Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 37

TARIKH/HARI 20.1.2023 / JUMAAT


KELAS/MASA / Tahun 6 /9.15pg – 10.15 pg
AKTIVITI PEMBELAJARAN
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
ABAD KE-21
KEUSAHAWANAN dan PENGURUSAN KEWANGAN / JUTAWAN
TEMA / TAJUK
MURUKU Round table
STANDARD 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan
KANDUNGAN Think Pair share
dan kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
Hot Seat

STANDARD Pembentangan Hasil √


4.3.1 Menghasilkan puisi dengan bahasa yang indah dan santun
PEMBELAJARAN Sendiri
berdasarkan bahan rangsangan dan mempersembahkannya secara
kreatif . Role Play √
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Gallery Walk
PEMBELAJARAN a)menghasilkan sajak (rangkap dua, tiga dan empat) berdasarkan Three Stray,
frasa dan gambar. One Stray
b) mendeklamasikan sajak. Peta I-Think
RINGKASAN AKTIVITI
DeklamasiSajak /
1. Murid mendengar audio sajak yang dipaparkan. Nyanyian
AKTIVITI
2. Murid membaca sajak dan berbincang tentang gambar dan
maksud.
3. Murid menghasilkan sajak berdasarkan frasa dan gambar dengan ARAS PEMIKIRAN
menggunakan bahasa yang indah dan santun.

4. Murid mendeklamasikan sajak dengan intonasi yang sesuai. Mencipta
5. Murid membuat latihan di buku aktiviti.
Menilai
ELEMEN MERENTAS Strategi PdP: KP-Naturalis KBAT : Mencipta
KURIKULUM Menganalisis √
EMK : Keusahawanan Mengaplikasi

PEMBELAJARAN ABAD Berpusatkan murid √ Memahami


KE-21
Komunikasi / Pembentangan √ Mengingati
Kreatif

Pemikiran Aras Tinggi


PENTAKSIRAN DALAM BILIK
Kemahiran Hidup DARJAH
Koperatif / Kolaboratif √ Latihan bertulis √
Komuniti Eksperimen
Belajar untuk Kehidupan Laporanamali
Kreativiti dan Inovasi / TMK √ Kuiz
BBB Carta √ Pembentangan
Refleksi  ___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi Pemerhatian √
latihan pengayaan/pengukuhan. Lisan / Soaljawab

 ___/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan akan


diberi latihan pemulihan dan bimbingan khas.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


MINGGU 37
AKTIVITI PEMBELAJARAN
ABAD KE-21
TARIKH/HARI 20.1.2023 / JUMAAT
KELAS/MASA / Tahun 6/ 9.15pg – 10.15 pg Round table
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
Think Pair share
KEUSAHAWANAN dan PENGURUSAN KEWANGAN / PERNIAGAAN
TEMA / TAJUK
PATUNG MINI Hot Seat
STANDARD 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks. Pembentangan Hasil √
KANDUNGAN sendiri
STANDARD 5.2.1Memahami dan menggunakan kata berimbuhan mengikut
PEMBELAJARAN Role Play
konteks; Gallery Walk
Three Stray,
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; One Stray
PEMBELAJARAN a) menyenaraikan kata berimbuhan Peta I-Think /
b)membina ayat
DeklamasiSajak /
Nyanyian
RINGKASAN AKTIVITI

1. Murid membaca dan memahami kata berimbuhan .


AKTIVITI
2. Murid memahami kata berimbuhan dengan contoh
ARAS PEMIKIRAN
yang diberikan.
3. Murid menyenaraikan kata berimbuhan daripada petikan dalam Mencipta
peta bulatan.
4. Murid melengkapkan ayat dengan kata berimbuhan yang Menilai

sesuai. Menganalisis
5. Murid membina ayat berdasarkan kata berimbuhan.
Mengaplikasi √
4. Murid menjawab latihan di buku aktiviti.
ELEMEN MERENTAS Nilai Murni: Kerajinan Strategi PdP: KP-Konstruktivisme Memahami
KURIKULUM
Mengingati
PEMBELAJARAN ABAD Berpusatkan murid √
KE-21
Komunikasi / Pembentangan √
Kreatif PENTAKSIRAN DALAM BILIK
DARJAH
Pemikiran Aras Tinggi
Latihan bertulis
Kemahiran Hidup
Eksperimen
Koperatif / Kolaboratif √
Laporan amali
Komuniti
Kuiz
Belajar untuk Kehidupan
Pembentangan
Kreativiti dan Inovasi / TMK √
Pemerhatian √
BBB Gambar √ Lisan / Soal jawab
Refleksi  ___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan/pengukuhan.

 ___/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan akan


diberi latihan pemulihan dan bimbingan khas.
