Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PRASEKOLAH RAUDHAH, SK SOK 2023/2024

MINGGU 2 TEMA: DIRI SAYA


TARIKH: 31 MAC 2023 HARI: JUMAAT KEHADIRAN: /14

MASA: Aktiviti:
0720-0740 (40 minit)  Guru membimbing murid mengucapkan dan menjawab salam.
 Guru bertanya khabar murid.
PERBUALAN AWAL  Bimbingan nyanyian lagu Negaraku, Ibu Pertiwiku.
 Bimbingan bacaan ikrar.
 Guru dan PPM memeriksa kebersihan dan kekemasan murid.
 Guru bersoal jawab dengan murid aktiviti murid di rumah.

MASA: Standard Kandungan:


0740-0820 (40 minit) BM 3.1 Menguasai kemahiran pratulis

AKTIVITI PEMBELAJARAN Standard Pembelajaran:


TUNJANG: BM 3.1.1 Memegang alat tulis dengan cara yang betul untuk menulis
KOMUNIKASI (BAHASA BM 3.1.5 Mengkoordinasikan pergerakan mata dengan tangan
MELAYU) mengikut arah yang betul

Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran ini:
1. Murid dapat memegang pensel dengan cara yang betul untuk
menulis dan melaksanakan aktiviti menyurih mengikut arah yang
betul.

Aktiviti Pengajaran:
1. Guru meminta murid memegang pensel dan menunjukkan cara
pegangan pensel yang betul berdasarkan pengajaran lepas.
2. Guru mengedarkan kertas dan menyuruh murid membuat
contengan berdasarkan contengan yang ditunjukkan oleh guru di
papan putih.
3. Guru menerangkan aktiviti seterusnya iaitu menyurih mengikut
arah yang ditetapkan.
4. Guru menyuruh murid membuat lakaran di udara dan di atas
meja mengikut arah yang ditunjukkan oleh guru.
5. Seterusnya, guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan
menyuruh murid melaksanakan tugasan yang diberikan.

Bahan/ Catatan:
Lembaran kerja

Refleksi Pembelajaran:

Tahap Bil. Murid


Penguasaan
1
2
3

MASA: Standard Kandungan:


0820-0920 (60 minit) KE 3.3 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni
(Ekspresi Kreatif)
AKTIVITI PEMBELAJARAN
TUNJANG: Standard Pembelajaran:
PERKEMBANGAN FIZIKAL KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui aktiviti menggambar
DAN ESTETIKA (SENI
VISUAL) Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran ini:
1. Murid dapat menghasilkan kolaj dengan menarik.

Aktiviti Pengajaran:
1. Guru menunjukkan hasil kolaj yang telah siap dan menyuruh
murid mengecam huruf yang ada pada kolaj.
2. Guru menerangkan aktiviti yang akan dilaksanakan iaitu
menghasilkan kolaj.
3. Guru menerangkan bahan yang diperlukan dan membuat tunjuk
cara menghasilkan kolaj kepada murid.
4. Guru mengedarkan bahan kepada murid dan menyuruh murid
melaksanakan aktiviti membuat kolaj.
5. Guru menyuruh murid menunjukkan kolaj yang berjaya
dihasilkan.
Bahan/ Catatan:
Kertas warna, gam

Refleksi Pembelajaran:

Tahap Bil. Murid


Penguasaan
1
2
3

MASA:  MAIN BEBAS


0920-0940 (20 minit)

REHAT (0940-1010)
 Guru dan PPM menerangkan rutin semasa waktu rehat iaitu fasa sebelum, semasa dan selepas
makan.
MASA: Standard Kandungan:
1010-1040 (30 minit) FK 1.1 Meneroka pelbagai aktiviti yang melibatkan motor halus

AKTIVITI PEMBELAJARAN Standard Pembelajaran:


TUNJANG: FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang melibatkan penggunaan
PERKEMBANGAN FIZIKAL motor halus
DAN ESTETIKA
(PERKEMBANGAN MOTOR Objektif Pembelajaran
HALUS) Di akhir pengajaran ini:
1. Murid dapat melaksanakan aktiviti mengoyak kertas mengikut
garisan yang disediakan dan membulatkan kertas yang telah
dikoyakkan ke pelbagai saiz.

Aktiviti Pengajaran:
1. Guru menunjukkan kertas bergaris kepada murid dan
menerangkan aktiviti yang akan dilaksanakan.
2. Guru membuat tunjuk cara mengoyak kertas mengikut garisan.
3. Guru mengedarkan kertas kepada murid dan menyuruh murid
melaksanakan aktiviti seperti yang telah diterangkan.

Bahan/ Catatan:
Kertas, bekas

Refleksi Pembelajaran:

Tahap Bil. Murid


Penguasaan
1
2
3

MASA: Content Standard:


1040-1110 (30 minit) BI 1.1 Listen to and identify sounds

AKTIVITI PEMBELAJARAN Learning Standard:


TUNJANG: BI 1.1.1 Listen to and identify common sounds in the environment.
SMARTER PHONICS BI 1.1.2 Listen to and respond to stimulus given:
(PRE-ASSESSMENT for 1 i) environmental sounds
month) ii) voice sounds

Objectives
At the end of the lessons, students will be able to:
i) develop and enhance phonological awareness.
ii) say the short vowel sounds for a and i.
iii) sound out the consonant letters of a,b,c,m,s,h,r,t,f,p,w,j and g.
iv) blend and read above vowels and consonants into CV syllables, VC
words and CVC words in a left-to-right fashion.
v) segment CV syllables, VC words and CVC words into their units.
vi) read simple sight words through look and say technique.
vii) read simple words, phrases, sentences and short stories with
understanding.
Activities:
1. Students listen to audio clips of animal sounds and say the names
of the animals (as a class, in groups and individual)

Teaching Aids:
Audio-clips of sounds of animals

Reflection:

Tahap Bil. Murid


Penguasaan
1
2
3

MASA:  Guru meminta murid mengulang beberapa peraturan kelas yang


1110-1120 (10 minit) telah diterangkan.
 Guru membimbing murid melaksanakan rutin sebelum balik iaitu
PENUTUP mengemas peralatan di atas meja masing-masing dan menyusun
kerusi rapat ke meja.
 Guru membimbing murid mengucapkan terima kasih dan salam.
Seterusnya mencuci tangan sebelum balik.

Disediakan oleh, Disemak oleh,

_____________________ ________________________

(NOR AIZATI BINTI DAWI) (HASIMAH BINTI HJ. JEMI)

Guru prasekolah, Guru Besar,

SK Sok. SK Sok.
