Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : PENDIDIKAN MORAL

Tarikh : 16 Julai 2019 Tingkatan : 2 Bumi & Marikh

Bilangan pelajar : 22 Orang Masa : 1 Jam

Bidang pembelajaran : Moral, Peraturan Dan Undang-Undang

Unit : 11. Adab di Tempat Awam Dijaga, Nikmati Hidup Bersama.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah mempunyai pengetahuan asas tentang tempat awam.

Kandungan akademik : 1. Tempat-tempat awam.

2. Cara beradab di tempat awam.

3. Kepentingan beradab di tempat awam.

4. Amalan beradab di tempat awam.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :

1. Penaakulan : Menyenaraikan jenis-jenis tempat awam.

2. Emosi : Bangga kerana dapat beradab di tempat awam.

3. Perlakuan : Mencadangkan amalan beradab di tempat awam.

Cadangan nilai : Hemah tinggi, Kesederhanaan, Harga diri, Rasional dan Kebebasan.
Pendekatan : Pembelajaran kooperatif

Teknik : Perbincangan, pembentangan dan penerangan.

Bahan bantu mengajar : Buku teks, kertas mahjong, kertas warna, marker pen dan kertas A4.

PROSEDUR :

LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/

MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR KAEDAH/BBM/

NILAI/KBKK

Set Induksi Penerangan topik  Guru memulakan kelas dengan  Pelajar memberi salam. BBM :
yang bakal dipelajari. memberi salam.  Pelajar yang dipilih akan
( 5 minit )
 Guru mengeluarkan gambar pergi kehadapan kelas.
yang telah dicetak.  Pelajar memegang gambar Nilai :

 Guru memilih dua orang pelajar tersebut dan berdiri di


secara rawak untuk pergi hadapan kelas.
KBKK :
kehadapan kelas.  Pelajar mendengar arahan
 Guru memberitahu pelajar yang diberikan oleh guru.
untuk menerangkan isi tersirat  Pelajar menerangkan isi
yang mereka fahami melalui
gambar tersebut. tersirat yang mereka dapat
daripada gambar tersebut.

Proses Penerangan mengenai  Guru menulis nota atau  Pelajar melihat papan tulis BBM :
Adab di tempat awam maklumat tentang topik yang dan fokus terhadap apa yang
Pembelajaran
dijaga nikmat hidup diajar di papan tulis. akan disampaikan oleh guru.
( 15 minit ) dirasai bersama.  Guru meminta murid untuk  Pelajar mendengar dan KBKK:

mencatat isi penting yang akan mencatat penerangan guru.


1. Definisi.
di sampaikan.  Pelajar mendengar
2. Tempat-tempat Nilai:
 Guru menerangkan topik penerangan guru berkenaan
awam.
pengajaran definisi tempat awam.
3. Cara beradab
 Guru menerangkan definisi  Pelajar mendengar guru
di tempat
tempat awam kepada pelajar menerangkan tempat-tempat
awam.
secara terperinci. awam.
4. Kepentingan
beradab di  Guru menerangkan tempat-  Pelajar mendengar guru

tempat awam. tempat awam kepada pelajar. menerangkan cara beradab di


 Guru menerangkan cara tempat awam.
beradab di tempat awam.  Pelajar mendengar guru
 Guru menerangkan kepentingan menerangkan kepentingan di
beradab di tempat awam. tempat awam.

Aktiviti 1 Murid-murid  Guru memecahkan pelajar  Pelajar akan bergerak ke BBM :


( 25 minit ) melakukan aktiviti, kepada 3 kumpulan kumpulan yang diberikan.
 Guru menerangkan aktiviti  Pelajar mendengar
Peta I-Think : KBKK:
yang akan dilakukan. penerangan guru
1. Senaraikan  Guru memberikan setiap  Seorang wakil daripada
beberapa contoh kumpulan soalan atau tugasan setiap pelajar akan Nilai:
tempat awam dan yang disediakan mengambil soalan tersebut.
nyatakan kegunaan  Guru meminta pelajar untuk  Pelajar menyiapkan tugasan
tempat tersebut? menyiapkan tugasan yang yang diberikan.
diberikan mengikut tempoh  Pelajar membentangkan hasil
2. Sebagai seorang
yang ditetapkan. kerja kumpulan mereka
murid, Nyatakan
amalan beradab yang  Guru meminta pelajar yang dihadapan kelas.

boleh dipraktikkan di mendapat tugasan

tempat awam. pembentangan gambar untuk


memahami gambar tersebut
Pembentangan agar dapat mengkongsikan
Gambar pengetahuan mereka kepada

1. Berdasarkan pelajar lain dengan tepat.

gambar simbol di
tempat awam.
Terangkan maksud
simbol tersebut?

Penutup Guru membuat  Guru menyimpulkan  Murid mendengar penjelasan BBM :


rumusan keseluruhan pembelajaran pada hari ini. guru.
( 5 minit )
tentang PdPc yang  Guru menyoal pemahaman  Murid menjawab pertanyaan
telah dijalankan. murid tentang beberapa isi guru. KBKK :

pembelajaran.  Murid memberikan refleksi


 Guru meminta seorang pelajar mereka.
Nilai :
untuk memberi refleksi mereka  Pelajar menyiapkan latihan
tentang PdPc hari ini. sebagai kerja rumah.
 Guru memberikan latihan
kepada pelajar.

REFLEKSI :
