Anda di halaman 1dari 4

SEKOLAH TINGGI KLUANG

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


TARIKH KELAS TEMA
BIDANG
WAKTU SUBJEK
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (LO): ABM/SUMBER:
i. Pemahaman terhadap prinsip Seni Seramik
dalam bidang Seni Kraf
Contoh Karya/Lembaran Kerja/Buku Amali
ii. Eksplorasi dan aplikasi teknik Seni Seramik
bagi pengukuhan pemahaman terhadap
prinsip asas seramik
SENARAI SEMAK PdPc

KumpulanBerpasangan/Lathan
Perbincangan Kelas

Refeksi PdPc Lepas


Penilaian Sebaya
Lathan Bertulis
Soal Jawab
HASIL PEMBELAJARAN:

Lain- lain
Pada akhir PdPc diharapkan murid dapat
Persepsi Seni
Pemahaman terhadap prinsip Seni Seramik dalam
bidang Seni Kraf
Eksplorasi Seni
Eksplorasi dan aplikasi teknik Seni Seramik bagi √ √ √ √ √ √
pengukuhan pemahaman terhadap prinsip
asas sulaman
Eksperesi Seni
Penzahiran idea dan konsep melalui pelbagai sumber
dan teknologi dalam penjanaan tugasan
KRITERIA KEJAYAAN (SC): Murid akan dapat menguasai PdPc sekiranya mereka boleh :

9.1.1 Menjelaskan prinsip asas Seni Seramik


9.1.2 Menyatakan jenis Seni Seramik
i) Tradisional
ii) Kontemporari
9.1.3 Menerangkan teknik Seni Seramik:
i) Teknik Picit √ √ √ √ √ √
ii) Teknik Lingkaran
iii) Teknik Acuan
iv) Teknik Kepingan
v) Teknik Lempar Alin
9.1.4 Menjelaskan fungsi Seni Seramik

Murid-murid diuji pengetahuan sedia ada tentang seni kraf yang


PENGETAHUAN SEDIA ADA
mereka tahu.
KBAT Murid boleh menyatakan pengalaman menggunakan kraftangan
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN MASA
PENDAFTARAN & PENGENALAN:
5 min
1. Mengambil kehadiran dan rutn kelas
PERSEDIAAN/AKTIVITI PEMULA: (Memerhat dan mengelas)- STARTER
1. Guru meminta wakil murid menyatakan LO dan SC kepada rakan sekelas.
2. Guru akan memulakan (STARTER) dengan membahagikan murid kepada beberapa 25min
kumpulan. Guru mengarahkan setap kumpulan menghasilkan peta minda
berkaitan Seni Sulaman berpandukan buku teks.

IMAGINASI / PERKEMBANGAN / AKTIVITI UTAMA / ISI PELAJARAN:


(Meneroka, Merancang, Meramal, Membuat Hipotesis dan Menguji hipotesis)
1. Berdasarkan aktvit pemula tadi guru meneruskan dengan meminta pelajar 25min
membentangkan tugasan mereka

AKTIVITI PLENO/TINDAKAN:
(Membuat kesimpulan, Melapor, Dokumentasi dan Mentafsir )
5min
1. Guru akan memilih pembentangan yang menarik
2. Akhir, guru merumuskan LO dan SC supaya objektf PdPc tercapai pada hari ini
PEMBEZAAN
Pembezaan antara dua Kumpulan A (Interpersonal Intelligence) untuk KUMPULAN PANDAI
dan dua Kumpulan B (Bodily/Kinesthetic Intelligence) untuk KUMPULAN SEDERHANA
NILAI DAN SIKAP /PENILAIAN /PENTAKSIRAN:
1. Lathan Pengukuhan
2. Bekerjasama
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21 / PETA I-THINK / ARAS PEMIKIRAN / EMK
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21 PETA I-THINK ARAS PEMIKIRAN EMK
Round Table Peta Bulatan √ Mencipta Patriotsme
a
y
Think Pair Share Peta Buih Menilai Peraturan Sosiobu
a

sis
Hot Seat Peta Buih Berganda Menganal Tanggungjawab sosial

ap
lik
Pembentangan Hasil Sendiri Peta Pokok Men as Kerja sepasukan √
i

Peta I-Think √ Peta Dakap Memahami Kepimpinan
Gallery Walk √ Peta Alir Mengingat Kreatvit & Inovasi √
Three Stay, One Stay Peta Pelbagai Alir TMK
y
e
l
e
s
a
i
k
a
Deklamasi Sajak / Nyanyian Peta Tit Berfikiran krits & Me
n
M
a
s
a
l
a
h

PENTAKSIRAN & PENILAIAN / TAHAP PENGUASAAN


PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN TP
Mengindentfikasi Tahap 1
Menginterpretasi Tahap 2
Mengaplikasi peengetahuan dan kefahaman √ Tahap 3
Menganalisis dan memanipulasi hasil eksperiment si Tahap 4

Menzahirkan idea secara kreatf dan ino a Tahap 5
if

Menghasilkan karya menggunakan idea sendiri dan membuat apresiasi Tahap 6


REFLEKSI PdPc

TANDATANGAN GURU

……………………………………………………. TARIKH : ………………………..


(MOHD ASFAIZAL BIN HASRAN)

DISEMAK/DICERAP/DIPANTAU OLEH:

……………………………………………………. TARIKH : ………………………..


HJ. ABDUL RAHMAN BIN MOHD NOR
PENGETUA CEMERLANG JUSA C
SEKOLAH TINGGI KLUANG
