat awam.

2. Cara beradab di tempat awam.

3. Kepentingan beradab di tempat awam.

4. Amalan beradab di tempat awam.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :

1. Penaakulan : Menyenaraikan jenis-jenis tempat awam.

2. Emosi : Bangga kerana dapat beradab di tempat awam.

3. Perlakuan : Mencadangkan amalan beradab di tempat awam.

Cadangan nilai : Hemah tinggi, Kesederhanaan, Harga diri, Rasional dan Kebebasan.

Pendekatan : Pembelajaran kooperatif

Teknik : Perbincangan dan penerangan.


Bahan bantu mengajar : Buku teks, Marker pen dan Buku Masteri Edisi pelajar.

PROSEDUR :

LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/

MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR KAEDAH/BBM/

NILAI/KBKK

Set Induksi Penerangan topik yang  Guru memberikan salam kepada  Pelajar memberi salam BBM :
bakal dipelajari. pelajar. kepada guru.
( 5 minit )
 Guru meminta pelajar untuk  Pelajar memerikas keadaan
memeriksa keadaan kelas. kelas samada bersih atau Nilai :

 Guru meminta pelajar untuk kotor.


duduk di tempat masing-  Pelajar duduk di tempat
KBKK :
masing. masing-masing.
 Guru menceritakan isu terbaru  Pelajar mendengar
bagi topik yang akan dipelajari. perkongsian daripada guru.

Proses Penerangan semula  Guru mengimbas semula  Pelajar mengimbas semula BBM :
mengenai topik yang pembelajaran sebelum ini. pembelajaran sebelum ini.
Pembelajaran
sudah dipelajari.  Guru menyoal pelajar untuk  Pelajar menjawab pertanyaan
( 5 minit ) menguji ingatan mereka. daripada guru. KBKK:
 Guru menyoal pelajar tentang  Pelajar mengingat semula
topik yang sudah dipelajari. pembelajaran sebelum ini.
Nilai:

Aktiviti 1 Murid-murid  Guru meminta pelajar untuk  Pelajar mendengar arahan BBM :
melakukan tugasan membuat soalan pengukuhan. daripada guru.
( 15 minit )
iaitu Pengukuhan  Guru meminta pelajar untuk  Pelajar mengeluarkan buku
minda. mengeluarkan buku masteri masteri mereka. KBKK:

untuk membuat latihan.  Pelajar membuka halaman


 Guru memberitahu halaman yang diberitahu oleh guru.
Nilai:
untuk membuat latihan.  Pelajar menyiapkan tugasan
 Guru meminta pelajar untuk yang diberikan.
menyiapkan latihan tersebut.

Penutup Guru membuat  Guru memberitahu pelajar topik  Pelajar mendengar BBM :
rumusan keseluruhan yang akan dipelajar selepas penerangan daripada guru.
( 5 minit )
tentang PdPc yang topik ini selesai.  Pelajar membaca topik
telah dijalankan.  Guru meminta pelajar untuk seterusnya sebagai persediaan KBKK :
membaca topik seterusnya awal. Nilai :
sebagai persediaan awal.

REFLEKSI :
